YENİ YIL, YENİ YAZI, YENİ UFUKLAR…

Tekin AHMET/YAZAR

13 Ocak 2022 00:21
A
a
Çok uzun yazılar yazmayı sevmem. Sırf uzun görünsün diye gereksiz muhabbetlere de girecek değilim. Buradaki ilk yazım olmasından dolayı biraz uzatmak zorunda kalabilirim. Genelde samimi ve karşılıklı sohbet edercesine hitap etmeyi seviyorum. Bunu lütfen seviyesizlik olarak adlandırmayın! Tarzım bu.  
Türkiye’de sınıf öğretmenliği alanından mezunum. Sınıf öğretmenliği, maker öğretmenlik, zihinsel engelli ve özel gereksinimli bireyler öğretmenliği, eğitim koçu, zekâ ve akıl oyunları eğitmeniyim. Son yıllarda doğa, kamp ve oyun temalarında faaliyet gösterdim. Türkiye’de bu alanda organizasyonlar yapan ilk organizatör oldum. Yüzlerce aileyi doğada, çadırlarda, oyunlar eşliğinde misafir ettim. Bir yazıyı değerlendirirken onun yazarı hakkında az da olsa fikir sahibi olmak gerekir. Bu, yazının etkisini artırmaktadır. Bu nedenle kendimden bahsettim.  
“OYUN BİR PRATİKTİR”
Eğitimle yoğrulmuş hayat serüvenimden öğrendiğim en önemli kavram ne oldu, biliyor musunuz? Oyun.  
Alman Filozof Karl Gross’un güzel bir sözü var: “Oyun bir pratiktir. İleride karşılaşılabilecek davranış biçimleri oyunla elde edilir.” 
Oyun, en önemli öğrenme, harekete geçirme ve motivasyon aracıdır. Çevresi tarafından sevilen, başarılı insanlara bir göz atın. Çocukluklarında özgürce oyun oynamış kişiler olduğunu fark edeceksiniz. Oyun oynarken sırasını bekleyen çocuk sabretmeyi öğrenir. Kendisine sıra geldiğinde ise mücadele etmeyi ve strateji geliştirmeyi öğrenir. Kazandığında mutluluğu, kaybettiğinde gayret etmesi gerektiğini öğrenir. Kaybettiğinde küsüp ağlayan bir çocuk, daha sonraki oyunlarda dışlanır. Bu nedenle küsmeyi değil, tebrik etmeyi öğrenecektir. Oyun, çocukları hayata hazırlar. Sadece çocukları mı? Bizler de hayatımızda oyundan zevk almıyor muyuz? PlayStation karşısında oyun oynamaktan bahsetmiyorum. Akıllı telefonlarımızda kaç adım attığımızı sayan aplikasyonlar bir oyunlaştırmadır. İş yerinde belirlenen hedefler, puanlama sistemi ve ödüller bir oyunlaştırmadır.  
Örneğin İsveç’te hayata geçirilen bir projede, hız limitlerine uymayı eğlenceli hâle getirerek daha fazla sayıda insanın hız limitlerine uymasının sağlanması hedeflenmiş. Öncelikle belirlenen bir bölgeden geçenlerin, mevcut hızlarını görmesi sağlanmış. Hız limitine uyan sürücüler arasında bir piyango çekilişi yapılacağı duyurularak ödüllendirileceği bildirilmiş. Verilecek para ödülünün ise hız limitini aşan sürücülere kesilen trafik cezalarından elde edilecek olması ayrı bir güzellik bence. Proje süresince yapılan gözlemlerde uygulama yapılan bölgedeki ortalama hızın yüzde 22 oranında azaldığı tespit edilmiş. 
OYUN, ÇOCUKLARI HAYATA HAZIRLAR
Diyeceğim o ki oyun, çocukları hayata hazırlar. Eğitim, pedagoji, sosyoloji… İnsanı ilgilendiren tüm konularda bahsedeceklerim var ama önceliğim oyunlar olacak. Bu oyunlar belki de bildiğiniz ve “A, bu mu? Çok basit ama bu!” diyeceğiniz oyunlar olacak. Özellikle böyle olmasını da istiyorum. Hatırlayın ve uygulayın! Ayrıca karmaşık oyunları yazıyla kavramak ve uygulamak zordur. Bu zorluğu aşmak için videolar hazırlamam gerektiğini biliyorum ama şu an buna hazır değilim. Almanca kursuna gidiyorum ve önceliklerim beni sınırlandırıyor. Bundan sonraki yazılarımda sizlere oyun örnekleri paylaşacağım. Bu oyunlarla neler öğretilebileceğinden bahsedeceğim. Ne gibi faydası olduklarından bahsedeceğim. Umarım, keyifli ve faydalı bir yazı dizisi olacaktır.  
Sizlerden istediğim ise şu: Ebeveyn olanların çocuklarıyla eğitimci olanların öğrencileriyle dil kurslarının da kursiyerleriyle bu oyunları uygulamaları. Nasıl yapılacağını da oyunlarla birlikte anlatacağım. İnsanlar yarış atı değildir. Hayatta başarılı olmak için stres olmak zorunda değiliz! Mutlu insanlar daha başarılıdır ve gerçek başarı mutluluktadır. Bu nedenle hayatımızda yeni bir sayfa açalım mı?
Haydi hep beraber! 

 
1000
icon
Gülsah Akarsu karci 3 Şubat 2022 12:03

Merhaba hocam inan o kadar haklısınız ki,sizler gibi eğitim anlayışa sahip eğitimciler gerekli malesef azınlıkta umarim cogalir güzel duygular ve düşüncelerinizin çoğalması dilegiyle sevgiyle ve oyunla kalin

0 1 Cevap Yaz
Nur Başar 3 Şubat 2022 11:34

Kaleminize sağlık hocam.Sizler gibi mesleğini en iyi şekilde yapmış ve kendini çok yönlü geliştirmiş insanların tecrübeleri ve önerileri çok kıymetli. Başarılarınız daim olsun..

0 0 Cevap Yaz
Ayfer 3 Şubat 2022 10:25

Çok yerinde bir yazi olmuş, özellikle sınav stresi ile yarış atı gibi ordan oraya koşturulan çocuklarımız, 4. Siniftan itibaren çocuk olduklari unutulan bir nesil ve dört duvar arasina sıkışmış patlamaya hazır aile yapılarımız, üstüne pandemi kısıtlamaları artık oyun hayallerden, geçmişten anın içine alınmalı. Dilinize sağlık Ahmet bey...

0 0 Cevap Yaz
Barbaros 14 Ocak 2022 00:22

Güzel bir yazı, önemli ve ihmal ettiğimiz bir konu,Tabiat aleminde hayvan yavruları oyun oynayarak yaşam mücadeleleri için hazırlanıyorsa , biz düşünebilen insanoğlu bu konuyu niye ihmal eder... Güzel bilgi dolu yazılanlarınızın devamını dilerim

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Teşekkür ederim Barbaros Bey. Yaklaşık iki haftada bir yazı yayınlanacak. Ilginizden dolayı teşekkür ederim.

0 0
7den 70e hayranı 13 Ocak 2022 23:07

Başarınız daim olsun. 💯

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Çok teşekkür ederim. 7'den 70'e sevgiler:)

0 0
Mehmet 13 Ocak 2022 19:15

Yazınızı çok beğendim. Gerçekten donanımlı birine benziyorsunuz. Umarım devamı gelir.

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Mehmet Bey iltifatınız için teşekkür ederim. Birikim diyelim... Umarım faydam olur. Yazının devamı gelecek. Ilginizden dolayı da teşekkür ederim.

0 0
Nevin Akkurt 13 Ocak 2022 17:13

Harika bir yazı olmuş 👍genel olarak bildiğimiz ama bir cümlede toplayıp anlatamayacağımız temalar. Kaleminize , gönlünüze , eğitiminize sağlık. Devamını bekliyoruz 😊

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Nevin Hanım çok teşekkür ederim. Türkiye'de de sürekli moral, motivasyon verdiniz. Şimdi de devam ediyorsunuz. Sizi tanıdığım için minnettarım.

0 0
yolarkadaşı 13 Ocak 2022 15:31

Çok güzel bir yazı. Devamını iple çekiyorum.

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Teşekkürler yol arkadaşım :)

0 0
Funda 13 Ocak 2022 13:32

Harika

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Teşekkürler Funda Hanım.

0 0
Burak 13 Ocak 2022 13:13

Keyifli bir yazı.

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Teşekkürler. Sonraki yazılarda da eleştiri ve yorumlarınızı beklerim.

0 0
Alican 13 Ocak 2022 13:06

Ahmet Bey, öncelikle egitim ve ogretim alanin belkide en temel unsuru olan ama genellikle hem egitimciler hemde aileler tarafindan göz ardi edilen böyle bir konuya temas ettiginiz icin tesekkürler. Yazi dizinizi merakla bekliyoruz. Iyi calismalar.

0 1 Cevap Yaz
Tekin

Alican Bey, sizin gibi hayatını eğitime adamış birinden bu yorumu almaktan onur duydum. Yaklaşık iki haftada bir yayınlamayı planlıyoruz. Teşekkür ederim.

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat