YENİ YIL, DEĞİŞİM YILI OLSUN

Gülten ABACI /YAZAR

23 Aralık 2022 20:53
A
a

Hepimizin bildiği gibi her yeni gün, her yeni ay, her yeni yıl bize yepyeni başlangıçtır. Yeni kelimesi bize aynı zamanda başlangıcı çağrıştırıyor. Peki, biz bu başlangıçta, kendimiz için neler yapmalıyız? Kendimizi nasıl değiştirmeliyiz ki bu değişimi fark edelim?
İlk önce, doğru kararlar almamız veya verebilmemiz için ruh sağlığımızın yerinde olması gerekiyor ki mutlu olabilelim. Ruh sağlığımız yerinde değilse, dünyanın en zengin insanı bile olsak hiçbir şeyden mutlu olamayız.
Ruh sağlığımızın yerinde olması için ilk önce birçok alışkanlığımızı değiştirmemiz, bağımlılıklarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Bizi negatif düşünceleri ile aşağı çeken insanları yeni yıl ile birlikte hayatımızdan çıkarmayı öğrenmeliyiz. Kısacası kişilere ve insanlara bağımlı olarak yaşamamalıyız.
Diğeri ise geçmişe ait olumsuz anıları zihnimizden uzaklaştıramasak bile onlara takılarak yaşamamalıyız. Zihnimizin içinde oluşan geçmişe ait düşüncelerden, varsayımlardan ve vesveselerden uzak durmalıyız. Anı yaşayarak günün tadını çıkarmalıyız. İşimize yaramayan duygularımız, öfkelerimiz kırgınlıklarımız gibi yarım bıraktıklarımız neler varsa bunları da düşüncelerimizden silmemiz gerekiyor.

AMAÇ BELİRLEMELİYİZ

Kendimize yeni yılda amaç belirlemeliyiz. Bizi hayata bağlayacak bir amacımız olmalı. “Neler yapmak istiyoruz?”, “Hayatımızı iyiye doğru nasıl götürebiliriz?” sorularını yanıtlamalıyız.
Amacımız yoksa hiçbir şey yapamayız, tıpkı rotasız giden bir gemi gibi hiçbir yere varamayız. En önemlisi ise yapacağımız hiçbir şeyi; işimizi, planımızı, eğlenmeyi, gezmeyi, tatili ertelememeliyiz. Harekete geçmeliyiz. “Yarın yaparım.” değil, “Şimdi yapmalıyım.” demeliyiz. Ertelemek demek, kendimize haksızlık yapmak, tembel davranmak demektir.
Kendimizi her zaman herkesten üstün ya da akıllı görmemeliyiz çünkü kimse kimseden üstün değildir. Eğer siz kim olduğunuzu ve kendi değerinizi bilirseniz, kendinize saygı duyarsanız, kendinizi severseniz, başkalarının düşüncesine saygı duyarsınız erdemli, dürüst, öz güvenli bir insan olarak hayattan keyif alarak yaşarsınız. Alışkanlıklarımızı geride bırakırsak, en önemlisi insanlara bağımlı olmadan kendi ayaklarımızın üstünde durarak yaşamayı seçersek yeni bir yıla kendimizden emin, kendimizi değiştirmiş, daha öz güvenli, daha mutlu olarak devam edebiliriz.
Hepinize mutlu yıllar diliyorum!
Sevgilerimle.          

 
1000
icon
Fdm 23 Aralık 2022 22:56

Yüreğine sağlık,çok anlamlı ve öğretici bir makale olmuş. Sevgiyle hep❤

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat