Yeşim Değer Üstünkaya

YENİ BİR YIL

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

29 Aralık 2021 12:17
A
a
Yeni yılın ayak seslerinin yaklaştığı şu günlerde, çocukluğumun sevincinden bugüne pek de bir şey kalmadığını düşündükçe içimi bir hüzün kaplıyor. Üzerini pamuklarla süslediğimiz kokinaları, annemin maharetli ellerinden çıkan leziz yemekleri, ablalarımın aldığı açması keyifli sürpriz hediyeleri, babamın eli kolu dolu işten gelişini, oynadığımız tombala oyununu, eşten dosttan gelen kartpostalları ama en çok da attığımız şen şakrak kahkahaları özledim.
Eskiden yeni yıl demek sanki Alice Harikalar Diyarı’na düşmüş gibi Mahmutpaşa, Tahtakale, Küçükpazar üçgenindeki rengârenk, cümbüşlü dükkânları tek tek dolaşıp yılbaşı süsü ve oyuncak almaktı. Televizyonda günün erken saatlerinde başlayan eğlence programlarının arasında Şener Şen’in “Milyarder” filmini izlerken, Mesudiye Tren İstasyonu Şefi Mesut’un trajikomik hikâyesine gülerken ağlamaktı. Yeni yılın yaklaştığının habercisi olan, meydanlarda kurulan kartpostal tezgâhlarını gezip en güzel en eğlenceli kartpostalları seçmekti. Her zaman yanımızda olan ailemizi, sevdiklerimizi güzel söz ve dileklerimizle mutlu etmek, birbirimize anlamlı hatıralar bırakmaktı. Dışarıda yağan karın eşliğinde sobanın üzerinde çıtırdayan kestanenin kavruk kokusunu içine çekmek, tencerede patlayan mısırların dansını izlemekti. Aile büyüklerinin ustalıkla sakladığı hediyeleri bulmak için evin her köşesini çaktırmadan aramak, paketin içinde ne olduğunu anlamak için onu parmaklarınla yoklamaktı. Zeki Müren’in şarkılarıyla keyiflenmek, Nurhan Damcıoğlu’nun kantosuyla ve Nesrin Topkapı’nın kıvrak danslarıyla coşmaktı. Yemekten sonra oynanan tombala oyununda, “İlk çinkoyu ben yaptım.” demek, hızını alamayanlar için sabaha kadar okey veya ellibir oynamaktı. Gece 24:00’te yeni yılın habercisi havai fişeklerin gökyüzüyle dansları bittikten sonra Halit Kıvanç’ın sunuculuğu eşliğinde yapılan Milli Piyango Çekilişi’ni heyecanla takip etmekti.  
YENİ BAŞLANGIÇLAR DİLİYORUM
Yaşam şartları o kadar çok değişti ki çoğumuz nefes alabilmek için bir anlığına bile olsa şimdiki zamandan koparak geçmişte yaşadığımız mutlu anlarımıza tutunmaya çalışıyoruz.  O anlar, iyi ki varlar.
Bu seneki yeni yıl dileğim şu:
O zamanlar yeni umutlara, yeni coşku ve heyecanlara, sürprizlere açtığımız kapımızı tüm kalbimle hiç kapatmamayı diliyorum. Hepimiz için açlığın, şiddetin, işsizliğin, kavganın, gürültünün, sevgisizliğin, samimiyetsizliğin, düşmanlığın, kötülüğün olmadığı nice yeni yıllar ve yeni başlangıçlar temenni ediyorum.
Sevgiyle kalın.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat