YENİ BİR YIL MI? HADİ HAYIRLISI!

Korcan YİĞİT/YAZAR

3 Ocak 2022 20:24
A
a
“Yeni bir yıl.” mı diyorsun? Kime göre ve neye göre? Ne fark olacak hayatımızda, dün ve bugün arasında? Sabah uyandığımızda ekmek ucuzlayacak mı ya da ev sahibi kiradan muaf mı tutacak bizi? Güneş batıdan doğup doğudan mı batacak? Ne olacak yani? Haciz dosyan işlemden kaldırılıp kredi borçların silinecek mi? Dün mutsuzdun da bir an ne değişecek hayatında ki yüzün gülecek? Söyle.
Öncelikle 1 Ocak tarihini yılın başlangıcı olarak kim ayarladı ve bir yılı 12 aya kim böldü? Ayları günlere bölerken kimini 30, kimini 31 gün olarak kim belirledi? Şubat'ın ne suçu vardı da 28 günde kaldı? Sonra 28'in az olduğu fark edilmiş ki dört yılda bir, artık yıl hesabından daha önce hesaba katamadıkları bir günü Şubat'a ekleyip 29 gün demişler.
Enteresan bir hâl yani.
Bir şeylere inanmışız, sonra buna bir de açıklama yapmışlar ona da kanmışız, “Bu doğru.” demişiz, doğru olduğuna inandırılmışız. Başka bir seçenek sunulmamış ki önümüze. Din gibi. "Din budur, inanırsan cennetlik, inanmazsan cehennemliksin." dedikleri gibi. Asla sorgulayamazsın, asla araştıramazsın. Zaten araştırsan ne yazar, pek çok şey hurafeden ibaret. Yok ki yazılı bir kayıt, yok ki bir tarih dökümü. Enteresandır, ilk dönemler babadan oğula geçmiştir peygamberlik ve hâlâ insanlar buna bir gram şüphe duymadan inanır. Tek bir dini değil, bütün ilahi dinlerin temelini kastediyorum. Hepsinin başlangıcı Hz. Adem'dir ve onun oğlu Hz. Şit yine peygamberdir. Tıpkı Hz. İbrahim peygamberin oğulları Hz. İsmail, Hz. İshak Peygamberler ve Hz. İshak Peygamber’in oğlunun Hz. Yakup ve onun da oğlu Hz. Yusuf'un da peygamber olması gibi.
HAYAT BİR KURGU
Hayat denilen şey tamamen bir kurgu. Birileri böyle bir düzen kurmuş, yüzyıllar boyunca insanlık sorgusuz sualsiz uymuş, uyumuş. Ne zamanın dilimi var aslında ne inancın gereği. Her doğan gün yeni bir hayat ve her batan gün zamanın sonunu gösterir, gerisi hikâye. Gerçi bu kavram da sadece Dünya gezegenine göre. Yoksa evrene zaman biçmek mümkün mü?
İnsan, hayatı ve yaşamı sadece bu Dünya gezegeni üzerindeki donelere ve hesaplamalara göre varsayarak belli kuramlar üretiyor. Büyük resmin farkında değil. Kim, kimden aldığı yetki ile yön verdi insanlığa? Kim, kime göre düzenledi zamanı ve inancı? Cevap mı? Şu an en çok muhtaçlığını hissettiğiniz şey, para.
Mutluluğu, huzuru, aşkı, sevgiyi, sağlığı, başarıyı, hükümdarlığı tamamı ile paraya bağlamış insanlık. Paran yoksa insan değilsin. Paran yoksa kölesin, inanç özgürlüğün yok. Paran yoksa bir hiçsin, sevilmeye değer bir yanın yok. Paran yoksa açsın, işleyecek toprağın yok. Paran yoksa ölüsün, tedavi olma lüksün yok. Paraya yön veren, hayatına yön veriyor ve sen buna yaşamak diyorsun, sorgulamıyorsun.
Bir kısır döngü, yine yeni bir yıl, yepyeni bir yıl. Yeni umutlarla geliyor, yine insanlar bu yeni yıldan çok şeyler bekliyor. Ben de güzel temennilerimi sunuyorum, herkese sağlıklı, keyifli bir yıl diliyorum.
Çok kaptırmayın kendinizi bu hayallere ama! Şahit olacaksınız ki ertesi gün değişen hiçbir şey olmamış gerçekte ne dünyada ne de ülkemizde.
Bana inanın!
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat