Yaratıcılığın Formülü

Regiman Deniz ( Yazar )gazetehamburg.com

26 Temmuz 2020 20:27
A
a
Dünyayı değiştirmenin yolunu arayan çoğu insan, bunu Steve Jobs’un “Farklı Düşün” sloganını Apple’a uyarlamasıyla başardığını düşünüyor.
Peki dünyada bir çığır açmak, farklı düşünmek için ne yapmalıyız?
İletişim Fakültesi’nde aldığım derslerden birinde “yaratıcılık” da vardı. Derste aynı zamanda yönetmen olarak medya alanında çalışan Mehmet Yılmaz Hocam "Banyoya dahi girerken elinizde bir kâğıt kalem olsun çünkü yaratıcı fikirler en olur olmaz anlarda gelir” derdi.  
Nasıl oluyor da en olmadık zamanlarda aklımızda yaratıcı düşünceler oluşuyor?
Beyin karmaşık bir yapı… Biz bilinç kısmıyla ilgilenirken, bilinçaltı ve bilinç dışı çalışmaya devam ediyor hatta bu yazıyı okurken bilinç dışınızla size yönelttiğim soruların cevabını düşünebiliyorsunuz, farkında olmadan.
Steve Jobs’ın “yaratıcı düşünce nedir?” sorusuna verdiği cevap şu: “Bağlantı kurmaktır.”  Jobs, “Yaratıcılık bir şeyleri birbirine bağlamaktır” der.
Peki her bağlantı kurmayı başaran farklı düşünmüş olabilir mi? Tabii ki hayır.
Bağlantı kurmakla birlikte geleneksel bakışı simgeleyen işlevsel sabitliği yıkmak, mevcudu sorgulamak, düşünceleri tepetaklak etmek, olaylara olgulara tersten bakmak yaratıcı düşüncenin oluşumuna yardımcı olur. Düşüncelerimizle farklı bir bakış açısı oluşturmadıkça yepyeni şeyler üretmeyi başaramayız.
Yaratıcılık için esnek düşünce yapısı gerekir. Bağlantılar esnettiğimiz düşüncelerimiz sayesinde form kazanır ve inovatif düşünceler için kapı açar insanlara. Hiçbir nesne, sistem vs. tek bir amaç için oluşmamıştır, gerekli durumlarda farklı yönlere evrilip gelişebilirler.
Okul hayatımız boyunca sorgularız, “Bu öğrendiklerimiz ne işe yarayacak?” diye. Ama gün gelir öğrendiklerimizle çok önemli parçaları birleştiririz. Bilgi, birikim ve tecrübelerimizden yola çıkarak çözüm üretebildiğimizde yaratıcı düşüncemizi de aktif etmiş oluruz.
Ne kadar çok deneyim elde eder, okur ve öğrenirsek o kadar çok şey arasındaki çağrışım gücümüz, ilişki kurma olasılığımız artar.
İşlevsel sabitliğe saplanmadığımızda yaratıcı düşünceyi doğurabiliriz. Bu teknikler bütünüdür ve yaratıcı düşünce öğrenilebilir, geliştirilebilir.
 
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com