YAPRAK

Cezmi Ancil ( Yazar )gazetehamburg.com

1 Kasım 2020 16:54
A
a
Arkadaş ”Bir gözünün önüne masmavi bir deniz, kumsallar ve pırıl pırıl bir gökyüzü diğer gözünün önüne de hafif yağan bir yağmurla ağaçlıklar altında hatta dalından düşen sapsarı yaprakların üstünde yürüyen bir adam ya da bir kadın koyduklarını düşün. Belki de boynu bükük bir çocuk belki de terkedilmiş, kaderine bırakılmış, paltosuz, yoksul birini koyduklarını düşün. Hangisinin fotoğrafını çekersin?” diye sordu.
 
Tabii, amacı sosyal medyaya alet olacak şekilde, günü geçiştirmek için kaç beğeni alacağını beklemeye yönelik bir sorunun hafifliğine düşmüş olmaktan uzak bir soruydu.
 
Soru, insan duygusunun hangi potansiyelle yoğrulduğu ya da duygusal birikiminin hangi mantalitede olduğunu öğrenmekle ilgiliydi.
 
SARI YAPRAKLARIN DUYGUSU
 
“Kişi çok acı çekmişse, aşk acısı yaşamışsa eğer âşıksa veya en yakınını kaybetmenin derin hüznünü hâlen yaşıyorsa, psikolojik olarak duygusal ise o gün ya da tabiatı öyleyse eğer sarı yaprakları çeker. Diğer resim belki daha çok özgürlük, coşku ve güzel bir dünya hayali olabilir ama dalından düşmüş bir yaprağın verdiği duyguyu tatmamış, henüz burnu öne düşmemiş bir insanın anlayabileceği bir resim olamaz zaten. Güneşli, kumsallı bir resme hayal yükleyebilecek insan da sarı yaprakların duygusunu bilen insandır.” dedim.
 
“Yağmur altında ıslanmanın, sarı yaprakların, ayaklarının altında hışıltılarla senin o anki duygularına eşlik edercesine, ritim tutarcasına sana eşlik etmesinin duygusallığını yaşatmasını anlamayan, öteki resimden de bir şey anlamaz.” diye ekledim.
 
“İyi ki sordum yani kardeşim.” dedi.
 
“Beni sormasaydın kardeşim.” dedim.
 
İnsanların; martıların masmavi bir gökyüzü altında, özgürce, mutlu, ayrımsız, eşit, zulmün, yoksulluğun olmadığı bir dünya üzerinde uçuşuna tanıklık ettiği, yaprakların kanat çırparcasına doğaya eşlik edip sararıp solmasını bir baharın doğal sonucu ve yeni bir baharın öncüsü olarak gördüğü yere düşen yaprak resmiydi hayalimiz.   
 
ÖZGÜRLÜK, YAŞAM, ARINMA DEDİM…
 
Hafif bir yağmur çiselemeye başladı.
Arkadaş “ahmakıslatan yağmuru” dedi.
Ben, başımı yukarı kaldırdım, “özgürlük” dedim,  “yaşam” dedim, “durulma, arınma, temizlenme” dedim. O, yakasını kaldırıp korundu.
 
Yoluma devam ettim, yağmurun, yaprakların hışıltılarının ritminde eşlik ettiği bir şarkı hayal ettim. Ezbere bir şiir bilmemenin ezikliğini çektim utanarak ama bütün aşk şiirlerinin duygusunu gördüm, o yağmurlar altında.
Her yanım yaprak…
Aşk… Hayat…
 
SARARINCA HEPSİ BİR RENKTE YAPRAK…
 
Güneşe doğru yağmurlarda ıslanmak…   
İster hüzünle ama aşk ile ister bir yaprak hafifliğinde mest olmak, kıvrıla kıvrıla düşmek torağa.
 
O, yakasının arasında kayboldu.
 
Ben, yağmur altında yıkanan bir yaprak…
Sararınca hepsi bir renkte yaprak…
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat