YALNIZLIK DUYGUSU

Gülten ABACI/YAZAR

27 Temmuz 2022 19:12
A
a

Yalnızlık duygusu deyince aklımıza gelen tek şey etrafımızda veya çevremizde hiç kimsenin olmayışıdır. Yalnızlığın diğer bir tanımı ise hiç kimseye yakınlık duyulmamasıdır. Bu durumun kişiden kişiye değişen birçok nedeni vardır. Yalnız yaşayan insanlar, genellikle çekingen, utangaç, düşük öz güvenli ve çok az seviyede girişken olduğundan dolayı kaygılı ve depresiftir. İçe dönük yaşamayı, reddedilmeyi kabullenmiş insanlardan kaçan kişilerdir.
Örneğin birçok arkadaşı olmasına rağmen kimseye yakınlık hissetmeyen kişi yalnızdır. Bazen de kişiler, yaptığı bir hatadan dolayı grup tarafından dışlanır ve yalnızlık yaşar.
Çoğu zaman kişiler tercihlerinden dolayı yalnız kalıyor. Yalnız yaşayanlar, çevresinde insanlar olsa bile yaşadığı duyguları ve anları paylaşacak kimseyi bulamaz ve bağlanma hissedemez. Bir de kendi tercihleri ve yalnızlığı ile mutlu olan kişiler vardır. Örneğin şairler, yazarlar ve ressamlar bazen kendisini tabiatın ve doğanın sessizliğine bırakarak amaçları uğruna yalnız kalabiliyor. Buna geçici yalnızlık diyebiliriz.
Kişiler, bazen eşinden, dostundan, akrabasından, yakınından, çevresinden yönelen birtakım olumsuz tavırla karşılaşması ve iyi niyetinin suistimal edilmesi sonucunda insanlardan uzaklaşarak yalnızlığı tercih edebiliyor. Bazen de ayrılıklardan, boşanmalardan, eşinin vefatından dolayı zorunlu olarak yalnız kalınabiliyor. 
Zamanla insan, yalnızlığa alışınca kimseyle uğraşası gelmiyor. Boş insanlarla birlikte olmaktansa kaliteli yalnızlığı seçebiliyor. Çoğu insan, 20’li 30’lu yaşlarında birçok arkadaş edinirken 50’li yaşlarından sonra daha yalnız kalarak sorunsuz ve rahat bir yaşama alıştığı ve konfor alanının dışına çıkmak istemediği için kimse ile arkadaşlık kurmak istemez.
KÜLTÜRLERE GÖRE YALNIZLIK
Çağımızda, Türklerde yalnız yaşamak olgusu çeşitli farklılıklar gösterebiliyor. Öz güvenli insanlar için bu tür farklılıklar sorun olmuyor. Yalnız yaşamayı kültürünün parçası hâline getiren Batı toplumlarında yalnızlık, daha çok yakın bir arkadaşın ya da iş yaşamının eksikliği olarak görülürken Doğu kültüründe yalnızlık, önemli ve geniş bir sosyal bağı temsil eden akraba eksikliği olarak tanımlanabiliyor. 
Yalnızlık aslında anlaşıldığı kadar kötü bir durum değildir. Bazen kendi iç sesimizle konuşabilmemizdir. Böylece olumlu ya da olumsuz düşünme fırsatı sağlamış oluruz. Eğer yalnız kalmayı kötü bir durum olarak görmezsek onu fırsata çevirebiliriz. Kendimizle vakit geçirmenin çok güzel bir durum olduğunu anlayabiliriz. Bazen de kendimizden nefret ettiğimizde ve kendimizi boşlukta hissettiğinizde yalnızlık bizin için bir düşmana dönüşebilir.
Yalnızlığımızla mutlu olabilmemiz için yapabilmemiz gereken en güzel şeylerden birkaçı kendimize vakit ayırmak, sevdiğimiz işleri yapmak, “El âlem ne der?” diye yaşamamak, anda kalmak ve şimdiki anın tadına vararak mutlu olmak, dışarıdan gelecek sesleri, duymamaktır. Kısacası dünyayı sessize alarak, kendi iç sesimizi dinleyerek, canımızın istediği şeyleri yaparak yalnızlığı fırsata çevirebiliriz.
Kendimize değerli ve güzel olduğumuzu kabul edelim. Kendimizle baş başa olduğumuz sakin ve güzel ortamların kıymetini bilerek yalnızlığımızın tadını çıkaralım.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat