YAĞMUR KARDEŞLİĞİ

Cezmi ANCİL/YAZAR

23 Mayıs 2022 23:53
A
a
Yağmurlardan oluşan ufacık gölet, tarlanın kenarında, yanından geçenlerin sıcak bakışları arasında insan düşüncesine yön verircesine küçücük dalgalarıyla endam kırıyor çünkü üzerinde dans edercesine, ufacık dalgalara eşlik edercesine ahenkle iki kuğuya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyordu.
Yağmur göletleri insanların olduğu gibi hayvanlar, özellikle de göçer kuşlara hizmet eder. Doğanın verdiği bir hizmet, bir aşk gibi koca kara parçasının birçok kısmında. Tarafsız, ayrımsız, hoşgörü sıcaklığında serin bedenini bütün canlıların ihtiyacına sunar. İnsanın içini sıcacık eden iki kuğu gibi.
 
Kuğular belli ki göçerkonar. Soluklanmaya kalmışlar. Biraz yazın keyfini çıkarıp, dinlenerek yola devam edecekler belli ki. Kimseyi rahatsız etmeden. Kimse de onları… Yine de kendisine yaklaşan insanlardan tedirgin oldukları belli. Usulca suyun zerinde süzülerek diğer uca doğru gidiyorlar.
Kuğulardan biri ince, uzun boynunu dik tutup arkadaşını korurcasına, kanatlarını ona siper edercesine yakınında yüzüyor.
Karşı kıyıda diğer kuğu dinlenmek için başını kanatları arasına sokup uyumaya başladı. Öteki etrafına bakıyor süzülerek. Bembeyaz… Narin vücudunu sergilercesine gölette bir tur atıyor. Belki eşi ya da arkadaşı. Belki de kur yaptığı bir hemcinsi yoksa hayvanlar adına hayvani düşünceler üreten biz insanların hayvani ön yargıları yakıştırma karakteri mi? Ön yargılarımızdan söküp atamadığımız ruh hâlinin her düşüncede kendini belli etmesi mi? İki insanı, karşı iki cinsi bir arada görmenin ilk reaksiyoner ruh hâlinin hayvanlar adına bile konuşabilme ruh hâli mi?
 
Belki de iki kardeş. Baba ve oğul ya da baba ve kız. Ana ve kız. Ana ve oğul. Amca, dede, nine, teyze. Yüreğinde doğanın insana verdiği hazda havayı, suyu, toprağı soluyup koklamak gibi bir paylaşım içinde olmanın en insani hâli ya da herhangi bir canlı hâli.
Karışmaya, kırmaya, vurmaya, yasaklamaya kendimizi görevlendiririz ya. Otobüste, evde, trende, uçakta, gemide ya da bir parkta… Evde abi, baba ya da çok bilen erkek hâlinin ruh hâli.
Cinsiyetçi, bastırılmış duygularını karşı cinsi baskı altına almaya çalışarak ruhsal mastürbasyon hâlinin ilkel hâli.
Kuğuların bunlardan haberi bile yok, umurunda da değil, yağmurların da. O, yağar doğanın kardeşliği arasında. Kuğular ve yağmur, dans edercesine, kendi dünyalarında kardeşçe hayat dersi verirken “İnsanlar bizimle ilgili bakmak ya da resim çekmek dışında ne düşünüyor?” acaba demeden kardeşlik dersini de hatırlatmış oluyor.
 
Uyuyan kuğu da uyandı.
 
Kendi boynunu incitmeden, hafifçe başını kaldırıp etrafına bakındı. Gülümsedi mi? Fark etmedim. Korktu mu? Bilmiyorum. İkisi birbirine yanaştı. Koklaşıp birlikte yan yana süzüldü gölette bir tur atarak. Resimlerini çekmek istedim. Yağmur da hafifçe yağmaya başladı tekrar.
Yoluma devam ettim.
Göletten uzaklaştıkça kuğular gözden kayboldu, ben de düşüncelerimden.
Oradalar mı yoksa gittiler mi? Bilmiyorum.
Onlar hep aynı yerde. Ayrı yer olsa da. Aynı yerde, aynı şekilde.
Gözden kayboldum.
Kuğular kaldı düşlerimde.
Ben yağmurdan kaçarken.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat