VİCDAN

Korcan YİĞİT/YAZAR

5 Nisan 2021 17:50
A
a
Merhaba, Sevgili Dostlarım!
Vicdanı olmayanın, vicdan azabı da olmaz. Her şey mübahtır onun için, hiçbir suçluluk duymaz. Kendi doğruları üzerinden ilerler hep hayatta, bencildir ve içi sızlamaz.
Oysaki yağmur tanelerinin toprağa dokunuşu gibi narin olmalı insan. Toprağı besleyen su, aynı zamanda onun en büyük düşmanıdır. Sel olup yıkmayın insanları, erozyona uğratmayın!
VİCDAN, AYARINI BİLMEKTİR
"Komşusu açken tok yatan bizden değildir." diye ne güzel söylemiş, Hz. Muhammed (SAV). Kırmamalı, incitmemeli insan. Koruyup gözetmeli. Yaraya merhem, derde şifa olmalı.
VİCDAN PAYLAŞMAKTIR
Sevmek zorunda değilsin kimseyi, içine sokmak zorunda değilsin. Hakkını teslim et, yeter! Zaten fazlasını da istemezler senden. Güzele “güzel” de, doğruya “doğru”.  
VİCDAN DÜRÜSTLÜKTÜR
Hayatı paylaş insanlarla, ilgini paylaş. Hiçbir şey yapamıyorsan yanında dur, varlığını hissettir, yeter. İçten bir merhaba, sıcak bir selamlama insanın erdemidir. Fark edildiğini bilsin. Fark edilmemek, ne kötü bir şeydir.
VİCDAN, KENDİNİ BİLMEKTİR
Takdir ve bir tebessüm, bütün yorgunluğunu alır insanın. İçini ısıtır, kalbini yumuşatır. Patronunun yaptığı işi beğenmesi, eline sağlık demesi fazla mesai ücretinden çok daha kıymetlidir, bir işçi için. E, bu da vicdan gerektirir! İşçisidir patrona nimet kazandıran, vicdan bunu fark etmektir.
VİCDAN HİSSETMEKTİR
Bina yaparken arsadaki ağaçları kesmeyip çevresinden dolaşmaktır vicdan. Börtü böceği ayağıyla ezmemek, sokak hayvanları için kapının önüne bir tas su koymaktır. Arabayla çarptığı hayvanı yolda bırakmamaktır.
VİCDAN YAŞATMAKTIR
Dinlemektir vicdan, anlamaktır. Anlatanın fikrine değer vermektir. Hak gözetmek, çıkarları için başkasını harcamamaktır. Sömürmeden, köleleştirmeden ilerlemektir.
VİCDAN, SAYGI DUYMAKTIR
Affetmek, ne büyük bir mertebedir. “Kana kan, dişe diş.” demeden, ezmeden, hırpalamadan sorunları halletmek ne büyük inceliktir. İnsanların hatasını hoş görmek, ayıbını örtmek gerekir. Kim bilir senin de ne kusurların olmuştur, affolmuştur.
VİCDAN, KIYAMAMAKTIR
Bilgisini paylaşmak, iyiye doğruya yöneltmektir vicdan. Geleceği var edecek çocuklara, gençliğe yol göstermek ve merhamet etmektir.
VİCDAN VAZİFEDİR, EN GÜZEL MEZİYETTİR
Sorgulamalı insan kendini, iç muhasebesini yapmalı. Artıları ile eksileri birbirini tamamlamalı. Bir denetim mekanizmasıdır vicdan, ruhun yansımasıdır. Sana ruh verenin, seni vesile kılmasıdır.
VİCDAN, KİŞİNİN AYNASIDIR
Ağacın öz suyu gibidir vicdan, damarda kan gibi.
Suyu çekilmişse, kurumuşsa şekil almaz ağaç. Esnekliğini yitirmiştir. Yakacak odun olma vasfından bir adım ileri gidemez.
VİCDAN, İNSANIN ÖZ SUYUDUR
İnsan da odunlaşır. Vicdan yoksa kaskatı olur. Anlamaz, umursamaz, vurdumduymaz bir hâl alır. Duyarsızlaşır.
Elden çıkarmak gerekir, işte o zaman.
İster yakın ağacı, son vazifesini de yapsın, ister doğada çürümeye kalsın, başka ağaçlar kök salsın.
Yalancı mıyım?

 
1000
icon
Serpil Dagdeviren 6 Nisan 2021 15:03

Okadar güzel ifade etmişsinizki, tebrik ederim .. bu konuda evt biz "sözde biz insanlık,, Çok çalışmamız gerekir... sizin bu yazınızı paylaşmak isterim... izniniz olursa... kesikle katılıyorum. Berlinden, Sevgiler Saygilarımla

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat