UNUTMA! SEN YÜRÜYEN BIR EVRENSİN

Pınar HOLT/YAZAR

16 Kasım 2021 22:43
A
a
Değerli Dostlar,
Size de oluyor mu? Bilmiyorum ama ben yakın zamanda gittiğim bir kişisel gelişim atölyesinden sonra şunu fark ettim: Yakın bir arkadaşım iş değiştiriyor ya da terfi oluyorsa, kızım okulunda sporunda bir başarı elde ediyorsa ya da evdeki kedim bile bir şeye “Hayır.” dediğim zaman anlayıp nadir olsa da sözümü dinliyorsa o kadar gururlanıyorum ki.
Sevdiklerimin başarısıyla gururlanmak muhteşem bir his. Bunda bir sıkıntı yok ama konu kendi başarılarıma, yaptığım olumlu şeylere gelince durum değişiyor. Ne mi oluyor? Açıkçası kendimle gurur duymak aklıma bile gelmiyor. Bir nevi komşuların bahçesini sularken kendi bahçemi sulamayı unutmuşum yıllardır. Bahçemi bırakmışım kendi hâline. Oysa bakmadan, sulamadan, güzel sözler söylemeden o bahçenin çiçekleri coşar mı ki?
Kendime bir gün bile “Aferin Pınar! Aferin kızım! Güzel iş çıkardın, her şeyin üstesinden geldin, başardın.” dememişim.
Geçenlerde katıldığım atölyeden bahsetmişim. Mesela orada uzman psikolog, iki elimizi boynumuza dolayıp kendimize sarılmamızı ve bir süre o şekilde kalmamızı istemişti. Öyle iyi geldi ki. Meğer herkese sarılmış, kucak açmış ama şimdiye kadar kendime sarılmamışım.
GÜZEL SÖZLER DUYMAK
Toplumumuzda kendiyle gururlanmak, övünmek ile kibir ve burnu havada olmakla karıştırılabiliyor. O yüzden de birileri hakkımızda güzel şeyler söylerken bile utanıp, sıkılıp, konuyu değiştirmeye meyledebiliyoruz. Oysaki hepimizin kendiyle ilgili güzel sözler duymaya, kendi ile gurur duymaya hakkı var ve bunun kibirle burnu havada olma ile şımarıklıkla alakası olmadığını ayırt etmemiz gerekir.
Bu arada kendimizle gurur duymamız için bir yerleri keşfetmeye, bir şeyler icat etmeye ya da milyon dolarlar kazanmaya da ihtiyacımız yok. Güzel bir yemek yaptığımız için düzenli egzersiz yaptığımız için ya da toplantıda başarılı bir sunum gerçekleştirdiğimiz için de kendimizle gurur duyabiliriz.
İşte bende ufak ya da büyük hiç fark etmez, başarılarımı fark etmeyi ve onlarla gurur duymayı yani biraz da kendi bahçemin çiçeklerini sulamaya özen göstermeye başladım. Bununla ilgili yaptığım birkaç uygulamayı sizlerle de paylaşmak isterim:
- Başarılı olduğumu düşündüğüm konuların listesini yaptım ve ara sıra o listeye göz atıyorum.
- Zaman buldukça iki kolumu çapraz şekilde boynuma dolayıp, kendime sarılıp bir süre sessiz bir şekilde kalıyorum.
- Günlüğüme bütün bir hafta kendimle gurur duyduğum davranışlarımı not ediyorum.
- Çevremde güven duyduğum kişilerden aldığım takdir ve geri bildirimleri artık utanmak yerine daha dikkate alıyorum.
Son olarak Mevlana’nın şu sözünü hep anımsamaya çalışıyorum: “Kendini küçük görmeyi bırak! Sen yürüyen bir evrensin.!”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat