ÜLKEMİZDE TARIM VE ÇİFTÇİLİK-2

Nilgün Batıyeli/YAZAR

4 Aralık 2021 00:07
A
a
Aynı başlıklı yazımın devamı olarak izninizle bazı ekleme ve hatırlatmalar yapmak istiyorum.
İlk olarak özellikle birkaç çiftçimizin bize ulaşıp mısır ekimiyle ilgili dikkat çektiği noktayı ileteyim. Çiftçimiz “Mısır hem kolay ve bol yetişiyor, daha kolay satılıyor ve en önemlisi de mısırdan hayvanlara yem yapıyoruz.” dedi.
Biz de kendisine mısır yerine yulaf, yonca gibi ürünleri ekebileceğini ve hayvanları beslemekte kullanabileceğini söylemekteyiz. Neticede bir şey yaparken diğerine zarar vermemek gerekir. Su gibi kaynakların tükenmekte olduğunu hatırlamak ve bu konuya önem vermek hepimizin görevi olmalı. Özellikle de tarım ve hayvancılık yapanların susuz tamamen yok olacağını ve ülkemizin kıtlıkla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekip yalnızca anı düşünmekten vazgeçmesini anlatmalıyız. Biz de insanlara ulaşabildikçe bunu yapmaya devam edeceğiz.
Ayrıca yapılan araştırmalar ile çok değerli bulduğum bir gelişme, iki tohum, gübre ve ilaç üreticisine ulaşmış olmamızdır. Biri organik tarımla oldukça yol almış. Bundan sonraki çiftçilerimize yol gösterebileceğimiz üzere bize ne şekilde, hangi maliyetle yardımcı olabileceği yönünde teklifi beklenmektedir.
Bir diğeri, S.S. Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Kendilerinden izin almadan daha fazla ayrıntı vermek istemiyorum ancak şu kadarına değinmeden de geçemeyeceğim. Her ikisi de doktor olan bu çift, 2013 yılında çıkarılan yasa ile atalık tohumlarının yasaklanması ile tarıma yönelmiştir. Kapı kapı, tarla tarla dolaşarak kullandıkları F1 Hibrit olarak adlandırılan tohumları ekip, kimyasal gübre ve ilaç kullanmalarının toprağa ve insan sağlığına zararlarından bahsetmiş, yerli tohuma yönelme üzerine sayısız çalışma başlatmıştır. 2019 yılında kurulan S.S. Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile artık taviz vermeden verdikleri hizmet; yerel atalık tohumlar (Bunlar bulunduğu yere uyum sağlamış, doğal hibritleşme ile değişen iklim, doğa koşullarına direnç gösterebilen tohumlardır.), doğal gübre, doğal ilaçlama ilkesinde yürümektedir. İthal değil, yerel. Geldikleri noktada, market rafına çıkmak için tüm yasal şartlar oluşmuştur ki bu üretici çiftçilerin ürünlerinin satılması açısından çok değerli ve önemlidir.
ELİMİZDEN GELDİĞİNCE İLERLEYECEĞİZ
Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi başımıza neler geleceğinden habersiz başlattığım bu proje, duyarlılık gösterdikçe farklı mecralara gitmektedir. Elimizden geldiğince yılmadan bu yolda ilerleyeceğiz ancak sizlerin, iş adamları ve kurumların desteği giderek daha fazla önem kazanmaktadır.
Son olarak bazı kanallardan işleyiş hakkında yeniden bilgi istenmesi üzere bu noktayı da aşağıda ilgilerinize sunmaktayım.
Yapılan ödemeye ait banka dekont kopyası ve kitabın gönderilmesini istediğiniz adres bilgisi dkydder@gmail.com, ilhansaribas@hotmail.com e-mail adreslerine gönderilecektir.
Not: Bazı bağış yapmak isteyenler kitap bedellerini ödüyor ancak dekontta teslim adresi bildirmiyor. Bu da kayıtlarımıza bağış olarak işlenmesi için yeterli olmaktadır.
Lütfen, bu işleyişin kitapçılardan alınacak kitaplara yansımadığını unutmayın!
Tam arkeolog, uzay bilimci olma yolunda ilerlerken şimdi de ziraatçı olmaya karar vermiş gibi görünüyor olabilirim ama gerçek öyle değil. Projeye hakkıyla devam etmek araştırmadan mümkün olamıyor ne yazık ki.  Bundan sonra karşıma hangi konu düşeceğini bilemiyorum ancak aldığım istekler doğrultusunda yine mit, felsefe karışımı yazmam da istenmektedir. Bakacağız artık.
Birlikte bu ülkeyi yeniden olması gerektiği gibi inşa edebileceğimize gönülden inanıyor, ilgi gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. Hayallerinizin peşinden koşup kaderinizi kabullenmemenizi dilerim.
Hoşça kalın.

 
1000
icon
Metin 6 Aralık 2021 11:38

Nilgün hanım ülkemizde'ki tarım konusunu ben daha boyotlu düşünüyorum Bilhassa tarım konusu yani bakliyat ve hububuat ülkemizi yöneten siyasilerin bir tercihidir.Bu Durumda düzelebilmesi için çok taraflı bir proğram gerekir aksi taktirde paliyatif çözümler günü belki kurtarır fakat sorunlar içinden çıkılmaz bir hal alır nitekim konuyla ilgili son noktadayız gibime geliyor.artık çözüm dünden bugüne değil daha geniş kapsamlı ele alınmalıdır.Ancak Bu'da zihniyet değişikligiyle mümkün olabilir ve zamana ihtiyaç vardır bu nedenle sıkıntılarımız artarak devam edecektir.Gerçek bu dediğim gibi bu konu

0 1 Cevap Yaz
Erhan 5 Aralık 2021 23:07

Ilk yazinizda ciktiginiz yoldan etkilenmistim. Gayretlerinizin baskalarina da ornek olmasini dilerim.

0 1 Cevap Yaz
Hayal Denizi 5 Aralık 2021 17:24

Nil Hocam! Harika bir projeye imza atmışsınız. Lakin Vatanın içini yiyip kabuğunu bırakanlar, bu projenin başarıya ulaşmasını istemez. Zira bu proje başarıya ulaşırsa, Meksika'dan mercimek, Bulgaristan'dan saman, Hırvatistan'dan İnek/öküz; Komşularımız, Rusya'dan ve Yunanistan'dan buğday alanların tekerine çomak sokulmaz mı? Nilgün Hocam, ben eskiden böyle negatif değildim. Bu devşirmeler benim pozitif enerjimi alıp negatif yüklediler.

0 1 Cevap Yaz
Çok güzel tespitler Bravo Çok tebrik ediyorum Nil Hanım başarılarınızın devamını diliyorum 5 Aralık 2021 09:09

Çok güzel tespitler Nil Hanım bravo tebrik ediyorum ve yazılarınızın başarılarınızın devamını diliyorum Sengül Dereevli

0 1 Cevap Yaz
Serdar Çelikörslü 5 Aralık 2021 01:32

Nilgün Hanim tekrar merhaba tarim ve çiftçilik üzerine yazdiginiz bir önceki yaziniza da yorum yapmistim, bu devam niteliginde olan yaziniza da bende yorumuma ek olarak, baslattiginiz bu kivilcimin buyuyerek pozitif anlamda bir bilinc yanginina donusmesini temenni eder bu konuda herkesi destege davet ederim.

0 1 Cevap Yaz
İlhan 5 Aralık 2021 00:14

Nilgün hanım ülkemizin hatta dünyamızın olmassa olmazı tarım politikası ve üretimi üzerine birey olarak herkez üstüne düşeni yapmak zorundadır bizler sivil toplum üyeleri olarak bu mücadelemizde karşılığı sadece güler yüzlü çiftçilerimizi görmek adına yapmaktayız yapacağıZda bu yolda sizin üstün çabanızı takdire şayan buluyorum hengi konuda hangi alanda olursanıZ olun ama bu TARIM konusunda sabırla mücadelemizi heo birlikte verelim 🙏 sonsuz teşkkür ve şükranlarımızı sunuyoruz DÜZCE KIRSAL YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ.

0 1 Cevap Yaz
Didem 4 Aralık 2021 22:48

Ilk yazınizin ardından fikrinizden ve yaptığınız çalışmalardan zaten çok etkilenmiştim. Bu tarz projeler desteklenmeli! Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz mantığı ile herkes elini taşın altına koymalı. Hali hazırda kitabinizi almistim ama sanırım henüz bu projeye baslanmamisti. Ben sizin gibi bağlantılar kuramam ama bir kitap daha alarak çorbada tuzumun bulunmasını sağlayabilirim sanırım.

0 1 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat