ULAŞAMAYACAĞIMIZ KADAR YÜKSEKTE SANDIĞIMIZ KİŞİLER, ONLARI TANIDIKÇA EĞİLEMEYECEĞİMİZ KADAR ALÇAKTA OLABİLİYOR

Gülten ABACI/YAZAR

18 Mayıs 2022 22:29
A
a
Yaşadığımız bu hayatta gözümüzde gereksizce ve çok büyüttüğümüz insanların aslında hiç de sandığımız kadar büyük olmadığını, onları tanıdıkça ve birlikte zaman geçirdikçe çok daha güzel anlayabiliyoruz. Bazen bu durum, bizi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Aslında bu, en büyük hatamız. Gözümüzde büyüttüğümüz her şey kendimizde küçük gördüğümüz bir şeyin yansımasıdır.
Mutlaka hayatımızın belirli dönemlerinde hayal kırıklığına uğramışızdır. Hayal kırıklıklarımızın kaynağını bilmediğimiz için hayatımızın gidişatını çözümleyemeyiz. Bu kaynak, çok gereksiz olan öz güven eksikliği hissetmemiz nedeniyle hayatımızda olan insanlara büyük anlam yüklememizdir. Öz güven eksikliği, kendini kabullenmeme, küçük görme durumudur. Bazen yalnızlığımızın doğurduğu boşluktan dolayı hiç değmeyecek insanlara değer veriyoruz, onları baş tacı yapıyoruz, gerçek dost zannediyoruz, çok yüceltiyoruz, inanıyoruz, içimizi döküyoruz ve iyilik yapıyoruz.
Kendimizi âdeta bu tür insanlara bağımlı hissediyoruz, sonra da büyük hayal kırıklığına uğrayan biz oluyoruz. En çok da fedakârlık yaptığımız insanlar bizi hayal kırıklığına uğratabiliyor; arkadaşlarımız, yakın akrabalarımız, aile bireylerimiz. Yaptığımız bunca iyilikten sonra kullanılmış duruma düşüyoruz. Bunun en büyük nedeni; aşırı fedakâr, öz güvensiz ve vicdanlı oluşumuz. Böyle davranmaya devam ettiğimiz sürece insanlar bizden daha çok şey istemeye devam edecek, bizi hiç önemsemeyecek ve değersiz görecek. Yaptığımız bunca fedakârlıktan sonra biz geri çekilmeye başlayınca da kötü insan durumuna düşeceğiz.
Oysa o kadar kendimizi zorlayarak yaptığımız iyiliklerden vazgeçince hemen değersiz, ilgisiz insan hâline geliyoruz. Peki, neden hak etmeyenlere değer veriyoruz? Değer verdiğimiz için neden değersiz oluyoruz? Biz kendimizi sevseydik eğer kendimizi değerli görüp önceliği kendimize verseydik, gücümüzü fark etseydik, öz güvenli olsaydık, onlar da bize değer verecekti. 
SİZ DE BAŞLAR, SİZ DE BİTER HER ŞEY
Kendimize yaptığımız en büyük kötülüktür bu. Kimseye gereğinden fazla değer vermeyelim. Bizi olduğumuz gibi sevsin etrafımızdakiler. Biz olduğumuz için ben olduğum için siz olduğunuz için sen olduğun için… Beklenti içine girmeden sevelim, değer verelim insanlara yoksa beklentilerimiz çok büyük üzüntü çekmemize neden olabilir. İnsanları giyim kuşamıyla yaptığı işiyle değerlendirmeyelim. Doktormuş, avukatmış, mühendismiş, iş adamıymış, zengin ve fakirmiş diye sınıflandırıp onlara karşı kendimizi küçük durumda görmeyelim.
Hepimize yer var bu dünyada, kimse kimseden üstün değildir. Tek çıkar yol; kendini sev, kendi ışığını al ve yalnız başına da yola devam et!
Birileri seni sevsin diye de uğraşma, sen üzüntülerini tek başına kaldırıyorsan onlar da kaldıracak! Hayat size kendinizi değersiz hissettirecek insanların yanında vakit geçirmeniz için çok kısadır.
İnsanları gözünüzde büyütmeyin, hayatınızda sürekli kalacak gibi insanlara davranmayın, keşke dememek için bir yol da siz çizin gidenlere!
Basit insanları gözünüzde büyüterek ucuz insanlar için pahalı bedeller ödemeyin!
Hayat çok güzel ve kısa yasayın, siz kimseye minnet etmeden de yasayın!
Kendinize gelin, her şey sizdedir, siz de başlar, siz de biter her şey!
Unutmayalım.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat