ÜÇ CEMRE

Cezmi Ancil/YAZAR

20 Şubat 2022 21:59
A
a
Hava çatladı çatlayacak, deriz dolup taşmaya gebe kaldığında. Öfkesini fırtına ve gök gürültüsünde, yıldırımlarda belli eder. Korkarız bazen. Kendi kabuğumuza çekilir, irileşmiş gözlerimizle birbirimize bakarız.
Ya dondurucu bir soğuk iliklerimize kadar işler, yine en yakınımızdakine sokulmaya çalışırız ya da sıcacık ortamımızda dışarıdakileri merak ederiz.
Sokakta yaşayan canlılar aklımıza geldikçe insani damarlarımızda (Ne kaldıysa artık?) bir kıpırdanma olur. Acımaktan başka yüreğimizi açarız bazen ya da insanın iliklerine işlercesine yağmurunu döker doğa insanın üzerine. Yoksul tasa eder, damını, bacasını merak eder. Geçim derdine barınma, beslenme yükü binmiştir zaten kış ayları boyunca. Belki de loğ kullanıyordur hâlen kerpiç evli damında. “Kerpiç ev mi kaldı?” diye sorarız belki de sıcacık yuvamızda tuzumuz kuruyken.
 
Hava soğuk, toprak soğuk, deniz soğukken hayat kendi baharını da işinde barındırıyordur demek. Her zor kendi huzurunu taşır içinde. Zorun da bir doğal sonu vardır. Tez geçer, derler zor zaman. Sabret geçecek, derler bazen yarası acıyana. Acısında inleyenlere. Ya Eyüp sabrı dilerler ya da Ebu Zer dikliği.
 
Cemre düşünce göğe, havanın zoru sıcağa dönmeye başlamıştır artık. Soğuğun zoru başka evreye geçer. Doğanın kanunudur bu. Geçmek zorunda. Aksi durumda çatlar, yıkım olur. Evrenin dengesi bozulur. Cemre doğanın yasası, dengesi. Huzurudur. Havadan toprağa geçer uyum içinde. Kendi doğal döngüsünü tamamlayarak geçer. Toprağı çatlatır. Soğuk hava ve don altında sakladığı bahara yol vermek için çekilir yavaş yavaş. Bahar cemreyi bekliyordur zaten. Kucaklaşır gökle beraber. Denizlere, sulara doğru yol alırlar. Hayat bir boyuttan öbür boyuta geçmek zorunda kalır. Yaşam döngüsü kendi doğallığında geçişini tamamlar.
 
Üç cemre, insanın ve doğanın, bütün canlı ve cansız varlıkların yaşam kaynağı, hayat suyu ve havasıdır, soluğudur. Rüzgâr olur, ciğerlerini yaşam doldurur. Su olur hayat verir damarlarına, tüm yaşam organlarına. Toprakta filiz olup yaşamı çoğaltır. Hayatı devam ettirir üç cemre.
 
Üç cemre hava, toprak, su ve güneştir evrenin kaynağında. İnsanın ve tüm canlıların hayat damarı, yaşamın kanunudur yazısız, ayrımsız. Onun kanunu tüm evreni kucaklayan bir bilge ruhtur. Ebu Zer gibi sessiz ve ayrımsız. Sakin ve mütevazı. Adil ve haktan yana.
 
Cemre denince aklıma gelir nedense Ebu Zer. İçime düşer Zer’in mazlum hâli Cemre gibi. “Yalnızlığın o tarifsiz hafifliğinde göklerden denizlere uçar gibi rüzgârların kanatları üzerinde doğanın muazzam güzelliğini neden insanca, hakça kullanamıyoruz da eziyeti, ayrımı reva görüyoruz insana?” diye çaresiz kendimi boşluğa bırakırcasına bir başka boyuta geçiyorum.
Cemreler fısıldıyor kulağıma duyarcasına Ebu Zer’in sesini. Zenginlikleri, birikimleri kendi açgözlülüğünüze heba etmeyin! Ömür geçer, Zer kalır bu evrende adil oldukça.
Üç cemre, adaletin doğru yasalarının evrensel boyutudur. Hak da olsan, zalim de olsan bir boyuttan öbür boyuta geçmek zorundasın cemrelerin adaleti karşısında.
Üç Cemre geliyor, selam veriyor.
 
Alana selam olsun!
 

 
1000
icon
Mulstlafa zenc. 21 Şubat 2022 01:16

Kaemine ve yüreğine sağlık,yureginiorta yere koyarsan,gerisi kolay olur!!!

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat