16 Kasım 2019 02:25
-A +A
NUR TÜRK

TV CUMHURİYETİ

NUR TÜRK (gazetehamburg.com)

Değerli dostlarım, haftalık yazılarımı bir hafta geciktirdim affınıza sığınıyorum. Mevsim değişiminden olsa gerek kendimi üşütmüşüm. Doktorumun “dinleneceksin” demesiyle bende televizyon izleyerek çok keyifli bir tembellik yaptığımı sanıyordum. Ama gördüklerimi ve algıladıklarımı size yazarken hiçte öyle olmadığına karar verdim.
Sabahtan öğleye kadar çoğu kanalda isimleri farklı olsa da, içerikleri magazin dedikoduları, olan programlar yayınlanıyor. Bu programların bana göre amacı’ kimin eli kimin cebinde’yi bulabilmek.  Magazin gazetecilerinin işi pek kolay değil. Ünlülerin peşinde koşmak emek ister.  Kim, nerede, ne yapıyorlar? Bulmak zorundalar. Sunucuların cabasını da yabana atmayın magazin gazetecilerin getirdiği haberleri allayıp, pullayıp çok önemli bir haberi halka veren haber spikerleri gibi ciddi olmasalar da dudaklarını büze büze yorum katarak anlatmaları kolay mı?
Kim dediğimiz kişiler kimler acaba? Elbette ünlüler, zenginler, sosyal medya fonemenleri…
Kimler, nerede diye sorduğumuzda; Yatlarda, en güzel deniz kıyılarındaki yazlık evlerinde, Nişantaşı caddelerinde, Avmlerde, filim galaları, açılış, Kim dediklerimizin kınalarında, düğünlerinde, baby showerda, doğum günü partilerinde, lüks restoran ve kafelerdeler…
Ne yapıyorlar? Sunucunun anlattıklarını sizlerle paylaşayım.
‘Kim çantasını, ayakkabısını, elbisesini kaç dolara almış? Ev terliği ile sokağa çıktım diyen ünlü yedi bin dolara almış giydiği terlikleri? Kim kime kaç karat pırlanta yüzük takmış? Kimler hangi açılışa, galaya, düğüne gitmiş? Değerli taşlarla dikilmiş, altmış beş kiloluk gelinliği kim giymiş? Muhteşem kına gecesinde gelini ağlatamamışlar. Kim sevgilisinden ayrılmış? Kim yeni sevgili yapmış? Kim ilişkisini inkâr etmiş? Kim kimlerle hangi yatla hangi kıyılarda tatil yapmış? Kim iki kişilik kahvaltıda altı yüz lira ödemiş? Kim hangi ünlü mimara villasını dekor ettirmiş? Kim evine yaptırdığı Türk hamamında poz vermiş? Kim kiminle gizli aşk yaşıyor? Kim hamile? Böylece devam ediyor.
Bu programların seyircisi, meraklısı çok. Peki, neden revaçta bu programlar? Bunu seyreden kişilerin belki de hayatında hiç gidemeyeceği, görmeyeceği kısacası yaşayamayacağı hayatları özendirmek mi? Yoksa işsizlikten, yoksulluktan bıkıp, umutların tükendiği noktada ailece intiharı seçen insanları unutturmak mı? Evet, bir magazin Cumhuriyeti var, orada ötekileştirme, işsizlik, çevre kirliliği, insan hakları, tecavüz olayları, kadına şiddet, zindanlarda çürüyen aydınlar, sanatçılar yok.
Bir de bir ablamızın sunduğu araştırma programı var. Sanki magazin programının taşra versiyonu, cinayetler, enses ilişkiler, kayıpları bulmak v.s ile ilerliyor. İşin en önemli kısmı sunucu ablamızın üstlendiği misyon, hakim, savcı, jandarma, dedektif, avukat, olup. Hatta emniyetçi abilere taş çıkarırcasına olayları araştırıyor, yargılıyor ve çözüyor. Devlete bu işleri yapanlar yokmuş gibi.
‘Ben bilmem eşim bilir’ yarışma programı çok mu eğlenceli? Başlangıçta eşlerin tanışma anlatıları romantik gelse de, yarışma başlayınca, romantik konuşmaların yerini birbirlerini aşalayan sözcükler alıyor. Bu program eğlendirmeyi mi amaçlıyor yoksa evlilik bu mu mesajını veriyor.
Magazin programları biter bitmez yemek yarışma programları başlıyor. Onların da isimleri birbirinin benzeri, formatları çok az birbirinden farklı gibi gözükse de aynı.’ Gelinim mutfakta, filanca ile yemekteyiz. Damat bayıldı vs.’ isimle birçok yemek yarışması var. Katılan yarışmacılar başarılı olursa altın ya da para ödülü alıyor. Başarılı dediysem çok güzel yemek yapanlardan bahsetmiyorum. Strateji geliştiren, her önüne gelen yemeğin ucundan alıp, yüzünü buruşturup’beğenmedim’diyerek, düşük puan verenler ödül alabiliyor. Yarışmaya katılanlar bu durumundan dolayı rekabet adı altında sürekli birbirleri ile kavga ediyorlar. Masaya özenle konulan tabak, kaşık çataldan, çiçekten şamdandan kimse memnun değil, ’çok kalabalık, bardaklarda leke var, tabaklar masa örtüsünün rengine uyumlu değil. Asla puan veremem ’diyerek yemeğe başlanıyor. İlk gelen çorba çeşitti ne olursa olsun bu mönüye uygun değil, çok basit denilerek eleştiriliyor. ‘Ben çocuklarıma hasta olunca yaparım bunu, lapa gibi’ bu arada kâsedeki çorbalar sürekli karıştırılıyor, hatta savuran bile oluyor. Sonra ara sıcak geliyor ama oda ne;’ bu ara sıcak olamaz, sadece börek, mücver mi ben onu beş çayında yapıyorum.’ ve ana yemek geldiğinde mutlaka etle yapılan bir çeşit ve yanında pilav oluyor ama oda beğenilmiyor.’ Etler pişmemiş, etler kurumuş ‘ deniliyor. Yemeği yapan kişi eline bıçağı alıp kesiyor etin piştiğini göstermek için bu sefer ‘bıçak çok keskin deniliyor. ’Hiç bir pilavda beğenilmiyor yağlı, yağsız, diri, lapa gibi beğenilmeyen sözcüklerin yanında çok şey söyleniyor da ben nimete saygısızlık olur diye bu kadar yazıyorum. Benzer şeyler tatlı içinde geçerli. Yarışmacılardan biri olurda ben bunu beğendim derse, diğer yarışmacılar onu ev sahibi ile birlikte olduğunu, puan almak için öyle söylediğini ileri sürüp o, kişiyi beğendim dediğine pişman ediyorlar.
Bu programı izleyenler her gün bu çiçekli, şamdanlı masalar kurup, dört çeşit yemek yiyor musunuz? Anlamaya çalışıyorum yemek yarışması adı altında şow programı yapıyorsunuz, İzleyenlerinize azda olsa, yemek kültürü hakkında bilgi verseniz olmaz mı?
Ah!! Birde ‘gelinim mutfakta ‘programı var. Gelinler mutfakta belirli bir saat aralığında verilen malzemelerle istenilen yemeği yapıyorlar. Yemekleri yaparken aralarındaki tartışmalar bir fındık içini doldurmuyor. ’Benim düğünümde şu kadar takı takıldı. Balayına şuraya-buraya gittik. ’Gelinler evlerinin videoları çekip getiriyor. Beğendik beğenmedik derken, birbirlerine giriyor. Kimse kimseyi dinlemiyor. Hep bir ağızdan çıkan sözcükler havada uçuşuyor. Gelinler yemeklerini yapıyor ama yaparken birbirlerine yedirmedikleri laf kalmıyor neymiş karşısındakinin modunu düşürüp iyi yemek yaptırmamak mış.
Kaynanalar odasında, kaynanalarda birbiri ile yarış halindeler, yaşını başını almış insanlar ben senden güzelim benim gelinim daha becerikli… Bu böyle devam ediyor. Bazen de anılarını anlatıyorlar. Her kaynana oğlunu çok seviyor bu çok güzel ama gelinlerini seven yok. ’Oğlum sevdi aldım. Ben hiç istemedim.’ Sonrada gelinden saygı bekliyorlar. Kısacası bütün aile sırları ortaya dökülüyor. Daima kaynanalar haklı, gelin fedakâr ve itaatkâr olmalı.
Söylenmeyecek sözler milyonların önünde gayet normalmiş gibi söylenirken rütük başka işlerle uğraşıyor sanırım. Burada bütün aile bireylerinin birbirleri olan kirli çamaşırları ortaya çıkıyor. İşin garibi sanki bunlar normalmiş gibi lanse edilirken, bizim kültürümüz, adetlerimiz deniliyor. Diğer yarışmada olduğu gibi, kaynanalar gelinlerin yaptığı yemeklere puan verirken beğenmedikleri gibi, gelinlerin beceriksiz oldukları, ellerinin lezzeti olmadığını söylerken çok önemli konuşma yapmış gibi, olmayan öz güvenleri ile dolaşıyorlar.
Dar gelirli ailelerin yarım kilo kıyma ile beş, altı çeşit yemek yaptıkları aşikârken, yemekleri tadıp puan verecekleri zaman yemeğe demediklerini bırakmadıkları gibi birde çatalla yemekleri karıştırıp ezmeler, çiğneyip yutamadım diyerek peçeteye çıkaranlar, ben bunu yemem, sevmem diyerek midesinin bulandığı söyleyenler. Arkadaşlar alacağınız ödül için, her yaptığınız mübah mı? Geçmiş yılları özlüyoruz kapımız kilitlenmezdi, ölene saygı olurdu. Yoksula yardım edilirdi diyorsunuz da, kazanmak için etik olmayan davranışları benimseterek bireyselleştirmek mi amacınız? Ahlaksızlığın yobazlaşmanın en güzelini bizlere sunuyorlar, İzlemeyin diyorsunuz değil mi? Ben araştırmak için izledim ama zor dayandım. Peki, bu programların bağımlısı olan ve çok beğenen kitlelere ne demeli onlardan şimdi ve gelecek adına ne beklemeli…
Bu tarz programlar, yükselen ahlaksızlık grafiğimize algı yaratıyor. Cehalet tüm fenalıkların anasıdır.  O, anayı besleyip büyütüyorlar.
On yedi yaşındaki Yusuf’un açlıktan öldüğü haberini okudum. Açlıktan kim ölmüş diyenler izleyin TV Cumhuriyetini.
Haftaya daha umutlu bir yazımla buluşmak üzere, Saygım ve sevgimle…
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı