TÜRKİYE VE YIĞINSAL GÖÇ

Remzi UYSAL/YAZAR

21 Kasım 2021 17:28
A
a
Bugün Türkiye’nin kaldıramayacağı sayılara ulaşan mülteci göçün gerçekleşmesi, ABD’nin BOP planı kapsamında, sınırlarını değiştirmek istediği 23 ülkeden biri olan Türkiye’ye farklı bir uygulamasıdır.
 
Türkiye’de, ülkelere göre mülteci sayılarının bugün hükümet yetkilileri tarafından dahi tam bilinmediğine inanıyorum. Mülteciler, ürkütücü sayılara ve ülke boyutunda ekonomik bunalımlara ulaşmış görünüyor. 
 
Türkiye’deki mülteci sayısına bugün altı milyon diyen de var, dokuz milyon diyen de. 
 
İltica etmek ve mülteci olmak, yaşamsal tehlike atlındaysa kişiye sağlanması gereken en doğal haklardan biridir. 
 
Aynı zamanda, BM sözleşmesi ve İnsan Hakları Konvansiyonu gereği gerçek anlamda mülteci olma durumunda olanlara, Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları da açık olmalıdır.  
 
Buna hiç kimse itiraz da etmemelidir. 
 
TÜRKİYE BARINAK OLMAMALI
 
Yine de göçlere sebebiyet veren ve de silah satan ülkelere kalkan olmak için Türkiye Cumhuriyeti barınak olmamalıdır.
 
İlk olarak Suriye’den, 2010’lu yılların ortalarında Türkiye’ye yönelik mülteci göçü başladı. Bu göçün, diğer ülkelerden gelen mülteci göçünden farklı olduğu, gizli hedeflerin gerçekleştirilmesi için uygulandığı geçen her gün daha iyi anlaşılmaktadır.
 
Bu kapsamda, Suriye sınırındaki mayınların neden temizlenmiş olduğunu da yönetenlerimiz hariç biz Türk milletinin bireyleri sonradan ve geç de olsa anlamış ve öğrenmiş bulunuyoruz. 
 
Amaç, BOP kapsamında, diğer Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi değil de Türkiye’de silahsız, tüfeksiz kültür ve etnik yozlaşma ve de bozulma yaratılması, I. Cihan Harbi’nde uygulanamayan Wilson Prensipleri ile I. Cihan Harbi sonrasında gerçekleşemeyen Sevr Antlaşması’na yakın bir konum oluşturulmasıdır.  
 
TEHLİKE ÖNLENMELİ
 
BOP sahipleri ve destekçileri, bu planın kısmen başarılmış olduğunu bugün düşünebilir. 
 
BOP sahipleri ile işbirlikçilerinin, hedefledikleri noktaya ulaşamadan akılcı Türk politikası ile bu bozulmayı engellemek gerekir. Erken veya zamanında gerçekleşecek olan ilk genel seçimden sonra ülkelerine dönmek isteyen mültecilere o imkânın yaratılması sağlanmalıdır. Kalanlara doğru bir uyum politikası uygulanmalıdır. Böylece öngörülen, planlanan tehlike önlenebilir.  
 
Türk milletinin bu sıkıntılı yıllarını da atlatıp, akılcı bir politika uygulayıp bunu gerçekleştirebileceğine yürekten inananlardanım.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat