TÜRKİYE’NİN NOEL BABALARI

Songül ŞAHİN/YAZAR

23 Aralık 2021 20:57
A
a
Üzerine alacak herkese “Mutlu Noeller!” öncelikle. Bugün Noel Arifesi ve yeni yıla birkaç gün kaldı. Noel Arifesi’nde, Noel Baba gelir ve dilek tutmuş çocuklara hediyelerini getirir. Noel yılda bir olur ama bazı kişiler her günü Noel Baba olarak yaşar. Onları da hatırlamanın şu an tam da zamanı. Şu an gerçi eurosu olan herkes Türkiye’de bir Noel Baba adayı fakat şakayı bir kenara bırakıp asıl Noel Baba’nın Türkiye’de gezdiğini söylemek mümkün. Hem de her ay. Kim bunlar? Elbette Alamancılar. 
ALAMANCI NOEL BABALAR
Sadece aralık ayının 24’ü veya 25’inin sabahı değil, her ayın başında ve sonunda, Türkiye’deki akraba ve sevdiklerine maddi olarak yardımcı olandır Noel Baba. Her sene tüm tanıdıklarına olabildiğince hediye alan insandır Noel Baba. Alamancıların hediye telaşı izinden dönerken başlar, izne gidene kadar devam eder. Nerede uygun bir hediyelik var ise izne kadar toplanır. Dolap üzerinde, ranza altında saklanır. Anneye, babaya, kardeşe, dosta, arkadaşa, akla gelen herkese hediye toplanır. Aylarca minik minik ve yavaş yavaş doldurulur valizler. Tüm bunlar arasında bir de Türkiye’deki yakınlarına hemen hemen her ay para yollayandır Noel babalar. Yakınlarına hediye alıp, bireysel olarak Noel Baba olan Alamancılar, izinde bozdurdukları eurolar ile de TL’ye değer kazandırıp aslında bir nevi tüm Türkiye’nin Noel Babası’dır. Yakınlarının tüm dileklerini gerçekleştirendir Alamancılar. Burun estetiği ile birini hayalindeki küçük, kibar buruna kavuşturandır. Kel olanların saç hayalini, evlenenlerin ev hayalini, çalışamadığında bile Alman Sosyal Kurumu’ndan aldığı para ile Türkiye’deki yakınları ile paylaşandır.
Noel Baba olarak adlandırılan kişinin, yardımsever bir din adamı olarak Antalya’dan ortaya çıktığını biliyoruz. 20.yy’da adı Noel Baba ile özdeşleşmiştir. Hediye veren kişi anlamında aklımızda canlanan Noel babalar, Türkiye’nin artık her yerinde var. Özellikle ekonominin tabiri caizse âdeta halay çektiği şu dönemde Noel babalar daha da arttı. Euronun çok değer kazanması üzerine bir zorunluluk hâline de geldi. Yardım olmadan bu ekonomik zorluğa karşı direnmek çok zor hâle geldi. Aralık ayı tam da adına yakışır şekilde binlerce yeni Noel Baba ortaya çıkardı. Bence iyi ki varlar. Alamancı Noel babalar ve euroları sayesinde birçok kişinin yükü azalıyor. Almanya’daki Türkler böylelikle Türkiye’nin hediye dağıtanları oldu. İçinde bulunduğumuz Noel Ayı ve Türkiye’deki ekonomik krizi bir araya getirince bana göre ortaya böyle bir ahenk çıkıyor.
YENİ YIL HEPİMİZE KUTLU OLSUN
Bugünkü yazımda bedenleri her ne kadar farklı ülkede olsa da kalpleri ana vatanındaki sevdikleri ile birlikte olan gurbetçileri dile getirmeye istedim. Onlar bana göre Türkiye’nin hem Süper Marioları hem de Noel babaları. Tüm sene çalışıp Mario misali puan biriktirip bu puanlarla hediyeler alıp sevdiklerini sevindiren Noel babalar. Elbette bu durumda sadece onların yeni yılı kutlu olsun demeyeceğim.
Hepimize kutlu olsun 2022.
Sevgi getirsin.
Para getirsin.
Sağlık getirsin
Sevdiklerimize doya doya sevgimizi söyleyeceğimiz bir yıl olsun 2022.
Virüslerden uzak bir yıl olsun 2022.
Tüm sevenlerin kavuştuğu bir yıl olsun 2022.
Mutlu, mutlu, çok mutlu yıllara hep birlikte.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat