15 Mart 2019 21:52
-A +A
Fevzi Aydoğdu Siyasi Danışman

TÜRKİYE'NİN AVRUPA HAYALERİ

Fevzi Aydoğdu Siyasi Danışman/gazetehamburg.com

Dün yine Türkiye'nin Avrupa Birliği hayalleri gelecek yıllara kaldı zaten hayal den öte gitmeyen Avrupa rüyamız bir kez daha çıkmaza girdi 1963 yılında TÜRKİYE ve AVRUPA BİRLİĞİ Arasında başlayan gönülsüz nikah bir türlü mutlu sona eremiyor yaklaşık on yıldır takip ettiğim (AB ) topluluğu her defasında eften püften sebeplerle oyalamaya devam ediyor işin özü biz %90 Müslüman bir ülkeyiz ve ta baştan beri hep söylüyorum Hristiyan kulübü Türkiye gibi Büyük bir ülkeyi ve Müslüman... olan bir ülkeyi kabul etmez kendi menfaatleri doğrultusunda oyalamaya devam edecektir Dün yapılan oylamada bir kez daha topu Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınması önerisinde bulundu kararı Strasbourgdaki genel kurul oturumun'da oy çoğunluğuyla kabul edildi. Oylamaya katılan 622 parlamenterden 370’i karar lehinde, 109’u ise karar Aleyhide oy kullandı. 143 parlamenter ise çekimser kaldı.

Nihai oylama öncesi Hristiyan Demokrat, aşırı sağcı ve AB karşıtı gruplar tarafından, müzakerelerin “askıya alınması” yerine “tamamen sonlandırılmasını” isteyen ve ayrı ayrı hazırlanan ve oylanan üç değişiklik önergesi ise oy çokluğuyla reddedildi.

AP Türkiye raportörü, Hollandalı sosyal demokrat parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan karara gerekçe olarak, Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti alanlarındaki “gerileme” ve son anayasa değişikliğinin mevcut haliye yürürlüğe girmiş olması gösterildi. AP geçen yılki Türkiye kararında, son anayasa değişikliğinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi durumunda müzakerelerin resmen askıya alınması çağrısında bulunacağını belirtmişti.

İŞTE KARAR'DAKİ YENİ DİKKAT ÇEKEN UNSURLAR !

Kararda, müzakere sürecinin askıya alınması tavsiyesine ek olarak, iki yeni unsura daha yer veriliyor. Türkiye-AB ilişkilerinin “etkin bir ortaklık temelinde yeniden tanımlanması” isteniyor. AP, katılım müzakerelerinin başladığı 2005 yılından bu yana ilk defa bu düşünceyi bir kararına yansıtıyor. Türkiye ile AB arasındaki her türlü yeni siyasi yükümlülüğün demokrasi, hukukun üstünlüğü ve temel haklara saygı koşuluna bağlanmasını vurgu yapılıyor benim şahsi görüşüm karar aslında bahane belki İngiltere'nin brexit anlaşmasının verdiği korku ve kaygı bekleyip göreceğiz yani işin özü sirkeden şeker olmaz bir an önce Türkiye kendi çıkarları doğrultusunda bir karar vermesi AB hayalerinden vazgeçmesi Ülkemiz adına yararlı olacaktır !


Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı