TÜRKİYE NASIL BİR ÜLKE HÂLİNE GELDİ?

Prof.Dr Faruk ŞEN/YAZAR

28 Nisan 2022 01:41
A
a
Değerli Almanyalı Dostlarımız,
 
Bu yıl tatilinizi büyük bir olasılıkla Türkiye’de geçirmeyi planlıyorsunuz. Uçak biletleri çok pahalı olduğu için arabayla gelmeyi planlayanların sayısının bir hayli fazla olduğunu biliyoruz.
 
Türkiye, enflasyonun ciddi bir şekilde tavan yaptığı, fiyatların bugünden yarına artığı bir ülke konumuna geldi. Böyle bir ülkede tatil yapmanın zorlukları vardır. Tabii ki fiyatların artmasına karşılık euronun da artışı, sizin alım gücünüzü büyük ölçüde yükseltmiştir! Bunu biliyorsunuz!
Türkiye, yurt dışında yaşayan emeklileri sıkı bir şekilde kontrol altına almak istiyor ve belirli şartlarda bu ödemeleri kesme eğilimi içine girdi. Eski yıllarda olduğu gibi emeklilere sağlanan rahatlık şimdilerde artık yok. Bedelli askerlik için istenilen para da her geçen yıl artıyor.
 
“Türk olmak kolay değildir.” sözü, Avrupalı Türkler için hem yaşadıkları ülkelerde hem de ana vatanları Türkiye’de geçerli oluyor. Yaşadıkları ülkelerde onların sorunları da artmakta. Niçin Türkiye’ye daha fazla gelelim? Bu yıl, Türkiye’nin Avrupalı Türk turistlere ihtiyacı var. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle bu iki ülkeden Türkiye’ye gelecek turistlerin sayısı düşecek. Ayrıca Karadeniz’e yakın yaşayan Türklerin korkusu da artıyor. Batı Avrupalılar da belirli nedenlerden ötürü Türkiye’ye gelirken iki kere düşünüyor. Suriye, Irak ve İran’dan sonra Karadeniz’de yaşanan savaş Türkiye’yi kırılganlaştırıyor. Biz korkan bir ulus değiliz. Türkiye’de tatil geçirmenin büyük bir sorun getirmeyeceğinden hareket ediyoruz. Bunun bilincinde olalım!
 
Şimdi önümüzde Ramazan Bayramı var. Hepinizin Ramazan Bayramı’nı kutlar, bu Ramazan Bayramı’nın sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.

YARISI TÜRKİYE, YARISI ALMANYA

Almanya’da yaşayan insanlarımızın kalbine bakarsanız yarısı Türkiye, diğer yarısı ise Almanya için atmaktadır. Niçin yarı yarıya diyeceksiniz? Evet, tam Almanyalı olmadık, Türklüğümüzü bırakmadık. İki kimliği de taşıyoruz. Kuzey Almanya, Türklerin önemli bir bölgesidir. Hamburg, Schleswig-Holstein ve çevresi, insanlarımızın severek oturduğu ve aktivitelerini yaptığı bir bölgedir. Buradaki insanlarımız, Türkiye’de ne olup bittiğini bilmek ve kentleriyle ilgili haberleri okumak istemektedir. Ayrıca bu insanlar, kendi yayın oranlarında veya Almanca yayınlarda Almanya’yı takip etmektedir. Bu açıdan iki ülke için yazı yazmak, iki kere zordur. Hem kendi ülkeni tam yansıtacaksın hem de içinde yaşadığın ülkedeki aktiviteleri yazında anlatacaksın.
 
gazetehamburg’un yazılı hâlini, sık sık geldiğim Schleswig-Holstein Eyaleti’nde alma şansına sahip oldum. Güzel, olayların üzerine giden bir gazete. Hem Türkiye hem de Almanya’ya yönelik içerikler mevcut. Türkiye’de alınan bazı kararlar Almanya’daki insanlarımızı çok ilgilendiriyor. Bu konuda hassas olmamız lazım. Almanya’daki insanların Türk basınında fazla bir lobisi yok. Bunun değişmesi gerekmekte. Bir an önce Türklerin çıkarına yönelik bir lobi çalışması yapılması gerekmektedir. Kuzey Almanya, Türk elitinin oturduğu bölgedir. Birçok önemli Türk, Kuzey Almanya’da yaşamaktadır.

Türkiye'nin OECD çerçevesinde kabul ettiği Karşılıklı Bilgilerin Otomatik Paylaşımı Anlaşması’yla Avrupalı Türklerin mali bilgilerini yaşadığı ülkelerin maliyesine bildirmesi, Almanya'da yaşayan insanlarımızı ilgilendiriyor. Türkiye'de çıkan kanunlar, Almanya'da yaşayan insanlarımız içinde geçerli olmaktadır. Ayrıca Almanya'da artan ırkçılık, maalesef Türk düşmanlığına dönmüş durumdadır. Bu da bu ülkede yaşayan insanlarımızın yaşamlarını negatif etkilemektedir. Bu açıdan iki taraftan da bilgi almak isteyen insanlarımız, çeşitli sorunlarla mücadele etmektedir. Bu sorunlar daha ne kadar devam edecektir ve Türkiye'nin bu sorunlara yaklaşımı ne olacaktır? Bunların yanıtını hepimiz beklemekteyiz.

İnternet üzerinden yalnız Hamburg, Schleswig-Holstein ve Niedersachsen'da değil, tüm Almanya'da takip edilen gazetenizde beni sık sık göreceksiniz. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat