TÜRKİYEˋDE İNSANLARIN YARDIMSEVERLİĞİ

Songül Şahin /YAZAR

2 Haziran 2021 21:43
A
a
Hemen herkes, Türkiye’de insanların ne denli yardımsever olduğunu biliyor. Bir taksiye binseniz, sizi kazıklama niyeti bile varsa maddi sıkıntınız olduğunu öğrendiği an sizden para almamakla kalmaz, üzerine bahşiş bile verir. Şu an Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntının fazla göze batmamasının sebeplerinden birinin, bu durumdan kaynaklandığını söylemek herhâlde yerinde olacaktır.
Halk birbirine bir şekilde kenetlenmiş, destek oluyor. Birçok yardımsever insan, yardıma ihtiyacı olan kişilere elinden geldiğince yardım ediyor. Bu, gerek 50 TL’lik, gerek 100 TL’lik alışveriş çeki veya içinde erzak bulunan yardım paketi ile gerçekleştiriliyor.
İnsanların birbirine kenetlenmesi, yardım etmesi elbette harika bir olgudur fakat bunun yüzde yüz doğru bir adım olduğundan emin miyiz gerçekten? Yardım eden kişi olduğumuzda içimizden muhteşem güzel duygular cıvıldar. Bir kişinin ihtiyacını karşılamak, ona destek olmak, bunu yaparken insani duygular hissetmek çok şahane duygulardır. Aynı şekilde diğer taraf için de büyük bir yük hafiflemiştir. O gün belki çoluk çocuğa yiyecek girmiştir eve. Bu kadar güzel ayrıntıların içerisinde çok tehlikeli bir durum var. Bu söz konusu durum, bu yazıyı yazmama sebeptir.
Yardımların alışkanlık hâline gelmesinden söz ediyorum. Bu yardımları alanın ya da almakla ilgilenenin çoğunluğu kadındır. Başvuru yapan da kadındır, alan da yani dişi kuş yuvasını kurma çabasındadır.
Burada maalesef söylemem gerekir ki bu eylem, uzun süreli olduğunda çok kötü alışkanlık kazandırır. Kadınlar gece gündüz uğraşıp, yuvasını kurmaya çalışırken eşleri tembelleşmektedir. Başta işe yarayan bu kişiler, nasılsa eşim bir yerden buluyor, deyip iş aramayı geciktirmekte ve daha sonra işsizliği kabul etmektedir. Böylelikle hem tüm sorumluluk tek bir bireye bırakılıp ona psikolojik baskı yapılmakta hem de işsizlik oranı artmaktadır.
Bu durum, toplumda bir çarpıklaşmaya sebep olmaktadır. Ortada kendini bir üst sınıfa taşıyan veya taşımaya çalışan kişi değil, tam tersine olduğu yerde, aynı şeylerle yaşamını idame etmeye alışmış birey ortaya çıkıyor. En zeki ve çalışkan bir koca veya baba da olsa bir zaman sonra bu yardımlara alışabiliyor.
YARADIR
İşi olmayan bu kişi, bir zaman sonra stresini eşinden, eşi de varsa çocuklarından istemsiz bir şekilde çıkarır hâle geliyor. Bu durum, toplumda büyük bir yara olarak yer alabiliyor. Bu çok güzel insani duygu, zamanla kendini hazıra alışmak hâline getirdiğinde yara olur. Bir erkeğin evde oturup karısının eve yiyecek getirmesini beklemesi bir yaradır. Bir kadının, bir zaman sonra tüm iyi niyetine rağmen kocasının gözünde saygınlığının azalması bir yaradır.
Bir müddet sonra erkek kendini karısının eşi olarak değil, maalesef çocuğu olarak görmeye başlamaktadır. Eşi artık eve yiyecek getiren, karın doyuran bir anne rolüne girer. Bu rol değişikliği, bana göre bu çarpıklaşmada en büyük yaradır ve çok büyük sorunlar ortaya çıkarır.
Örneğin birbirlerini anne ve oğul gibi gören eşlerin zamanla aldatmaya kadar giden durumlar yaşaması. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bir aile çok önemli. Çok naif bir hareket olan birine yardım etme eylemi, çok temiz ve masum görünse de beklenmedik büyük sorunlara sebep olabiliyor. Pireyi bazen deve yapmak gerekiyor. Bunun sonuçlarını düşünmek lazım. Sakin bir kafa ile düşündüğünüzde bana hak vereceğinizden eminim.
HER ŞEY FARKLI OLABİLİR
Söz konusu aileye yapılan bu yardımların şekli değiştirilirse belki her şey farklı olabilir. Örneğin yardımsever vatandaş, diğer vatandaşın işe girmesine vesile olsa. O zaman çözüm daha kalıcı olmaz mı? Aileye yapılan yardım da muhtarlar aracılığıyla devlet eli ile yapılsa. Kayıtlarda kimin ne kadar ihtiyacı olduğu belirlense, ona göre yardım edilse. Yardım sınırını kendi de bilse vatandaş, ona göre belki çözüm de düşünür “Nereden ne gelecek, acaba yarın ne kadar yardım olacak?” Bu beklenti olursa elbette ki tembellik başlar. Yardım edelim derken daha büyük sorunlara sebep olunabilir.
Kendi adıma bunu büyük bir sorun olarak görüyorum. Bir erkeğin evinde oturup eşine bunları yaptırması bana göre bir sorundur. Yapılan yardımların bir süre sonra böyle alışkanlık kazandırması bana göre bir sorundur. Ailenin tüm yükünü sadece birinin taşıması büyük bir sorundur. “Sevgili babalar, sevgili eşler, kendinize ve eşlerinize bunu yapmayın! Ailenin bir yükü olmayın, bir parçası olun!” derim. Netice de bu, sizin aileniz.
Yardımların daha düzenli şekilde yapılması gerektiğini düşündüğüm için bunu ele aldım. Bir okul müdürü ve sınıf öğretmeni ile görüşüp tableti olmayan öğrenciye tablet hediye edilmesi gibi. Yardım yerini bulsun, tembelliğe alışmış birine sigara parası olmasın. Önemli olan sadece vicdanımızı rahatlatmak değil, aynı zamanda doğru ve sağlıklı şekilde de yapmaktır yoksa birinin yarasına derman olmak, dünyanın en güzel duygusudur.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat