TÜRKİYE'DE GÖÇÜN 60. YILI KUTLANMADI

Prof.Dr FARUK ŞEN /YAZAR

5 Mayıs 2022 21:52
A
a
Türklerin Almanya'ya gidişinin 60. yılı, geçtiğimiz yıl doğru dürüst kutlanmadı. 1961 yılında, 6 bin 700 Türk işçisinin Almanya'ya gitmesiyle başlayan Türk göçü, bugün Almanya'da 3,3 milyon Türk kökenlinin yaşamasıyla sonuçlanmıştır. Tüm Avrupa Birliği’ne bakarsak tüm Avrupa Birliği sınırları içinde yaşayan Türk sayısı, 6 milyona erişmek üzeredir. İsviçre, Norveç ve İngiltere'yi de katarsak bu sayı daha da artmaktadır.

Türklerin Almanya'ya göçünün 50. yılı, zamanın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay zamanında ciddi bir şekilde kutlanmış, bu konu hakkında kitaplar yazılmış, programlar yapılmıştı ancak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy prensip olarak bu işe karşı çıktı. Türkiye’nin Avrupa'ya göçmen gönderen bir ülke olarak tanınmaması için bu önerimizi kabul etmemişti. Aynı şekilde Almanya'da da doğru dürüst bir program yapılmadı. Yalnızca çok az sayıda Türk derneği, Türklerin 60. yılını kutladı.

Demek ki hem Türkiye'de hem de Almanya'da Türklerin Almanya'ya göçünün önemi unutuldu. Neden unutuldu? Son 10 yılda Türkiye ciddi bir sığınmacı göçü aldı. Suriyeli, Afgan, İranlı, Pakistanlı ve Afrikalılar ülkemize geçici sığınmacı olarak geldi ve ülkemizde para kazanıp kalıcı olmak için çaba harcıyor. Bunların Türkiye'ye gelmesi neredeyse kutlanırken insanlarımızın yurt dışına göçü unutuluyor.
Almanya bu tür organizasyonları gerçekleştirmemeye gayet kararlı. Solingen'de ve Möln'de katledilen insanlarımızın davalarının üstüne gidilmemesinde büyük çaba göstermiş ve Ludwigshafen olayında Maria Böhmer, bu konunun üstünü kapatmıştı. Bunlar üzücü olaylar. Almanların bu konuların üzerini örtmesi ve Türkiye'nin 60. yılı kutlamaması anlaşılır gibi değil. Bunun ceremesini ileride çekeriz.
Türk insanı, 1961'de yurt dışına yöneldi. İlk önce yabancı işçi, sonradan göçmen işçi olduk. İnsanımız, içinde yaşadığı ülkelerde kalıcılaşmıştır. Türkiye'nin buna sahip çıkmamasını hâlâ anlayamıyoruz.
61. YILI KUTLAMALIYIZ
Türkiye'den giden insanlarımızın çocukları Almanya'da politikacı oluyor, sanatçı oluyor, sporcu oluyor ve toplumun her kademesinde var oluyor. Türkiye'ye dönüp kariyerlerini Türkiye'de sürdürenler de var.

Türkiye'de göçün 60. yılı etkinlikleri yapılmadı fakat bu yıl yapılmalı. Almanyalı Türkler olarak bu yıl Türkiye'de göçün 61. yılının kutlanması için çabalamalıyız
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat