TÜRKİYE, AVRUPA YOLUNDAN ÇIKMIŞ BİR ÜLKE TANIMINDA

Prof.Dr Faruk ŞEN/YAZAR

25 Haziran 2022 00:27
A
a
Altı Balkan ülkesini Avrupa Birliği'ne almak isteyen AB, aynı zamanda Ukrayna ve Moldova'ya tam üyelik perspektifi açarken Gürcistan'ın da bazı şartları yerine getirmesi hâlinde aynı konumda olacağını belirtti.
Ne olacak? Nasıl olacak? Türkiye, 61 yıldır beklediği AB'ye bir adım atabilecek mi? Artık AB'ye tam üyelik üzerinde fazla ısrar etmeden AB'ye özel bir statüyle dâhil olmamız lazım. Bu özel statüyü eski Fransız Cumhurbaşkanı
Nicolas Sarkozy ile Angela Merkel piyasaya sürdüğü zaman hepimiz haklı olarak tepki göstermiştik fakat şu andaki durumda bundan başka pek şansımız yok.
AB’NİN OLUŞUMU
AB esas olarak beş ayaktan oluşuyor.
1- Parlamento katılım ve politik haklar
2- AB bütçesine katkı yapmak ve AB bütçesinden pay almak
3- Gümrük Birliği, Gümrük Birliği'nin iyileştirilmesi
4- Serbest dolaşım hakkı
5- Avrupa güvenlik ve savunma kimliğinin içinde yer almak

1-) Parlamento katılım ve politik haklar: Türkiye için öncelik şu anda politik katılım olmamalı. Politik katılım için biraz daha zaman vermek lazım.
2-) AB bütçesine katkı yapmak ve AB bütçesinden pay almak: Türkiye AB bütçesine para ödemeli ve AB bütçesinden pay almalı: Buna göre AB bütçesine Türkiye'nin GSMH'sinin 1,4'ü, ülkede toplanan KDV'lerin de 1,9’u ödeniyor. Buna karşılık AB bütçesinden Tarımsal Garanti Fonu, Sosyal Yapılanma Fonu ve Bölgesel Yapılanma Fonu altında para alınıyor. TAVAK Vakfı olarak 2020 yılında yaptığımız araştırmaya göre Türkiye, AB'ye  2,3 milyar euro öderken alacağı para 6,4 milyar euro olacak. Bu, önemli bir meblağ.
3-) Gümrük Birliği'nin İyileştirilmesi: Biden, AB ile daha sıkı ilişkiler içine girmek istiyor ve yakın zamanda Serbest Dolaşım Bölgesi’ni piyasaya sürecek. Buna göre ABD ve AB tek bir pazar olacak. Bunun tabii ki en büyük etkisi başta Rusya, Çin, Hindistan, Güney Afrika, Türkiye gibi ülkelere olacak. Bu açıdan Gümrük Birliği'nin iyileştirilmesinde Türkiye'nin tam söz hakkı olması lazım. Diğer ülkelerle hazırlanan şartnamelere uymamız şart değil. Bu konudaki görüşmeler, Angela Merkel döneminde belirli bir süre kesilmişti, şimdi bu konuda ısrarcı olmalıyız.
4-) Serbest Dolaşım Hakkı: Türkiye Serbest Dolaşım Hakkı konusunda fazla ümitli olmamalı çünkü AB son zamanlarda tam üye olan ülkelere dahi Serbest Dolaşım Hakkı’nı belirli bir süreden sonra veriyor. Türkiye'ye de Serbest Dolaşım Hakkı hemen verilmeyecek. Buna karşılık Türkiye'den şimdiden doktorlar, sağlık personeli, belirli meslek gruplarında çalışanlar alınıyor, Türkiye şimdilik bununla yetinmeli.
5-) Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği: Bu konuda, AB ilk adımı Gerhard Schröder zamanında 60 bin kişilik ordu kurarak atmıştı. Türkiye'nin de 6 bin askeri bu görev gücünün içinde yer alıyor. Buna karşılık NATO ülkelerinden derlenen bu orduya Türkiye'nin kumanda etme hakkı yok, sadece AB ülkeleri söz sahibi oluyor. Artık Türkiye'nin de bu orduda söz sahibi olması lazım. Ayrıca Almanya ve Fransa bir ordu kurma çabası içinde. Bu plana Türkiye'nin de katılmasıyla AB'nin perspektifi değişebilir.

TÜRKİYE, AB’YE KATKI SUNABİLECEK BİR ÜLKEDİR

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'ye uzun zamandır tamamıyla karşı fakat AB'nin bazı ülkeleri Türkiye'nin tam üye olmasını istiyor. Bunun nedeninin Yunanistan'ın istemlerinin sona ermemesi olduğunu söyleyebiliriz. Yunanistan, AB'yi Güney Kıbrıs ile birlikte bıktırmış durumda. Bütün bıkkınlığına rağmen Yunanistan'a karşı bir geri çekilme var, bu geri çekilmenin nedeni Yunan Medeniyeti olabilir. Türkiye'ye karşı da bir itici güç var, Türkiye'nin tam üyeliği veya üyelik görüşmelerini istemiyorlar. Şimdi gözler Ukrayna'nın üzerinde. Ukrayna ödül olarak kısa zamanda Türkiye'den önce AB ülkesi olacak. Türkiye yine dışarıda bırakılıyor. Hâlbuki Türkiye'nin büyük kentlerinin çoğunluğu AB'ye hazır durumda. Türkiye, birçok ülkeden hatta şu andaki AB üyesi ülkelerden daha iyi durumda. AB'ye tam üye olacak ülkelerin içinde Türkiye başı çekmeli ve bir an evvel tam üyelik görüşmelerine başlanmalı. Artık sadece üyelik görüşmelerinin değil, bazı fasılalarında kapanması ve Hırvatistan gibi Türkiye'nin de tam üyelik yolunda ilerlemesi şart. Eski Doğu Avrupa ülkelerinin tam üye olduğu AB'de Türkiye'nin dışarıda kalmasına hiç kimsenin gönlü elvermemeli. Türkiye bir İslam ülkesi olarak dışlanacak bir ülke değil, Türkiye, İran, Irak ve Suriye ile sınırları olan AB'ye katkı sunabilecek bir ülkedir.
Selamlarımla!

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat