Zülfikar Yalçınkaya

TÜRK TARİHİNİ BİLMEK

Zülfikar Yalçınkaya ( Yazar )gazetehamburg.com

10 Aralık 2020 22:03
A
a
Türkiye'de neden hiç kimse “Hun torunuyuz, Göktürk torunuyuz, Uygur torunuyuz, Avar ve Hazar torunuyuz.” demiyor da sadece “Osmanlı torunuyuz.” diyor?

Mesele Türklük ise ilk Türk devletini Hunlar kurdu. Yok, eğer mesele hükümdarlık ise Uygurlar hükümdarlığın en iyisini yaptı. Herkes, neden sadece Fatih'in, Selim'in torunu oluyor? Neden hiç kimse “Teoman Han'ın torunuyum.” demiyor. Yoksa “Osmanlı torunuyum.” diyenler, Osmanlı'dan başka devlet mi bilmiyor?
 
Kavimler Göçü sonrası Avrupa'da kurulan ilk Türk devletini bilen var mı? Balamir Kağan'ı tanıyan var mı aranızda? Ey Türkçü geçinen Osmanlıcılar! Mesele tarihe sahip çıkmaksa Göktürk Devleti’nden büyük devlet var mı? Neden sadece Osmanlı? Saltanat ile yönetildiği için mi? Avarları, Hazarları tanıyan var mı aranızda? Hazar Devleti bugünkü Rusya'dan daha büyüktü. Belki adını bile duymadınız. Niye ille de Osmanlı? Harfleri Arapçayı anımsatıyor diye mi?
 
NEDEN SADECE OSMANLI?
 
Mesele tarihe sahip çıkmaksa Osmanlı kadar büyük devletler var tarihimizde. Oğuzlar, Türgişler, Karluklar hiç duydunuz mu? Neden hiç “Karahanlı, Kıpçak, Gazne, Selçuklu torunuyuz.” diyen yok?
 
Memlûk Devleti’ni duyan var mı aranızda? Tarihte övünülecek başka büyük devletler varken neden sadece Osmanlı? Siz, Türk milletinin tarihini okumaktan korkuyorsunuz.

Bu yüzden sadece Osmanlı'yı biliyorsunuz. Hunlardan haberiniz yok, Göktürklerden haberiniz yok. Nereden haberiniz olsun ki? Niye haberiniz olsun?
 
Cesareti Mete Han’dan, intikamı Atilla’dan, destanı Bilge Kağan’dan, gücü Alp Er Tunga’dan, Umudu Kür Şad’dan, inancı Alparslan’dan, kararlılığı Fatih Sultan Mehmed’den, mücadeleyi Atatürk’ten öğrenen yiğitlere selam olsun.


Yolun Yolumuzdur Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk…  
 
 

1000
icon
Serkan kılıç 12 Aralık 2020 09:28

Elinize emeğinize yüreğinize sağlık.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat