16 Ağustos 2020 17:56
-A +A
Abdulkadir Inaltekin

TÜRK MEDYASININ KAMERA SENDROMU

Abdulkadir Inaltekin ( Yazar )gazetehamburg.com

Çinli düşünür Mo Ti, yaptığı araştırmalar sonucunda karanlık bir ortama açılan, küçük bir delikten giren ışığın dışarıdaki nesneyi baş aşağı yansıttığını keşfetti. İngiliz dilinde “pinhole” (iğne deliği), fotoğraf tekniğinde ise karanlık oda ya da karanlık kutu anlamına gelen “kamera” kelimesinin kökeni Latince "camera obscura”dır. “Karanlık oda” anlamına gelen kelime, oda "kamara” kelimesinden İngilizceye geçmiştir. Zaman içinde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak kamera kelimesi özel bir terim olarak “fotoğraf veya film makinesi” anlamı kazanmıştır.
 
Kamera kelimesinin köken bilgisini neden açıkladığımı yazının muhtevası gösterecektir.
 
Türkiye’nin ulusal ve yerel bütün kanallarının, istisnasız her gün ve her yayında bir olayın haberini verirken haber kadar önemle vurguladıkları şu cümleleri her gün onlarca, yüzlerce defa işitiyoruz:
- Kaza anı saniye saniye kameraya yansıdı.
- Kaza anında kameralar kayıttaydı.”
- Kaza anı cep telefonu kamerasına yansıdı.”
- O anlar kameraya böyle yansıdı.”
- O anda kameralar kayıttaydı.”
- Kaza anı mobese kamerasına takıldı.”
- Mobese kameraları kaza anını saniye saniye kaydetti.
- Kaza anı, amatör kameraya bakın nasıl yansıdı?”
 
SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK AÇIDAN
 
Bu cümleler birbirinin tekrarı şeklinde o kadar sıklıkla kullanılıyor ki bu durumun ciddi anlamda tahlil edilmesi gerektiği kaçınılmaz oluyor. Zira “TRT ve emsali ‘profesyonel’ medya kuruluşları, ‘kamera’ kelimesini neden bu kadar sıklıkla kullanıyor?” sorusu ciddi manada incelenmesi gereken bir arıza olarak karşımıza çıkıyor.
 
Bu konu iki temel disiplinde incelenmeye muhtaçtır: Bir sosyolojik olarak, iki psikolojik olarak. Sosyolojik olarak bu durum, bize hangi düzeyde olursa olsun yeteri kadar bilgi donanımına sahip olmayan Türk toplumunda teknoloji açlığı olduğunu göstermektedir.
Psikolojik olarak ise yayın içinde “kamera” kelimesinin sıklıkla geçmesinde, söz konusu haberin inandırıcılığını, önemini ve sıra dışı bir olay gibi yansıtılmasını sağlamakta etkili olacağı düşüncesinin ağır bastığı görülmektedir.
Bu durum psikolojide “obsesif kompulsif bozukluk” yani “saplantı” olarak adlandırılmaktadır.
Nitekim şu üç nesne, Türk toplumunda insan değerinin üstündedir: Araba, telefon ve sigara. Araba süren insanı unutuyor, eline telefonu alan kendisini unutuyor, sigarayı yakan çevresini unutuyor.
Bu cehalet manzarasını, “üçüncü dünya” olarak adlandırılan Afrika toplumlarında dahi görmek mümkün değildir.
 
KAMERA SENDROMUNDAN KURTULMAK
 
TV yayıncıları şunu çok iyi bilmelidir: İzlenen haber veya herhangi bir yayın görüntüsü ekrana kamera vasıtası ile yansıtılmaktadır. Kamera ile elde edilemeyen görüntüler ya resimlerle tasvir edilir veya sadece sözlü bilgi olarak aktarılır.
Neredeyse her TV kanalının özel WhatsApp hattı var ve yerel haberleri vatandaş vasıtası ile elde ediyorlar. Bu uygulama, TV kuruluşunun hem bedava veya bedavaya yakın haber elde etmesini sağlıyor hem de haber, güncelliğini kaybetmeden seyirciye ulaştırılmış oluyor.
Vatandaş zaten akıllı telefonlara yüklenen yüzlerce bedava uygulama sayesinde 15-20 yıl öncesinde profesyonel medya kuruluşlarının dahi yapamadığı kalitede ses, video ve resim montajını her türlü efekti kullanarak yapabiliyor. Hatta 15-20 yıl öncesinde özel eğitim gerektiren ses, video ve resim montajı günümüzde sıradan beceri haline gelmiştir.
 
Hakikat apaçık ortada iken “kamera” kelimesi Türk medyasında neden bu kadar sıklıkla kullanılıyor? Medya kuruluşu temsilcisi olarak kendinizi insanüstü makamda mı görüyorsunuz? Yoksa çoğu medya çalışanının köken bilimini dahi bilmediği “kamera” dediğiniz şey insanüstü bir alet midir?
 
Bütün medya kuruluşlarına sesleniyorum: Lütfen hem kendinizi hem de Türk medyasını “kamera sendromu”ndan kurtarın!

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı