6 Nisan 2019 10:34
-A +A
Cezmi Ancil

Toplumsal Ereksiyon

Cezmi Ancil /gazetehamburg.com

Bir insanın en zayıf olduğu an bir şeye karar verdiği o kısacık andır.
En zayıf halkası Ereksiyon halidir. Hayvanlarda da öyledir. Canlı olmanın biyolojik halidir , kısacık an canlının bir an için dünyayla bağlarının kopuş anıdır
Bir katilin en zayıf ani da karar verdiği o kısacık andaki ruh-i haletiyesidir. Kısa bir an uçuktur. Kontrolsüzdür bilinçsizdir o an.
Bir cellat için de aynı şey söz konusu kılıcı  indirdiği, tetiği çektiği, sandalyeye vurduğu, şarteli  indirdiği o kısacık ruh hali dünyadan koptuğu, kontrolsüz kaldığı en zayıf ve ölü halidir.
Gözü kapalıdır o kısacık an .Bir ölüdür .Ruhsuz, hissiz, kopuktur o an.
Toplumlar hatta iktidarlar da aynıdır.
Her güç insana bir haz verir.
Gücün en doruk noktası politik ereksiyon halidir.
Kapitalizmin en gelişkin olduğu anda o ereksiyon halidir. Bu yüzden habire krizlere girer. Çözüm bulamadığı zaman bunalıma girer ve savaşlara, buhranlara neden olur. Ya kendini yeniler başkalarını ezerek ya yeni alternatiflerin doğuşuna neden olur. En güçlü olduğu an Keops piramidinin en uç noktasında ölmeye yüz tuttuğu andır ve geriye düşmek zorunda kalacağı hayattan koptuğu o kısacık ruh halidir.
Canlının ereksiyon halinin muazzam zevk halinin yarattığı dünyadan kopuş hali iktidarların da en güçlü oldukları anlarının ya da kendilerini öyle sandıkları an aslında çökmeye başlayacakları, en zayıf anları demektir.
Güç Keops piramidinin en uç noktasında kendini en güçlü hissettiği bir an en zayıf halkası yani güce tapınmanın, güçlü olduğunun verdiği politik ereksiyon  diğer tarafta piramidin aşağı iniş kısmının başlangıç noktasıdır.
Büyük imparatorluklar, krallıklar, hatta Sovyetler döneminin en devasa güçlü oldukları dönemin o ereksi yönel halleri sadece politika üretememenin ya da farklı sosyal ve toplumsal muhalefetin, savaşların verdiği yıkımların etkisiyle beraber ereksi yönel hazin kontrolsüz kaldığı bir zayıf anda olması biyolojik olduğu kadar politik bir yok oluş anının bazen trajedik, bazen doğal, bazen de yeni doğan bir gün gibi gerçekliktir.
Ereksiyon ruh halinin toplumsal boyutu bir buhranlar birikimine yol açacağı kaçınılmazdır.
Vücut dengesi gibi toplumsal Homeostasinin sağlanması biyolojik olduğu kadar hayati bir zarurettir. Doğasal bir sonuçtur kaçınılmaz olarak, geri dönüşüm sağlıksız bir vücut ve sağlıksız bir toplum demektir.
Gücün zevkini çıkarma keyfiyetinin yaratacağı sonuçlar zevkten öte toplumsal bunalımlara dönüşebileceği tarihsel olarak yaşanmış tarihi olaylarda mevcuttur.
Ya kuzgun leşe ya Devlet başa demiş eskiler.
Devletin Kuzgun olmasının vahim sonuçları da yine tarihsel toplum süreçlerinde görülmüştür.
Her şey kendi tadında güzeldir.
Her mevsim de kendi ayın da…
Yaprakların düşmesi bir doğa kanunudur.
Doğanın ereksiyonu yeni aylara gebedir.
Hayat böyle.
İstemesek de…
O an bitmek zorunda.
Memleketim dört mevsim.
Hepsi birbirinden güzel, hepsi yaşanılası …
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı