Yasemin Murat Arslan

TAVUKLAR GİBİ HİÇ AYRIM YAPMADAN KOL KANAT GERMEK

Yasemin Murat Arslan/YAZAR

2 Eylül 2021 22:37
A
a
Belki bütün hayvanlarda durum aynıdır: Bir tavuk, kuluçkaya yatacaksa tavuğun sahibi herhangi bir başka tavuğun yumurtasını kuluçkaya yatacak tavuğun altına koyar.
Tavuk, hiç itiraz etmeden varsa kendi yumurtalarıyla birlikte yoksa da yalnızca o yumurtaları, kol kanat gererek civcivler çıkıncaya kadar ısıtır. Civcivler çıkınca da hiç ayrım yapmadan onları belli bir süre koruyup kollar. İçlerinden bazıları dişi, bazıları ise erkek olur. 
 
Buraya kadar iyi, güzel. Peki, ondan sonra ne olur?
İçlerinden horoz olanlar öz ya da üvey kardeş diye ayırt etmeden kümesteki tavuklara aynı gözle bakar. Tabiri caizse hepsini kendi eşi gibi görür. Belki de dünyanın en çok eşli canlısıdır horoz. 
 
Dünyanın birçok ülkesinde kardeşlerin evlenmesi kanunen yasaklanmıştır. Bugün Türkçe yayın yapan gazetenin birinde ilginç ve korkunç bir haber okudum. Bir süredir evli bir çiftin kardeş olduklarını öğrendiğini yazıyordu. 
 
Belki de insanlık tarihi boyunca kardeşin kardeşle evlenmesi, birbirine başka gözle bakması sapıklık olarak kabul ediliyordu. 
Hangi hak dinine, hangi kültüre bakarsanız bakın, bu, hep böyledir. 
Peki, mademki kardeşin kardeşle evlenmesi bütün toplumların kanunlarında yasak, Sperm Bağışı Yapabilme Kanunu adı altında açılan sperm bankaları niye var? 
 
SPERMLERİN SERBEST DOLAŞIMI
 
Yine Almanca haberlerde dinlemiştim. Normal yöntemle hiç baba olmak istemediğini, sorumluluğunu üstlendiği hiçbir çocuğu olmadığını söyleyen bir kişi, Almanya’da düzenli olarak sperm bağışında bulunuyormuş. Kendisinin söylediğine göre seksen, doksan civarında çocuğu olduğunu ama hiçbirini tanımadığını söylüyordu. Mahkeme kararıyla bütün çocuklarını bir yere davet edip sadece bir kere de olsa onları görmek istediğini ifade ediyordu. Sanıyorum, sperm bankalarıyla anlaşmaları gereği sperm bağışçılarının böyle bir hak iddia etmemeleri için ön anlaşma yapılıyor.
 
Başka bir adam, bu konuda bir kitap yazmış. Spermlerini, kime ulaşacağını bilmediği için sperm bankalarına satmamış. Müşterilerinin çoğunun, lezbiyen çiftler ve eşi çocuk sahibi olamayan kadınlardan oluştuğunu anlatıyor.
 
Kendine bir yuva kuruncaya kadar tahminen yüzün üstünde çocuğunun olduğundan bahsediyor. Birçok kadına çocuk sahibi olma mutluluğunu yaşattığı için kendisiyle gurur duyuyor. Bununla birlikte aile ortamında, eliyle büyüttüğü kendi çocuğu olduktan sonra olaya bakış açısının değiştiğini ve artık o işe devam etmek istemediğini söylüyor.
Çocukların bir kısmıyla tanışma fırsatının olduğunu ve çocukların ona, kendisinin de çocuklara nasıl davranacağını bilemediğini anlatıyor.
 
Şimdi bütün bunlardan sonra aklıma takılan soru şu: Bu birbirlerinden haberi olmayan kişiler, bir gün birbirleriyle karşılaşıp evlenirse o zaman kardeşin kardeşle evliliğini yasaklayan kanun ne işe yarıyor?
 
Devletler için ekonomiye katkı söz konusu olunca böylesi çelişkili kanunlar çıkarmak normal mi sayılıyor? 
Sadece Almanya’da on iki kadar sperm bağış, satış bankası varken ve bir erkeğin en az elli çocuğu olma ihtimali söz konusuyken kardeşlerin evlenmesinin yasak olmasının ne önemi var?
 
TAVUĞU ÖRNEK ALALIM…
 
O durumda size göre kardeşler değil, baba bile kendi öz kızıyla karşılaşıp bir birliktelik yaşayabilir, bir evlilik yapabilir. Mademki böyle bir yöntemle çocuk sahibi olmayı legal görmek, göstermek istiyorsunuz, bari birbirlerini tanımalarına engel getirmeyin. 
 
Hani bizim toplumda gizli ilişkilerin, birlikteliklerin dinimizce ya da kanunen yasak olmasını eleştiren, gizli ve yasak ilişkileri normal görmek göstermek isteyen kişiler var ya umarım, bu bahsettiğim örnekte olduğu gibi yıllar süren evlilikten sonra günün birinde onlara da eşinin aslında kendi kardeşi olduğunu söylemezler. 
 
Kısacası hayvanlar gibi yaşamayı tercih edeceksek eğer tavuğu örnek alalım, horozu değil. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat