TAŞLARIN GİZEMLİ DÜNYASINDAN HAYATINIZA RENK KATAN MOZAİK SANATI

Ebru Açıkgöz ( Yazar )gazetehamburg.com

26 Ekim 2020 21:28
A
a
Resim sanatı, geniş bir yelpazedir ve mozaik sanatı onun bir koludur. Tarihi çok köklü ve geniş olan mozaik sanatından kısaca bahsetmek gerekirse şu tanımı yapabiliriz: Küçük boyutlu, üç boyutlu ve birbirinden farklı parçaların yüzey üzerinde tasarlanmış bir resmi veya figürü meydana getirecek şekilde birleştirilmesine “mozaik sanatı” denir.
Tarihin eski zamanlarından bu yana mozaik resim süsleme teknikleri, mimarlık sanatı ile birlikte kullanılmıştır. Mimari dekorasyon bağlamında mozaik, ilk defa Sümerler tarafından MÖ 3000’den itibaren uygulanmıştır.
Roma İmparatorluğu zamanında, şehir kaldırımlarında, meydanlarda, ev avlularında kullanılan sırlı seramikten yapılmış mozaiklerin parçaları, birkaç milimetre kadar küçük olabilmektedir.
GAZİANTEP VE ZEUGMA
Gaziantep Arkeoloji Müzesinde bulunan ve Zeugma Antik Kenti’ndeki villalardan çıkarılan mozaikler, bu dönem eserlerinin en güzel örnekleri arasındadır. Hatay da Roma Dönemi’ne ait seçkin bir mozaik koleksiyonunu barındırır. Gaziantep, Şanlıurfa ve İstanbul'da zamanla yapılan kazı çalışmalarında takip ettiğimiz üzere Anadolu’nun birçok yerinde, bu dönemlere ait eserleri görmeye başladık.
MOZAİK SANATININ ALTIN ÇAĞI
Mozaik sanatının altın çağını Bizans'ta yaşadığı söylenebilir. Öyle ki Bizans'ta başlıca resim sanatı mozaik olmuştur. İslam Kültürü, mozaik desenlerine getirdiği matematiksel zenginlikle ünlüdür. Mozaik sanatı, bizim topraklarımızda çıkmış ve sahip çıkmamız gereken bir sanattır.
Ülkemizde Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Jale Yılmabaşar bu alanda çeşitli eserler vererek sonraki kuşaklara örnek olmuşlardır. İç ve dış mimaride objeler üzerinde parklarda, meydanlarda ve bahçelerde kalıcı ve dekoratif bir uygulama olarak göze çarpan mozaik sanatı, çok eski bir tarihin, derin bir kültürün ve çok farklı yorumların sonucu günümüze ulaşmış özel bir sanatımızdır.
MALZEME VE USULLER
Mozaik sanatında malzeme sınırı yoktur. Örneğin taş, mermer, cam, seramik, boncuk gibi birçok materyalden yararlanılabilir. Mozaik taşları, genellikle kaolin, kil gibi maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi, üzerine silisyumlu bir sır tabakası eklenmesiyle elde edilir. Bu renkli parçaların, bir resme göre gereken renkler çerçevesinde yan yana dizilip yapıştırılmasından da mozaik resmi ortaya çıkar.
Bunun için iki usul kullanılmıştır: Birincisi,  mozaiklerin doğrudan doğruya duvara, yere önce yapıştırıcı madde sürüldükten sonra teker teker konulup tespit edilerek işlenmesidir. Bu usul, güç ve emek istemesine karşın sanata daha uygundur. Buna, doğrudan doğruya “mozaik işlemek” denir.
İkinci usulde ise mozaik taşları önce bir kartona ya da kalınca kâğıda tersinden dizilip yapıştırılır. Sonra blok hâlinde asıl yerine, toptan yapıştırılarak tespit edilir. Islatılan kâğıt, karton bu yapıştırılmış mozaik yüzeyinden ayrılır. Bu, daha çok yapı işlerinde kullanılan pratik bir usuldür.
Cam ayna ise sonradan mozaik sanatının içine girmiştir. Renk skalası böylelikle daha fazla olmuştur. Taşta ise daha fazla pastel renkler bulunmakta bu ise eseri daha canlı hale getirmiştir.
Mozaik sanatı, diğer sanatlarımızın aksine zamanın yıpratıcı, yok edici etkisine yenik düşmez, solmaz ve bozulmaz.
SABIR İSTEYEN BİR SANAT
Mozaik sanatımız da diğer sanatlarımız gibi sabır isteyen bir sanatımızdır. Bir eseri, ortaya çıkarmak için minik parçalarla günlerce hatta aylarca vakit geçirebilirsiniz. Sanat sabır ile harman olmadan nasip ile buluşmaz.
Sevgiyle ve sanatla kalın, değerli okuyucularımız!
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat