TARİH TEKERRÜRDEN İBARET, KİŞİLER DE…

Nilgün Batıyeli/YAZAR

24 Ağustos 2021 22:35
A
a
Bugün çok sık duyduğumuz, kullandığımız tarihin tekerrürü olgusunu biraz daha açarak birlikte incelemek istedim. Bunu yaparken varoluşun temeline, en başa, mit ve efsanelere göz atarsak ortaya nasıl bir tablo ortaya çıktığını görelim. Gelin, Kronos’un hikâyesinden yola çıkalım.
Çok uzun zaman önce, varoluştan önce kaos olarak bilinen geniş bir boşluk vardı. Gece ile birlikte bir karanlığın temsilcisi Erebus ortaya çıktı. Sonra sevgi, ışık ve yeryüzünü simgeleyen Ana Tanrıça Gaia doğdu.
KRONOS’UN BABASINI HADIM EDİŞİ
Gaia sonunda Gökyüzünün Tanrısı Uranos’u doğurdu ve onunla birlikte oldu. Ardından aralarında Kronos’un da bulunduğu 12 çocuğu daha oldu. Hepsi muhteşem olan bu çocuklara Titan adı verildi ve dünya Titan ırkı tarafından yönetilmeye başlandı. Ne var ki bu 12 çocuktan sonra doğanlar, korkunç görüntülü ve tehlikeli olduğundan Uranos bu çocukları kilit altında tutmaya karar verdi. Buna çok üzülen Gaia ilk 12 çocuğundan yardım istedi. Aralarından bir tek Kronos yardım etmeyi kabul ederek Gaia’nın Kronos’a vermiş olduğu taştan orak ile babasının kanı ve testislerini denize döktü. Bunu yaparken de gözlerinde beliren açgözlülükle ‘’Bundan sonra evreni babam yerine ben yöneteceğim.” düşüncesi bulunuyordu.
Uranos’un kanı akarken değişti ve Erinyes ve Meliae adlı iki büyük varlık oluştu.  Testislerden denizde oluşan beyaz köpük ise Tanrıça Afrodit olarak şekillendi.
Sonuç olarak Uranos oğlunun saldırısı sonrasında tahttan indirildi. Kronos, Yunan mitolojisinde zamanı ve çağları temsil eden tanrıydı, Titanların da en genci ve lideri olmuştu. Kronos önce annesinin arzusunu yerine getirerek kardeşlerini hapishaneden serbest bıraktı. Bir süre sonra ise onların canavar görünüşlü, saldırgan ve tehlikeli olduğuna şahit olunca onları yeniden hapsetti.  Aynı zamanda kız kardeşi olan Rhea ile evlenen Kronos’un başa çıkamadığı çok büyük bir korkusu vardı: Babasına yaptıklarının kendi başına gelmesi. Bu yüzden Rhea’dan doğan bütün çocuklarını ortadan kaldırmak üzere teker teker yedi. İçinde yaşamaya devam eden çocuklar tabiatıyla babasından nefret ediyor, intikam alabileceği günü bekliyordu. Rhea’nın çocukları birer birer yutuluyordu ve o, artık bu duruma katlanamıyordu. Bu yüzden de Ana Tanrıça Gaia’dan yardım istedi. Yalnızca Gaia değil, intikam almak isteyen kısır baba Uranos da Rhea’ya yardım edecekti.
ZEUS’UN DOĞUŞU
Sonunda Rhea, son çocuğunu da doğurmak üzere Girit adasına gitti ve Zeus doğdu. Uranos bebek tanrıyı gizlemeyi başarmıştı. Rhea da bir taşı aldı, bebek kundaklar gibi kundaklayıp Kronos’a verdi. Korkudan gözü dönmüş Kronos aceleyle bebek sandığı taşı midesine atıverdi.
Zeus ise saklandığı yerde büyüyüp güçlenecek, babasını devirmek üzere bekleyecekti. Yetişkinliğe erişen Zeus vakit kaybetmeden babasının karnını deşerek tüm kardeşlerini serbest bırakıp göklerin ve yeryüzünün tanrısı oldu. Altın Çağ olarak adlandırılan Titanların devri kapanırken Olimposlu Tanrıların Devri başlamıştı. Zeus, Olimpos Dağı’nda yaşamaya başlayıp buradan dünyayı yönetti.
Zeus, daha çok gök gürültüsü ve şimşeklerle ilişkilendirilse de önce yağmur tanrısıydı. Bir anlamda öyle ya da böyle hep hava ile ilişkiliydi. Genel olarak Zeus’dan bahsederken onun öfkeli, kolay sinirlenen ve sinirlendiğinde çok yıkıcı olduğundan bahsedilir. Özellikle yalan söylenmesine tahammül edemeyen, verdiği sözü tutan bir tanrıydı. Aynı zamanda yüksek sesle gülmeyi seven, bilge, merhametli, adil ve ihtiyatlı olarak bilinirdi. Kimse vereceği kararları tahmin edemediğinden öngörülemeyen bir tanrı olduğu da söylenir. Zeus bir o kadar da çapkınlığıyla ün yapmıştı ve hiçbir zaman karısına sadık olmamıştı. İlişkilerinin sonucu olarak da birçok tanrı, tanrıça ve yarı tanrı dünyaya gelmiştir. Herakles, Apollon, Artemis,  Persephone, Hermes gibi. En önemli örneklerden birisi kuşkusuz kendini Alkmene’nin kocası Amphitryon olarak gösterip Herakles’in annesi ile birlikte olması verilebilir.
ZEUS’UN TEKERRÜRÜ
Yüzyılları adım adım ilerleyecek olursak farklı şartlarda, farklı bölgelerde, farklı değişimler, teknoloji, bilim, beyin, tekâmül ile hepimiz Zeus’un Tekerrürü diyebileceğimiz isimlere rastlarız.
Gidebildiği kadar geriye gidip inceleyerek bugünü inceleyen herkes mutlaka dünya gezegeninde nice Zeus, Gaia, Uranüs ve Kronos’un tekerrür edişini görebilir diye düşünüyorum. Tarih tekerrür ederken dünya, evren ve kişiler de tekerrür ediyor kanımca.
Bir sonraki yazımda buluşmak üzere, sevgi, umut ve bilimle kalmanızı dilerim.


 

 
1000
icon
Serdar Çelikörslü 26 Ağustos 2021 00:36

Nilgün hanım mitolojik efsanelerin içinde geçen hikayelerin, günümüz izdüşümünde tekerrürünü aramak insan doğasının efsanelerdekilerle bile olsa benzeşme içerdiği ile açıklanabilir herhalde. Ama günümüz kirlenmişliği, vurdumduymazlığı, sanal hale gelen yaşam zevkleri, …………vs inanın hiçbir mitolojide yansımalarını bulumayacağı durumlardır diye düşünüyorum. Tekerrürleri bize ümit verecek hikayelerinizin devamini okumak dilegiyle kaleminize saglik, iyi günler.

0 1 Cevap Yaz
aysun uzuncan 25 Ağustos 2021 22:19

çok güzel bir yazı, okumaya doyamadım . ellerine,yureginekalemine sağlık birdahaki yazıyı sabırsızlıkla bekliyorum .

0 1 Cevap Yaz
Erdal Yıldırım 25 Ağustos 2021 20:59

Zeus’un tekerrürü biz sefil insanların tekerrürü ile bir olmaz. Mitolojinin geçmiş olma hafifliğinin geleceğe olan yoğunlaşmış baskısı kesin bir tesadüf değildir. Bunlar insanlığın küçük beyninin zavallı yansımalarıdır.

0 2 Cevap Yaz
Tarık 25 Ağustos 2021 15:14

Bu döngü ile birlez daha anlamış oluyoruzki dünya hiçte yaşanılacak güzel bir yer değil. Sık soruyoruz kendimize neden dünya sınırlar tel örgüler surlar yapılarak ayrıştırılmışki bu ayrışımın tarihi nerden gelir nasıl anlaşılabilir . Bu ayrışım olmasa acaba babalarını öldüren çocuklarını yiyen çocuklarını zindana atıp kellesini vurduran bu anlayış buna mecbur hissedermiydi??? Tşkler nilgün hanım herzamanki gibi konular harika seçim🙏🙏

0 2 Cevap Yaz
Erin Unlu 25 Ağustos 2021 14:12

Mitolojik,keyifli bir yazı, kaleminize sağlık.

0 2 Cevap Yaz
Dilek 25 Ağustos 2021 12:36

Harika bir yazı ve anlatım 👍🏼 Sizden Hint mitolojisi ile ilgili de bir yazı bekliyorum🙏🏼

0 2 Cevap Yaz
Ayşe kury 25 Ağustos 2021 11:30

Nilgün hn ne kadar güzel yazıyorsunuz sayenizde arkeolojiyi sever oldum. Teşekkür ederim

0 3 Cevap Yaz
Bayan Turkolog 25 Ağustos 2021 10:24

Diğer tüm yazılarınız gibi muhteşem Nilgün Hanım. Aklınızın ve kalbinizin süzgecinden geçirip bu konuyu yazıya döken ellerinize sağlık. Çocukluğumuzdan beri değişen dünya düzeni, insanlar her satırda gözümün önünden geçti. Bana göre yozlaşmış dünyayı değiştirmek için sizin gibi aydın kişilerin çokluğuna öyle ihtiyacımız var ki . Kaleminiz zeval görmesin.

0 2 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat