TARİH KİTAPLARIMIZIN TOZLANMIŞ DEĞİŞİK SAYFALARINDAN PARÇA PARÇA

Remzi UYSAL/YAZAR

29 Kasım 2021 21:22
A
a
İngilizlerin kışkırtması ile Anadolu’yu işgal girişiminde bulunup yenilgiye uğrayan Yunan İşgal Orduları Başkomutanı Yeoryos Hacıanestis, Afyonkarahisar cephesinde teftiş ettiği Yunan ordusunun önünde Yunanlı Albay Nikolaos Plastiras'ı aşağılayıp azarladı. Plastiras, küçük düşürülmüş olmasının intikamını, Anadolu’daki yenilgiler nedeniyle askerî mahkemede yargılanan Yeoryos Hacıanestis’in, 28 Kasım 1922 tarihinde sandalyeye ters oturtup, sırtından kurşunla vurdurarak idam ettirmesiyle alır.
General Yeoryos Hacıanestis, Büyük Taarruz sırasında aldığı yenilgiler sırasında, savaşın daha ilk günlerinde, ordudan istifa ettiğini açıklayarak İzmir’i terk etmiş, Yunanistan’a kaçmıştı. 
Yerine atanan General Nikolaos Trikupis ise henüz bu göreve getirilmesinden haberdar olamadan Uşak’ta, 2 Eylül 1922 günü bir Türk Çavuş’u tarafından esir edilmişti. Sonrasında yeni atandığı Yunan orduları başkomutanlığı görevini öğrenmişti.  
Peki, esir alınan Yunan general ve üst komutanların akıbeti ne olmuştur?
Büyük Taarruz’da, Uşak’ta Ahmet Çavuş tarafından 2 Eylül 1922 günü teslim alınan Yunan General Trikupis ile Yunan General Diyenis, Gazi Mareşal Mustafa Kemal Paşa’nın huzuruna çıkarılır.
“ÜZÜLMEYİNİZ! NAPOLYON BİLE ESİR DÜŞMÜŞTÜR”
Kurtuluş Savaşı öncesi Afyon Hapishanesi’nde gardiyan olan Ahmet Çavuş’a hem İstiklal Madalyası yazılır hem de esir aldığı Yunan General Trikupis’in resmî giysileri hediye edilir.
Mustafa Kemal Paşa, sağında ve solunda Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak ve General Mustafa İsmet İnönü olduğu hâlde Yunan generallerini karargâhında kabul eder. Onları teselli eder, “Siz görevinizi yaptınız. Üzülmeyiniz! Napolyon bile esir düşmüştür.” der.
Bu arada, Trikupis’in bir ricası da yerine getirilir, İstanbul’da bulunan eşine kendisinin sağ olduğu bildirilir. Esir alınan general ve üst düzey Yunan subaylarının bir kısmı Şarkışla’ya (Sivas), bir kısmı da Talas’a (Kayseri) gönderilir. 
Uşak’ta esir kaldığı günlerde, Türk subayları ile fotoğraf dahi çektiren Yunan General Trikupis, 24 Eylül günü, Uşak’tan önce Ankara’ya, oradan da Talas’a gönderilir. 
Neden Talas? Trikupis, İşgal Ordusu ile İzmir’e çıktığı 15 Mayıs 1919 günü, “Talas’ta Türk kahvesi içeceğim.” der ve Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa, esir ettiği bu Yunan generalinin isteğinin yerine getirilmesi emrini verir. Yunan General Trikupis’le birlikte bazı üst düzey Yunan ordusu komutanları da Talas’a gönderilir.
Bir süre cezaevinde kalmasından sonra Esir Yunan General Trikupis ile üst düzey subaylar kaçmayacağına dair söz verir. “Kaçsak nereye kaçalım? Kayseri nere, Yunanistan nere?” der. 
Üstelik kaçmaya kalksa o günlerde, Yunanistan’a mağlup olarak dönen üst subay komutanlar, General Hacıanestis ve Yunanistan Başbakanı gibi idam edilmekteydi. 
Kaçmayacağına inanılan bu generaller, gündüzleri hapishane duvarları dışında dahi serbestçe dolaşabiliyordu. 
Bir müddet sonra Yunan General Trikupis, özel doktorları ile Talas’ın Han Mahallesi’nin Erhan Caddesi’ndeki iki katlı bir eve yerleştirilir. Lozan Antlaşması’ndan sonra yapılan esir değişimi ile 10 ay Talas’ta kalan Yunan General Trikupis de Yunanistan’a iade edilir. 
İzmir’e ulaşan Türk Ordusu’ndan sonra Yunanistan’da da çok şeyler değişir. Kral, Yunanistan’dan kaçıp ülkeyi terk etmiştir.
Krallık Yönetimi yerine geçen yönetim, pek çok mağlup komutanı ve de savaş yanlısı siyasetçileri idam etmiş olmasına rağmen General Trikupis’i idam etmemiş, bağışlamıştı.
DUVARDA ATATÜRK FOTOĞRAFI
1950’li yıllarının ortasında, Emekli General Trikupis’i Atina’da kaldığı mütevazı evinde ziyaret edip söyleşi yapan Gazeteci Yazar Hıfzı Topuz, duvarda Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını görür. 
Ahmet Angın, 1967 yılında, General Nikolaus Trikupis’in hatıralarını Yunancadan Türkçeye çevirir. Hüsnütabiat Matbaası’nda basılan bu önemli hatıratta, Atatürk’e mağlup olan bir Yunan generalinin ona duyduğu yüksek saygıyı her Türk aydının okumasını dilerim.
Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yendiği düşman ordularının komutanlarına karşı dahi adil davranabilmiş, dünya savaş tarihinin nadir kaydettiği komutanlardan biridir. 
 

 
1000
icon
Hayal Deniz'i 30 Kasım 2021 08:56

Bu makale, Atatürk 'e sövenlere sponsor olan Cimere iadeli taahhütlü gönderilmeli. Okusunlar da Devlet adamı nasıl olunurun ders çıkarsınlar. Lafla peynir gemisi yürütenler, kendileri amatör olurken, milleti askıda ekmeğe muhtaç etmeyi beceriler.

0 1 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat