SÜPER BİR ÖNERİM VAR!

Korcan YİĞİT/Yazar

11 Mayıs 2021 19:50
A
a
Bu hafta, çok keyifli bir televizyon programına konuk oldum. Bu pandemi sürecinde, aylar sonra ilk defa sanatçı olduğumu hissettim.
Ne eğlendik, ne güzel sohbet ettik, şarkılar söyledik.
Gerçekten çok ihtiyacım varmış. Aylardır eve kapanmaktan, sahneye çıkamamaktan dolayı üzerimde biriken stresi attım dostlarımın sayesinde.
Sanatçı Dostum Ünsal Yörür ve Astrolog Nurcan Vecigün'ün sunduğu Süper İkili programının yapımcısı Elbi Yankı’yı ve kanal yöneticilerini de ayrıca kutluyorum.
Gündüz kuşağında bu tür kaliteli programlara artık hasret kaldık.
KÜLTÜRDEN UZAK PROGRAMLAR
Bir an için kendinizi turist olarak düşünün. Düşünün ki Türkiye'ye ziyarete geliyorsunuz. Bir ülkeyi en iyi nasıl tanırsınız? Tabii ki ulusal televizyon kanallarını izlersiniz. Otelinizde ayaklarınızı uzatıp televizyon kanallarını şöyle bir açıyorsunuz ve şok yaşıyorsunuz.  
Bir tane bile Türk Kültürünü yansıtacak program yok.
Kanalın birinde saçma bir yemek programı, diğerinde ondan daha saçma bir temizlik programı, bir diğerinde anlamsız bir çeyiz yarıştırma programı, öbüründe satın aldığı kıyafetle kombin yarıştırmaya çalışan, birbirine atarlanan ukala kızlar, özel hayatı didikleyen magazinciler var. Diğer dört kanalda ise kaybolan, kaçan, cinayete kurban gideni arayan aynı formatta kopya programlar görünüyor. Hepsinde kavga, hepsinde tartışma…
Bu mu Türkiye?
Ülkede, gündüz kuşağında, evde kadınlarımızın izleyebileceği aklı başında bir televizyon programı olmayacak mı?
Bir belgesel yayımlayın. Tarihimizi anlatın, doğal güzelliklerimizi tanıtın. Türkçesi bozuk İtalyan aşçılara değil, Bolu Mengen'li, Gaziantep'li, Konya'lı Türk mutfağı ustalarına programda yer verin. Füzyon mutfağı diye öz yemeklerimizin tarifini karman çorman ettirmeyin.
İNSANLARIMIZI TANITIN
O kadar güzel bir medeniyetimiz var ki. İnsanımız o kadar içten, o kadar doğal, tertemiz ki.
Anadolu insanını anlatın.
Köylerimizi tanıtın, kurtuluş mücadelemizi anlatın. Gençlerimizi giyinip, süslenip, internet fenomeni olmaya değil, çalışıp üretmeye şevklendirin. Bir şeyler üretmenin keyfini anlatın. Hayatın gerçekten çok zor olduğunu, helal kazancın önemini aşılayın.
Vatanın, milletin öneminden söz edin, ayrışarak değil, birleşerek yükselebileceğimizi anlatın. Tarihimizi unutturmayın!
Unutturmayın ki yabancı ülkelerin dayatmaya çalıştığı çarpıtılmış tarihi gerçekmiş gibi kanıksamasınlar. Dik durabilsinler, “Hayır.” demeyi bilsinler.
Köfte ekmekten hamburgere geçiş furyasını hatırlıyorum da ne çok yaygara kopmuştu o Amerikan fast food zinciri için.
Şimdi en uçuk şeylere bile tepkisiz kaldı toplum. Önümüze konan her şeyi gelişme, trend, moda diye sessizce hayatımıza sokuyoruz sorgusuz sualsiz.
Aramızda yerel kıyafeti ile gezen bir Arap görünce yadırgıyoruz. Tuhaf geliyor erkeklerin elbise ile gezmeleri. Afrikalıları geleneksel giyimleri ile görünce o rengârenk kıyafetlerine bakıp gülüyoruz. Rüküş addediyoruz. Oysaki ne mutlu onlara, kendi kültürlerinin kıyafetlerini göğüslerini gere gere giyiyorlar ve sıkılmadan medeni dediğimiz toplum içinde dolaşıyor.
Bizim gençlerimize bir kasket takın, şalvar giydirin ve sokağa çıkartın bakalım kolaysa. Nişantaşı'nda etnik moda diye şalvarla gezenleri tabii ayrı bir yere koyuyorum. O kadar unutulmuş ki şimdi birkaç modacının farklılık yaratma unsuru olmuş anneannemizin, dedelerimizin giydikleri. Yeni diye sunuyorlar utanmadan.
KÜLTÜR, PARADAN ÖNEMLİDİR
Köyde bile terk edilmiş geleneksel kıyafetlerimiz. Gençlerimiz kot pantolon ve tişörtle dolaşmayı günlük kıyafet olarak özümsemiş. Eskinin moderni olan ütülü takım elbiseler, tiril tiril kumaş pantolonlar bile ancak özel günlerde, düğün dernekte giyiliyor.
Gerçekten ileri bir Türkiye mi istiyorsunuz?
Süper bir önerim var.
Bırakın, popüler kültüre hizmet etmeyi, sponsoru var diye halka olmadık programlar izletmeyi bırakın!
Bırakın bu insanları zehirlemeyi, beynini uyuşturmayı!
Unutmayın ki bir ülkenin kültürü paradan çok daha kıymetlidir.
Reyting uğruna kültürümüzü hiçleştirmeyin!
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat