30 Ekim 2019 22:18
-A +A
Zekiye Doğan

SÖYLEYECEKLERİ SÖZ KALMAMIŞTI

Sevgili okurlarım merhaba, sekiz ay önce apartman toplantısında yeni seçilen yöneticiye denetleyici olarak göreve başladım. 12 yıldır boyası tamiratı yapılmayan apartman çok kötü durumdaydı. Bu duruma karar aldık ve karar defterine yazıldı. Dört ayrı şirketten fiyat aldık. Lakin sekiz ay boyunca alınan karar yerine gelmedi ve herkes kulağının üzerine yattı. Oysa binanın temeli duvarları balkon demirleri çürümeye başladı. Evet, özel şirketin fiyatları biraz yüksekti, ama bunun suçlusu bizdik. Çünkü zamanında boyatmadığımız balkonların duvarların temelin su giderlerinin tamir edilmesi gerekiyordu. Bu fiyata eklenince fiyat yüksekti. Fakat dubleksleri sayarsak 12’ye bölünecekti ve kat malikleri olarak altından kalkabilecek bir fiyattı!..
Bu sorun çözülmeden yöneticiden asansörün bozulduğunu duydum. Bir buçuk yıl içerisinde asansöre 4.500 TL ödedik. Kısa bir süre içerisinde yine bozulması düşündürücüydü. Asansörcüyle konuştum “sorun kumanda panosunda yenilenmesi gerekiyor” dediler. Asıl sorunun ne olduğunu kendilerinden yazılı olarak istedim. Bununla yetinmedim yeni kanunlara göre denetleme belediye kanalıyla yapıldığından dolayı belediyeyi aradım. Başka bir asansörcü çağırıp ikinci bir fikir almamı tavsiye ettiler. Başka bir asansörcü çağırarak bizzat başında durdum sözlü olarak anlattıklarını ve fiyatı yazılı istedim. Bana yazılı olarak verilen belgeleri ve konu hakkında bina sakinlerini bilgilendirme amaçlı yazıyla birlikte asansörün kapısına astım. Yöneticinin bilgisi dahilinde asansör tehlike arz ettiğinden dolayı kapattırdım!..
Kapatılan asansörü: “Zekiye hanım yönetici değil karışamaz ve kapattıramaz” diye bir önceki yönetici tarafından tekrar açtırıldı. Yetmedi, toplantı yaparak sorunun çözümüne gidilmesi gerekirken asansörcü önceki üç eski yönetici yöneticiye beni apartmanın önüne çağırtarak yüksek sesli konuşmalar, el kol hareketleri kavgaya teşvik edici konuşmalar başladı. Ne yapmak istediklerinin farkındaydım benimle takışmaya yine bir fırsat doğmuştu: “Sizler bozuk ve tehlike arz eden bir asansörü kullanarak korkmadan ölüme meydan okuyabilirsiniz. Lakin sevdikleri adına yaşayan insanların yaşamını tehlikeye sokamazsınız. Toplantı yapılsın meramınızı ve karın ağrınızı herkesin yanında toplantıda anlatırsınız.” Dedim ve içeri girdim.
Aynı hafta Salı gün akşam 19.00’da toplanma kararı alındı. Artık denetleyici olmamın hiçbir anlamı kalmamıştı. Bazı insanlar tıpkı fireni bozuk hurda araba gibiler. Trafikte kontrolsüz ölüm saçıyorlardı ve farkında değillerdi. Ölüme susamış bazı yaratıklardan uzak duracaksın ki, yarattıkları enkazın altında kendileri kalsınlar. Fakat asansörde kapalı kaldıklarında yangın çıktığında patlama olduğunda hepimiz zarar görecektik. Maalesef bu ciddi durumu da iddiaya çevirmişlerdi. Düne kadar bina toplantılarına hep yazılı katıldım. Salı günde aynı şeyi yaptım. Dört sayfalık yazdığım yazıyı yeni seçilen yöneticiye uzattım okumadan önüne koydu. Üçüncü bir fikir olarak başka bir asansörcü çağırmasını istedim. Sözlü olarak konuşmalarımda hiç kimsenin gıkı çıkmadı. Çünkü söyleyecekleri söz kalmamıştı!..
Bu hayatta gerçekler görünen olsaydı, görünmeden çoğalan kanser hücreleri can yakmazdı ve can almazdı. Kanser hücreleri yıllar önce baş göstermişti. Gemo terapi ışın tedavisi uygulanmadı dağıldı. Şu an dağılanları toplamaya kalksak da artık geç kalmıştık. Ortak bir atınız var. Nalı düşmüş ayaklarına dikenler batıyor taşlar değiyor. Bizim bina sakinleri hala "bu at bizi taşısın" diyor. Adama “destur bir yere kadar” derler. 9 yıl önce sorun başladığı dönemlerde kumanda panosu yani asansörün beyni değişseydi motor ve kabin içi emniyet kapısı sağlam kalacaktı. Oysa şu an komando panosuna TKM 4.750 TL. Kabin içi emniyet kapı TKM 4.250 TL. Revizyon seti TKM 350 TL. 4 Bistabil şartel ve miknatislar 250 TL. Makine motoru 11.500 TL. Toplam tutar 21.100 TL. Ağzı konuşup elinden iş gelmeyenlere iş teslim ettiniz mi? Sonucuna katlanacaksınız. Sonuç ağırdı ve bu sonuca tek kelime edecek hiç kimse kalmamıştı. Umuyorum bizim yaşadığımız bu durumumuz başkalarına bir örnek olur ve aynı sorunları yaşayarak bu yüklü meblağlarla karşı karşıya kalmazlar…
Sevgi ve saygılarımla 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı