SOSYAL KOKOŞ

Cezmi Ancil/YAZAR

7 Kasım 2021 23:03
A
a
Yaşı, başı, konumu ne olursa olsun toplumun çeşitli kesimlerinde sosyal kokoş görmek mümkün. Sosyal kokoşlar, sivil toplumculuktan çok, kendilerine yer edinmek, reklam olmak, isim yapmak ve nemalanmak ister. Sivil toplumculuk ya da siyasi oluşumlar dönem dönem ağır bedeller gerektirebileceği için bunları fazla tercih etmez. Toplumun yumuşak karnında oturmayı, oradan yürümeyi sever. Yumuşak karın olduğu için keskin ve hızlı da olabilir ve yaptığı işi çok abartır. Sosyal kokoşlar, hayvan hakları, seks özgürlüğü, tecavüz, erken yaşta evlilik, kadın cinayetleri gibi toplumda rağbet gören ve haklılık payı da olan bazı gelişmeleri hiç kaçırmaz.
Diğer meseleler baş ağrıtabilir. İçeri düşmek hatta hapis yatmak gerekebilir. En fazla bir iki günlük çay sohbetli soruşturmalar cazip gelir ama sosyal medyada abartılı yorumlarla kahramanlık profili çizer kokoş. Gündemde hayat pahalılığı mı var? Onu pek ırgalamaz. Zaten kokoşların çoğunun tuzu kurudur. O, sosyal imaj peşindedir. Hak sorunu mu var?  Mesela adalet, sendika, hasta tutsak, uzun tutukluluk süreci, tutsaklıkta insani yaşam hakları, koşulların iyileştirilmesi hatta bu konuda ayrımcılık yapılmaması ya da başka bir toplumsal adaletsizlik onu pek ırgalamaz. O, “Kim köpeğe tekme attı?”, “Kim kime tecavüz etti?” “Kim eş cinseli mağdur etti?” sorularının yanıtlarını arar. Onlar daha caziptir. Hem bu konular, toplumun da hassas damarlarından biridir ve kolaylıkla “Kahrol!” diyebilir. Haklı da sayılabilir ama hepsi bu kadar.
Çoğunlukla da Kürt düşmanıdır. Kürt sorunu mu var? Onu ırgalamaz hatta Kürt ölürse iyidir bile. Kürt sosyal kokoşu da yok değil. Onun için de Türk ölüyse iyidir. Sevilip sayılan birinin “Türk’ün iyisini, Kürt’ün hepsini severim.” dediği gibi.
 Kokoşlar hastalık üzerine bile geyik yapar. “Sağlık hakkı kutsaldır.” denmesi onu ırgalamaz.
Liberal kokoş olduğu gibi muhafazakâr kokoş da mevcut. Kendi dünyasına uymayanları katli vacip görür, bozguncu ve provokatördür.
 Sosyal kokoşlar din üzerinden de sosyal olmayı sever. Alay eder, belki hayatında tek bir dini kitap bile okumamıştır ama olsun. Karşı çık, nasılsa toplumda bir karşılık bulur. Solcu geçinir ama solun felsefesinden, çilesinden bihaberdir ve uzak durur. Kokoş, canına düşkündür.
 Yaşam hakkını savunur ama “Ölüyorum.” diyeni duymaz, duymazlıktan gelir.
Kokoşlar siyasetin süslü soytarısıdır. Olmazsa olmazıdır. Her toplumda bolca görülür. Bencil ve narsisttir. Ruhsuz ve duygusuzdur.
Koronavirüs hastalığına yakalanmamak için takılan maske gibi insani değerlerin arkasına saklanır kokoş.
Yalancıdır. Korkaktır.
Suyu bulandırır ama kendisi pahalı havuzlarda yüzer kokoş.
Ne bir cezaevinin önünden geçmiştir ne yoksul bir mahalleden.
Reklamcıdır kokoş.
Sosyalliğin batsın kokoş.
Sevsinler seni.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat