SOSYAL HAYATA DÖNMENİN YEDİ YOLU

Pınar HOLT/YAZAR

20 Haziran 2021 23:18
A
a
Sosyal çevremizle iletişim hâlinde olmamız, bizim en temel ihtiyacımız.  Koronavirüs sebebiyle aylardır evlerimizde, sevdiklerimizden ve sosyal hayattan uzak kaldık. Peki, şimdi sosyal yaşama nasıl adapte olacağız? 
Değerli Dostlar,
Bu yıl, hepimiz için zor bir yıldı. Çok yakınlarımızın koronavirüs olduğuna şahit olduk ve yanlarında olamadık. Bir kısmımız maalesef yakınlarını kaybetti. Bir kısmımız işini kaybetti. Aylarca evimizden dışarıya çıkamadık. Bayramlarda, özel günlerimizde ailemizle sevdiklerimizle bir arada olamadık. Kısacası maddi ve manevi kayıplarımızın olduğu gerçekten zorlu bir kıştı.
GÜNEŞİN SICAK YÜZÜ YANSIYOR GİBİ
Son haftalarda, sanki çok büyük bir kasırganın ardından kara bulutlar yavaş yavaş üzerimizden çekiliyor ve güneşin sıcak yüzü tekrar yüzümüze yansıyor gibı Vaka sayılarının azalması, iyileşen hasta sayılarının yükselmesi, aşılamanın hızlanması ve alınan pandemi tedbirlerinin daha da rahatlaması bizleri bayağı bir umutlandırdıHangi akrabamla ya da arkadaşımla konuşsam aramızda “Haziran'dan sonra buluşalım, görüşelim, program yapalım.” gibi sohbetler geçmeye başladı. Çoğumuz, kaldığımız yerden sosyal yaşamımıza geri dönmeye hazır gibiyiz.
Bir yandan da şu soruyu sormadan edemiyorum kendime. Salgın sebebiyle bütün kış yaşadığımız onca şeyden sonra birden, hayatı kaldığımız yerden kucaklayabilecek miyiz? Havuzun kenarından suya birden dalmak mı, yoksa yavaş yavaş ayak parmaklarımızı ıslatarak kendimizi suya alıştırmak mı daha sağlıklı olan? İçimdeki ses, tekrar normal yaşama dönerken işlerin güvenli olduğundan emin olmak için küçük adımlarla ilerlemenin daha sağlıklı olacağını fısıldıyor kulağıma.
KÜÇÜK ADIMLARLA SOSYAL HAYATA KATILMAK
Tabii diğer bir taraftan da sosyal çevremizle iletişim hâlinde olmamızın, bizim en temel psikolojik ihtiyacımız olduğunu göz ardı etmememiz gerekiyor. Bütün bir kış üzerimize çöken yalnızlık hissini hafifletmenin ve tedbiri elden bırakmadan küçük adımlarla tekrar sosyal yaşama adapte olmanın yolları olduğuna inanıyorum ve kendi tecrübe ettiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
-Bir Kızılderili atasözü şöyle der: “Büyük acılar armağanlarla birlikte gelir ama insanlar sadece acılara odaklandıkları için armağanları göremez.’ O yüzden biz, bize verilen armağanları görmeye çalışalım. Her gün mutlaka beş dakikamızı şükretmeyi ayıralım.
-Hemen hemen her yazımda sporun hayatımıza olumlu katkılarından bahsediyorum. Bu yazımda da tekrar etmiş olalım. Düzenli egzersiz hem stresimizi azaltır hem de fiziksel ve psikolojik sağlığımıza katkı sağlar. Egzersize açık hava yürüyüşleriyle başlangıç yapabiliriz.
-Meditasyon yaparak önce kendi iç huzurumuzu dengeleyebiliriz. On-line ya da açık havada meditasyon derslerine katılarak sosyalleşme adına ilk adımı atabiliriz.
-Kitap okumanın empati yani başkalarının ayakkabısını giyerek dünyaya bakmamızı geliştirdiğinin farkındayız. On-line kitap kulüplerine üye olmamız, benzer ilgi alanlarına sahip olan kişilerle tanışmamıza ve bağ kurmanıza yardımcı olabilir.  Bir sonraki adım ise okunan kitapların açık alanlarda buluşularak tartışılması olabilir.
-Yapılan araştırmalar vakit geçirdiğimiz ortamın, fizyolojik ve psikolojik sağlığımızı etkilediği doğrultusunda. Bu sebeple doğa ile baş başa kalmak ya da en azından evde bitki yetiştirmek, ekmek, budamak gibi faaliyetler sosyal hayat ile olan bağımızı kuvvetlendirmeye yardımcı olabilir.
-Zoom üzerinden görüştüğümüz aile ve arkadaşlarımızla artık yavaş yavaş parklarda, bahçelerde programlar yapmaya başlayabiliriz. Yine açık havada yapılabilecek diğer sosyal aktivitelere katılmamız, yeniden sosyalleşmemize aracı olabilir.
-Yasakların yavaş yavaş kalkmasına rağmen tekrar sosyal hayata adapte olmakta zorluk çekiyorsak, yalnızlığımız kendi düşüncelerimizle ihtiyacımızdan daha fazla kalmamıza,  duygularımızın zedelenmesine, kaygılarımızın artmasına sebep oluyorsa bir uzmandan on-line ya da yüz yüze destek alabiliriz.

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat