SONRA

Nilgün Batıyeli/YAZAR

9 Kasım 2021 15:52
A
a
Değerli okurlarım, aşağıda bir alıntıyı sizinle paylaşıyorum. Bir gruptan gönderilmiş, kaleme kimin aldığı belirtilmemiştir ancak beni son derece etkilediğinden “Sonra.” demeden sizlerle paylaşmak istedim.
***
Gün daha yeni başladı ve saat şimdiden akşamın altısı.
Pazartesi henüz gelmişti ki aniden cuma oldu.
Ay çoktan bitti ve yıl neredeyse bitiyor.
Hayatımızın şimdiden kırk elli veya altmış yetmiş yılı geçti.
Ebeveynlerimizi, arkadaşlarımızı kaybettiğimizi anlıyoruz.
Geri dönmek için çok geç olduğunun da farkındayız.
O hâlde yine de deneyelim, kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirelim.
Sevdiğimiz aktivitelerin peşinden koşmayı bırakmayalım. Sağlığımıza özen gösterip yaşamayı seçelim. Griliğimize biraz renk katalım. Kalplerimize merhem olan hayattaki küçük şeylere gülümseyelim.
Her şeye rağmen bize kalan bu zamanın sükûnetiyle hayattan yararlanmaya devam edelim.
Sonrasını ortadan kaldırmaya çalışalım.
Sonra yaparım. Sonra söylerim. Sonra düşünürüm.
Sonra hep bizimmiş gibi her şeyi sonraya bırakıyoruz.
Anlamadığımız şey şu:
Sonra kahve soğur.
Sonra öncelikler değişir.
Sonra büyü bozulur.
Sonra sağlık geçer.
Sonra çocuklar büyür.
Sonra anne baba yaşlanır.
Sonra sözler unutulur.
Sonra gündüz gece olur.
Sonra hayat biter.
SONRA GEÇ OLUR
Sonra genellikle çok geç olur.
O hâlde hiçbir şeyi sonraya bırakmayalım çünkü hep daha sonraya kadar bekleyerek en güzel anları kaybedebiliriz. Ayrıca en iyi deneyimleri, en iyi arkadaşları, en iyi aşkları, en iyi aileyi, en mutlu anları kaybedebiliriz.
Gün bugün. Şimdi, o an. Artık yapılması gerekenleri, yapmak istediklerimizi, hemen yapılması gerekenleri yarına ertelemeyi göze alamayız. Son yarınımızın ne zaman olduğunu bilemeyiz.
Bakalım, bu yazıyı okuyacak ve sonra üzerinde düşünüp harekete geçecek vaktiniz olacak mı? Yoksa belki sonra deyip unutacak mısınız?
***Unutmayalım, sonrayı görüp göremeyeceğimizi bilmiyoruz.
Daha sonra görüşmek ümidiyle.

 
1000
icon
Aysun Uzuncan 12 Kasım 2021 10:16

ne kadar güzel bir yazı,hepimizin yaptığı hatalar,ertelemeler. bugünden itibaren hemen uygulamaya başlıyorum, artık sonra yok,şimdi var,an var.hatirlattigin için teşekkürler,

0 1 Cevap Yaz
bora 12 Kasım 2021 03:21

Bana direk şunu hatırlattı..... Platon'a sormuşlar: -İnsanoglunun sizi en çok şasırtan davranışları nedir? Platon tek tek sıralamış : *Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki çocukluklarını özlerler. *Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler. Ama sağlıklarını geri almak için de para öderler. *Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü ne de yarını yaşarlar. *Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler. Kazanamayacağımız tek savaş zamanla olan savaş. En azından günümüzde..... Güzel paylaşım teşekkürler

0 2 Cevap Yaz
Hayal Denizi 11 Kasım 2021 16:37

Nilgün Hocam! Yazınızı keyifle okudum. Paylaştığınız yazı bizim paçalarımızdan akan cehaletimizin karakalem resmi. Niçin mi? Yazıda açık açık yazılmasa da, biz anda yaşıyoruz. Algıladığımız zaman 5 duyumuzun bize şaka ya da oyunu. Mistik hocalar gayet iyi anlatıyor, her şey anda gerçekleşiyor. Meditasyon yapanlar, Hindistanda yaşayan Gurular (bilge) bu gizemi meditasyonla çözmüşler. Mutlaka OSHO'YU okumuşsunuzdur. Ya da Eckhart Tolle'nin Şimdi'nin Gücünü. Şimdiden başka zaman dilimi yok be hocam.

0 1 Cevap Yaz
Sengül Dereevli 11 Kasım 2021 09:25

Gözlerim dolu dolu okudum bazen istemesekte sonralara kalıyor ve aynen dediğiniz gibi geç kalınmış oluyor

0 1 Cevap Yaz
İlhan 11 Kasım 2021 08:50

Hayat kısa anbean yaşamak lazım . Her söyleminize olduğu gibi katılıyorum . Sonra kelimesinin soğuk itici vede tembellik işareti olduğunu düşünüyorum bende . Bazıları sonra ben gidince beni ararrsınız . Neyaparız senden sonra ajdapekkan. Evet düşündümde saçma bi kelime ve sonuçları. Neyse kahvem soğumadan sonrayabırakim yazımı))

0 1 Cevap Yaz
Bilgen Taşar 10 Kasım 2021 15:18

Nil Hanım, Yazılarınızı çok beğenerek okuyorum . Paylaşmış olduğunuz bu hatırlatma için de teşekkür ederim kendi adıma çok yerinde oldu 😊 İyi günler dilerim..

0 1 Cevap Yaz
Bayan Turkolog 9 Kasım 2021 19:33

Bir gün hepimiz arkadaşlarımızla son kez saklambaç oynadık ve kimse bunu fark etmedi. Bir anda geçti zaman daha oynayacak çok oyun, okunacak onca kitap , gezilecek onca yer , seyredilecek bir sürü film varken hayatin hızıyla öyle savruluyoruz ki bir çok şeyi aman yarın yaparız diyoruz ama aslında yarın çok geç bilmiyoruz . Emeğinize, kaleminize sağlık.

0 1 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat