SİZİ DEĞERLİ KILAN KENDİNİZE BİÇTİĞİNİZ DEĞERLERDİR

Gülten ABACI/YAZAR

30 Ekim 2022 01:49
A
a

Hepimiz hayatta değerli olduğumuzu bilmek istiyoruz. Bizim için en önemli diğer unsurlar ise sevmek, sevilmek ve takdir edilmektir. Bu unsurlara sahip olmak için kendimize ne kadar değer veriyoruz? Değerli olmak için ne yapmalıyız?
Değer görmek insan olarak hepimizin hakkıdır. Eğer biz, kendimizin, benliğimizin, olduğumuz gibi olmanın, ruhumuzun bütünlüğünün, kendimize olan saygınlığımızın ve özdeğerimizin farkında olursak, kendimizi seversek insanlara da bu özelliğimiz çerçevesinde davranırız.
İnsanlar bizi kendimize biçtiğimiz değerlerle kabul eder ve ona göre davranır. Bazen iç sesimizi dinleyerek kendimize çok kötü davranırız. Kendimizi değersiz görürüz, mutsuz oluruz oysa yaşamdaki en büyük güç, insanın kendine olan sevgisi ve içindeki yaşam inancıdır. Biz bunun farkında olup öyle yaşarsak insanlar da bize ona göre davranacaktır. Hayatta yaşayabilmek için bir hedefimiz mutlaka olsun. Herkese hak ettiği kadar değer verelim. Kendimize iyi davranalım ve sevelim. İçimizde birikmiş olan tüm duyguları karşı tarafa söyleyelim.

ONAY ALMAK RUHUMUZU YARALAR

Kendimize ait mutlaka gizli alanlarımız olmalı. Kimseye bağımlı olarak yaşamamalıyız. Hayır, demesini bilmeliyiz. Değerlerimizi korumak adına istemediğimiz insanlardan geri çekilmeliyiz. Hiç kimseden beklenti içine girmemeliyiz. Başkalarının bizi sevmesi veya onayını alarak onları mutlu etmek için kendimizden ödün vermemeliyiz. Başkaları için yaşamamalıyız. Bazen de mutsuz olduğumuz ortamlardan uzak kalıp kendi dünyamız içinde kimse olmadan da mutlu olmayı başarmalı ve yalnız olmaktan keyif almayı bilmeliyiz.
Aksi takdirde insanların onayını almak için yaşamak ruhumuzu çok kötü şekilde yaralar.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat