SİZE YARDIM EDEN İNSANLARI DOSTUNUZ ZANNETMEYİN

Gülten ABACI /YAZAR

19 Ekim 2022 23:52
A
a

Hayat ne garip değil mi? Ne güzeldi eskiden yaşadıklarımız! Ne güzeldi eskiden insan ilişkileri! Ne güzeldi çocukluğumuz! Şimdiki zamanda ise o güzel şeylerden neredeyse hiçbir eser kalmadı. Yaşanılan bunca deneyimden, korkudan, kaygıdan, tasadan sonra hayat bizi yoğurdu her şeyiyle ve insanlarla aramıza mesafe koyacak duruma getirdi. Yeri geldi çok üzüldük, kırıldık, ağladık, herkesi kendimiz gibi zannedip dertleştik, dost bildik inandık, güvendik. En çok da inceldiğimiz yerden koptuk. Aşırı fedakârlık yaptık, verici olduk. Korkularımız, kaygılarımız oldu.
Hiç düşündünüz mü? Biz bunları neden yaşadık veya yaşıyoruz? Neden bu kadar fedakâr olduk ve olmaya hâlâ devam ediyoruz? Bu soruların yanıtları ailemizde yaşadığımız korku, kaygı ve sevilmeme duygusuyla ilişkilidir çünkü çocukken, ailemizde ne söylenirse söylensin inandık. O zaman duygusal olarak olgun değildik. Kendimize göre fikirlerimiz yoktu. Çocuk beynimizde hayatımızın temelinde inançlarımız doğru veya yanlış bu şekilde kuruldu.
Eğer bize ailemiz tarafından “Sen çok akıllısın, çok zekisin.” denilseydi, böylece değerli olduğumuz hissettirilseydi onlara inanır ve kendi benliğimizi oluşturma cesaretini bulabilirdik. Öz güven ve özdeğer kaybı yaşamaz ve kime nasıl davranacağımızı çok iyi bilecektik.
Unutmayalım ki ailede yaşanan her şey beynimize âdeta bir bilgisayar gibi işlenmektedir. Eğer güzelliklerle yetiştirildiysek etrafımıza mutlaka güzellikler sunacağız ama geçmişimizde olduğu gibi çocukluğumuzda fazla üzülmüşsek, cesaretimizi kaybetmişsek, ailede şiddet ve sevgisizlik gördüysek insanlara karşı inancımız ve güvenimiz yok olur. Biz de geleceğe umutla bakamaz hâle geldik. 

BİR TARAFIMIZ HEP EKSİKTİ

Bu sevgisizlikten dolayı yanımızda olan veya “Merhaba!” dediğimiz her insanı dost bildik çünkü bir tarafımız hep eksikti. Belki bu eksik yanımızın tanımadığımız insanlarda olacağını düşünerek herkesin bizi seveceğini sandık. Onlarda sevgi, huzur ve mutluluk aradık. Bu yüzden de yanlış insanları baş tacı ettik. İyi niyetle dost bildiğimiz insanlara hep aldandık. Boşuna denmemiş “Bir insana ederi kadar değer verin.”, “Dostunu iyi günde değil, kötü günde tanırsın.” sözleri.
Yaşadığımız her ne olursa olsun herkesi yanımızda zannedip, dost bilip bizi mutsuz ve umutsuz biri yapmasına izin vermeyelim. Dostlarımızı iyi seçelim. Onları iyice tanımadan her sırrımızı paylaşmayalım. Ateş ile su gibi olalım. Bazen mesafe koyalım. İlişkimizin bugün iyi, yarın kötü olacağını düşünerek hep iyilik yapan taraf sadece biz olmayalım. Dostlarımız az olsun ama candan olsun.
Kötü gününde de dostlarınız yanınızda olsun!

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat