SINIRLARIMIZ VE SINIR KOYMA

Gülten ABACI/YAZAR

22 Haziran 2022 00:47
A
a

Sınır kelimesi denince aklımıza, kişilerin kendisi için sahip olduğu alanları koruması, çizmesi gelir. Sınırlarımızı belirlemek için önce kendi ihtiyaçlarımızı ve hislerimizi anlamamız gerekiyor. Bunlar bizim farkındalığımızı ve kendimize duyduğumuz şefkati göstermenin bir yoludur. Diğer bir anlamı ise kendi yolumu tercih ediyorum, kendimi önemsiyorum demektir.
Sınırlarımız bize sağlıklı bir kişisel alan duygusu yaratmak için vardır. İnsanların belirlediği sınırlar, fiziksel veya duygusal sınırlar olabilir. Fiziksel sınırlarımız somuttur. Örneğin küçük bir çocuğu bakkala yolladığımızda “Birisi sana şeker verirse eğer senin elini tutarsa, herhangi bir yere çağırırsa gitme.” diyoruz.
Çocuğumuza dikkatli olmasını tembih ediyoruz, bedeninin yalnızca kendisine ait olduğunu ve kimsenin o izin vermeden herhangi bir yerine dokunmaması gerektiğini anlatırız. “Bedenin yalnızca sana ait.” diyerek fiziksel sınırlarını çocuklarımıza öğretiyoruz. Bunun diğer adı da kişisel alandır.
Kişisel alan deyince iki kolumuzu yana açtığımızda ve kendi etrafımızda döndüğümüzde çizdiğimiz dairenin alanı demektir. Bu alana izin vermediğimiz sürece kimse giremez. Biz buraya sadece tanıdığımız ve sevdiğimiz kişileri, ailemizi ve yakınlarımızı isteğimiz doğrultusunda dâhil ederiz.
Buradaki önemli nokta, çocuklarımıza küçük yaşta bu sınırları koymayı öğretebilmektir. Duygusal sınırlar ise söz gelimi çocuklarımıza başkalarını zarar verici şeyleri söylemenin uygun olmadığını öğretmektir. Alay etmek de bir insanın duygusal sınırlarını çiğnemenin başka bir örneğidir.
Sınır koymak neden önemlidir? Sınırlar, bize nelerden sorumlu olduğumuzu gösterdiği gibi nelerden sorumlu olmadığımızı da gösteriyor. Kendisini iyi geliştirmiş bir insan, nerede ve nasıl sınır koyacağını çok iyi bilen bir insandır. Bu nedenle çok daha sağlıklı karar verebilir, kendi hayatına kimin ve ne ölçüde katılacağını belirler.
ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETMEK
Sınırlar, ayrıca insanların başkalarının arasında açık bir ayrım yaratarak kendi kişiliğini oluşturmasına fayda sağlar. Evimizde çocuklarımıza sınırları öğretmenin en güzel yolu anne ve babanın sağlıklı sınırlar belirlemesidir çünkü çocuklar, anne ve babanın birer aynasıdır.
Çocuklar evin içinde hangi davranışları görüyorsa bu gördüğü davranışları karşısındaki kişilere yansıtıyor. Örneğin çocuğumuzun elinden kumandayı zorla çekmek, onu zorla banyoya götürmek gibi hareketler çocuklarımızın sağlıksız ilişki kurmasına neden olacaktır. Yine bir örnek verecek olursak çocuğumuzla alışverişe gittiğimizde ona “Hayır.” denmesini kabul ettirmemiz gerekiyor. Böylece çocuğumuz sınırı ve saygıyı öğrenebilir. Bu sınırı öğrenmediğinde okul ya da toplumda arkadaşlarının sınırlarını zorlamış olacaktır.
Çocuklarımızı sağlıklı sınırlara sahip olması yönünde yetiştirmeliyiz ve böylece çocuklarımızın kendilerine karşı saygısı ve öz güveni artmış olacaktır.


TUTARLI OLMAK
 
Sınırlarımızı belirlemek konusunda tutarlı davranmamız çok önemlidir. Çocuklarımız bu konuda, hassasiyetimizi görürse ve bu konuyu ne kadar ciddiye aldığımızı anlarsa sınırlarımıza karşı duyarlı olmayı öğrenir.
Sınırlarımızın eksikliği bize her zaman saygısızlığı davet eder. Sürekli olarak başkalarının ihtiyaçlarına göre yaşamak bizi çok yorabilir. Sınırlarımızı koymazsak etrafımızdaki insanların stresini kendi üstümüzde hissedebiliriz, bu da psikolojimiz için çok kötü bir durum olabilir. Sınır koymazsak eğer etrafımızdakiler bize limitimiz yokmuş gibi davranır. Böylece bütün enerjimiz boşa harcanmış olur.
Sınırlarımızı koyarsak kendimize ve yakınlarımıza harcayacak daha çok enerjimiz olacak. Birilerine karşı duyduğumuz sevgi ve sınır doğru orantılı olmalıdır.
İnsanlarla mesafeli olmak iyidir çünkü gereksiz pişmanlıklar yaşamazsınız. Meydan okumalarımıza sınır koymayalım, sınırlarımıza meydan okuyalım. Sınırları belirsiz bir hayat, neredeyse asla hayır dememektir.
Kendi işinizden önce kalan herkesin hissini düşünmektir. İnsanları sürekli olarak memnun etme alışkanlığı aşırı ve yorucudur, sağlığınıza zarar verebilir.
Bu yüzden herkesin bazı sınırlara ihtiyacı vardır. Bu sınırlar, bize farkındalığımızı artıracaktır.
Enerjimizi yükseltecektir.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat