SINIRDAKİ CUMHURİYET

Sibel BOZKURT/YAZAR

26 Haziran 2022 22:25
A
a

Düşünün ki o zamanlar çok genç olan bir kaymakam, Hakkâri’nin Çukurca ilçesine atanıyor. Kaymakam, bu ilçede iki yıl sürdürdüğü kaymakamlık görevinde, insanlara yaptığı güzel çalışmalarla umut olabiliyor. Son zamanlarda okuduğum ve etkilendiğim en güzel kitaplardan biri Ünal Coşkun'un Sınırdaki Cumhuriyet adlı kitabı.
İyi ki bu kitap kaleme alınmış ve biz okurlarla da buluşmuş. “Neden mi?” O zamanlar ilçedeki terör olgusunun varlığı, köylerin çoğunun boşalması, üretim ve tarım kültürünün ortadan kalkması bu genç kaymakamımızı yıldırmamış. Vatansever olması, tüm zorluklara canı pahasına da olsa göğüs germesi, eğitim konusundaki duyarlılığı, istihdama yönelik çalışmaları, tarımsal üretimi yeniden canlandırmak istemesi de takdire şayandır.

İSTİHDAMA AĞIRLIK

Buna bağlı olarak kaymakam Ünal Coşkun'un girişimleriyle ilçede bir ceviz işleme atölyesi açılması ve az da olsa bir istihdam kaynağı yaratılması, Çukurcalı gençleri üniversite sınavlarına hazırlamak için ücretsiz bir Mehmetçik dershanesinin hizmete girmesi ve Çukurca tarihinde ilk kez 13 kız öğrencinin üniversiteyi kazanması ise kendisi için ayrı bir gurur kaynağıdır.
Kaymakamımızın "Aç insan önce değerlerini kaybeder." cümlesinden de yola çıkarak oradaki istihdama yönelik yaptığı çalışmalar da çok önemlidir yoksa insanların yarına dair endişeleri hep sürer, bu da üzücü bir durumdur.
Sonuç itibarıyla iyi bir eğitim alan, işi ve aşı olan insanlardan ülkeye zarar gelmez.
Böyle değerli kaymakamlar ve valiler olduğu sürece ülkem adına hem çok seviniyor hem de umudumu hep taşıyorum.

 
1000
icon
Meltem Karaca Erdoğan 27 Haziran 2022 20:36

Vatan sever gerçek gönüllülerin çoğalması dileyiyle güzel bir yazı olmuş

0 0 Cevap Yaz
Vedat Mahir Erden 27 Haziran 2022 18:21

Yazınız çok ilgimi çekti Sibel hanım. Ünal Coşkun iyi bir önder olmuş. Keşke böyle önderler her ilçemizde görev yapsa. Umutsuzlara umut aşılasa yere düşenlerin kalmaları için ellerinden tutsa. Son cümlenizi anlamakta oldukça zorlandım. İki olumsuz cümle olumlu bir anlam veriyor diye düşündüm. Bu kez anlam çıkaramadım. Yani insanların yarına karşı endişeleri kayboluyor (ki bu iyi bir şeydir) ve biz buna üzülüyoruz. Anlamama yardımcı olacak açıklamanızı bekliyorum. Teşekkürler.

0 0 Cevap Yaz
Zeynep kirazlı Nazilli 27 Haziran 2022 07:58

Ben de senin yazdıklarından çok etkilendim demekki hala bu yurdu onemseyenler var dedim iyiki fikirlerini buraya yazdın birkac yüreğe dokunmussundur sanırım toplumca okadar duyarsız oldukki dünya yansa hasiri tütmez denilen deyimden olduk

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat