13 Şubat 2019 21:35
-A +A
Cezmi Ancil

Sevgililer günü

Cezmi Ancil/gazetehamburg.com

Dünyada kaç insan çalışıyor, kaç insan sevgiler gününde ise gidip aksam argın, dargın, sinirli, stres içinde eve geliyor bilmiyorum.
İşsiz sayısı ne kadar onu da bilmiyorum. Onların ruh hallerini az çok her insan kadar bilebilirim fakat en çok kendileri bilir.
Belki açlığı, belki evdeki gerginliği, belki çocuklarının isteklerini yerine getiremediği için boynu bükük kaldığını, belki gizlice ağladığını en iyi yine kendi bilir, İçindeki isyanda eşine, sevgilisine gülümseme var mı bilmiyorum fırtına onların içinde eser.
Çalışanlar işbaşına başlamışken ve akşam eve aynı yorgunlukla evlerine dönecekken, işçi hak ve sorumluluk haklarının yeterliliği, sağlık sorunları, iş güvenliği, o da ayrı bir konu olarak kalsa bile bu insanların o yorgunluk ve stres içinde sevgililer günü diye çiçekçiye uğrayıp bir çiçek alabilme psikolojileri ne kadar gerçekçi olabilir bilemiyorum.
 Ya da başka bir hediye…
İsmi muhakkak ki güzel…Sevgililer Günü.
O gün birlikte olamayacaksa, dilerse gezip tozmayacaksa, ekonomik sorunları, çalışma koşulları sağlıklı ve o gün birlikte olmaya müsait serbestlik hakları yoksa eğer, bir akşamlık ,bir beş dakikalık sevgililer gününün cazibesi ne olur hiç sempatik göremiyorum doğrusu.
Dünyanın bin bir sorunu arasında bir çiçeklik sevgiliye gülüş ya da bir öpüş muhakkak ki güzeldir anlamlıdır…
Diğer taraftan elinde son model Kapitalist üretimi Telefon varken, sevgililer günü uydurmadır diyen, sanki diğer günler ,diğer yıllar sevgilisine hep çiçek almış, sevgilim diyerek öpmüş, onu mutlu edecek hediyeler alıyormuş gibi sevgilisini sadece o güne sığdırmayan insan sayısının da dünyadaki işsiz sayısı kadar çok olduğu kesindir. Hele ki, bunu bir kadının dahi söyleme gerçeği de bir o kadar kesindir.
 Ömründe sevdiğine bir kez dahi sevgilim dememiş insan sayısı bizim toplumumuzda da issiz sayısından çoktur. Günah diyen de çoktur, ayıp diyen de çoktur. Üstelik kadın söylerse….
Her şeye rağmen bir insanın sevdiğine Sevgi ile, şefkat ile sevgilim demesi kadar güzel insani bir duygu yoktur.
Bir insanın günün hangi gün, kim tarafından uydurulduğunun dahi bir önemi yokken, sevdiğine onu mutlu edecek bir demet çiçek vermesi çok güzel bir duygu.
Diğer günler Kapitalist ürünler almıyormuş gibi, sevgililer günü uydurmasıyla çiçek satan çiçekçileri de boş verelim, kapitalistler bize sevgilinize hediye alin demeyi hatırlatıyorsa eğer, yoldan geçerken bir çiçek dalı, hatta bir yaprak koparıp sevdiğinizin avcuna koyun bir zararı olmaz sanırım.
Kapitalist daha zengin olmaz ama sevdiğinizin gönlü zengin olur.
Siz hediyeleri nasıl olsa diğer günler de alıyorsunuz ya…
Sevgiliniz sadece kız arkadaşınız, erkek arkadaşınız, eşiniz değil, anneniz, babanızdır as olan
,yoldaşınızdır asil sevgili
İnandığınızdır asil sevgili, yol arkadaşınızdır, sırdaşınızdır…Bir mezar taşının altında yatandır. Uzaklarda, gurbette bir yerlerde olandır.
Cinsellik olarak size ait olan sevgiliniz olması çok da güzel ve ayrı bir sevgili durumudur. Harika bir yaratılış özelliğidir. Belki de olmazsa olmazdır ,İnsandır hepsi ayrı birer sevgilidir.
Onları mutlu edin bir günlük de olsa. Bırakın  kapitalistler çiçek satsın.
En sevdiğinizin avcuna mutluluğu koyup boynuna sarılıp sevgilim diyerek gözlerinin içine bakıp bir güzel öpün.
Bakin nasıl sevinecek.
Yeter ki sevgilim deyin.
Sadece sevgililer gününde değil.
Her gün.
Ya da bari sadece bir kerelik deneyin.
Bugün.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv