ŞENKAYA’NIN KURTULUŞU

Sibel BOZKURT/YAZAR

8 Nisan 2022 21:29
A
a
Bugün Erzurum'un Şenkaya ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümüdür. Öncelikle topraklarımızı kurtuluşa kavuşturan aziz şehitlerimize ve Şenkaya Kurucusu Hüseyin Köycü'ye rahmet diliyorum ve bu vesileyle de onu bir kez daha anmak istiyorum. Onu burada kelimelerle anlatmak kifayetsiz kalır. “Neden mi?” diye sorarsanız onun hizmetleri, bu ilçeye o kadar büyüktür ki onu anlatırken bile zorlanırsınız.
ŞENKAYA İLÇESİNİN AYDINLIK YÜZÜ
Hüseyin Köycü, Şenkaya ilçesinin baş mimarıdır, aydınlık yüzüdür. Topluma sunduğu karşılıksız hizmetler, onun vatanını ne kadar çok sevdiğinin bir göstergesidir hatta Hüseyin Köycü, Şenkaya yöresinde 2’inci Atatürk olarak anılır. Onun hizmetleri, cumhuriyetimizin ilk 15 yılının gerçek bir kurtuluş destanıdır. Hüseyin Köycü, 1. Dünya Savaşı’nda Allahuekber Dağları eteğindeki Örtülü köyü ve çevresinde halkı örgütleyen, milli mücadelenin o bölgede şahlanmasını sağlayan şiirler yazarak Oltu, Ardahan, Kars ve Erzurum yöresinde gösterdiği kahramanlıklarla düşmana karşı kurulan her harekette başta gelen kişi olmuştur.
EĞİTİM SEFERBELİĞİ
Tüm kız çocuklarının okutulması için aileleri ziyaret edip ikna etmeye çalışmıştır. Okul yaptırmış, insanları eğitime teşvik etmiştir. Ülke çapında en çok okuma yazma oranı Şenkaya'ya aittir. Ayrıca imece usulüyle hemşerileri ile beraber köylerinin yollarının yapılmasını sağlamıştır. Zanaat eğitimleri ile halk ticarete başlamıştır. Köycü'nün çabalarıyla bir de radyoevi açılmıştır. İlçesinin ağaçlandırılmasına da ayrıca bir önem vermiştir. Her fırsatta "Yeni doğan her çocuk için bir ağaç dikmeli ve çocuklarla ağaç birlikte büyümeli." cümlesi de çok manidardır.
1930'lu yıllarda eğitici ve öğretici tiyatro eserleri yazıp, sahneye koyarak, çevre ilçelerde turne düzenleyip halkın tiyatroya ilgisinin artmasına da katkılar sunmuştur.
Onun asıl amacı, bu yapmış olduğu hizmetlerle ülkemizin birçok yöresinde emsal teşkil etmektir ve bence de bunu da başarmıştır.
Umarım, bu güzel çalışmalar, günümüzde de değerlendirilerek insanlarımıza örnek teşkil eder.

 
1000
icon
Selahattin Altaş 9 Nisan 2022 15:54

Hamburg'da böyle Türk Gazetesi. Yöneticilerini kutluyorum. Kıvanç verici. Selam, sevgi, ve saygılar..

0 0 Cevap Yaz
Selahattin Altaş 8 Nisan 2022 22:09

Tebrik ediyorum. Yaptığım çalışmaları paylaşmak istiyorum. http://www.selahattinaltas.com/sik-sorulan-sorular/ortulu-koyunden-senkaya-ilcesine-uzanan-aydinlik-yolun-mimari-2/

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat