Yeşim Değer Üstünkaya

SENİN RENGİN NE?

Yeşim Değer Üstünkaya/YAZAR

27 Eylül 2021 21:27
A
a
Pembesiyle moruyla yeşiliyle kahvesiyle kırmızısıyla beyazıyla gözleri boyayan o cıvıl cıvıl renkler. Bir yandan biz farkına varmadan, duygularımızı harekete geçirirken bir yandan da birçok sektörde insanlara mesaj vermek için kullanılır.
Güne gülümseyerek, tüm pozitifliğiyle başlayan bir insan, bu güzel enerjisini baharın renkleriyle bezeli giydiği kıyafetlerine, kullandığı eşyalarına da yansıtarak “Bugün hayat doluyum.” mesajını verir. Güne keyifsiz olduğu kadar olumsuz bir ruh hâli ile başlayan bir diğer insan ise genellikle siyahlara bürünerek “Bugün iyi günümde değilim.” der çevresine. Diğer yönden herhangi bir mağazaya girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken, göz alıcı renklerdeki kıyafetler veya eşyalar olur çünkü bu tonların albenisi koyu tonlara nazaran fazladır ve ister istemez sizi etkileyerek kendine alanına doğru çeker. Aslında renklerle kişilikler arasındaki etkileşim oldukça kuvvetlidir. Her rengin insanlar üzerindeki etkisi ise farklıdır. Biraz önce de dediğim gibi kişinin o anki ruh hâline göre renkler farklı hisleri harekete geçirir. Haydi! Gelin, hep birlikte renklerin anlam yolculuğuna çıkalım. Bakalım, bizlere ne gibi mesajlar veriyorlar? Bir göz atalım.
SİYAH: Ölüm kelimesini çağrıştırdığından çoğu zaman yalnızlık, karamsarlık ve korkuyla ilişkilendirilir. Aslında siyahın bu düşüncelere tezatla asaletin, gizemin ve hırsın rengi olduğunu da unutmamak gerekir. Ayrıca siyah tutkunu insanlar hırslı, inatçı, kendinden emin adımlar atan kişi olduğu kadar mesafe ayarlarını iyi bilendir.
KIRMIZI: Tutkunun, aşkın rengi olan kırmızı, kalp atışlarını hızlandırır çünkü duygusal açıdan en yoğun renktir. Dikkatleri üzerine toplayan bu çekici rengi seven insanlar atak, güçlü, kendinden emin olurken aşka karşı yoğun sempati duyar. Kırmızının cazibesine karşı koyacak insan azdır.
MOR: Hayal gücü ve maneviyatı temsil eden bu iç açıcı renk, yüksek idealleri gösteren, derin düşüncelere temas etmemizi sağlayan bir renktir. Ayrıca pahalı ve ender bulunan mor renk, kraliyet ailesi için zamanında mükemmel bir seçim oluşturmuştur. Özellikle Roma imparatorlarının kostümlerinde gözlemlenen bu renk, o zamanlar ulaşılmazlık anlamı taşıyordu.
YEŞİL: Bereketin ve zenginliğin rengi olan yeşil, aynı zamanda güven verici özelliğe sahiptir. Yeşil; yaşamdır, hayat belirtisidir, yeniden doğuşu, canlanıp büyümeyi temsil eder ki bunu baharın gelişiyle görüyoruz zaten. Ağaçlar yapraklarını yeşile bırakırken, çiçekler yeniden filizlenip rengârenk bir battaniye gibi örter toprağın üzerini. Dallarda açan erik çiçekleri yerini meyvesiyle değişirken bitkilerin her türü, açıktan koyusuna yeşilin her tonunu gözler önüne serer. Verdiği enerjiyle stresi üzerimizden atarak pozitifliğiyle bizi iyileştirir.
TURKUAZ: İletişim ve düşüncenin netliği anlamına gelen turkuaz, yaşamdan keyif almayı, samimiyeti ve mutluluğu getirir. Ayrıca ruhsal yorgunluk, stres ve yalnızlık hissiyatını hafifleterek insana enerji veren bir renktir. Diğer taraftan yönetim becerinizin gelişmesine yardımcı olur.
BEYAZ: Saflığın sembolü olan beyaz; masumiyeti, mükemmelliği ve soğukluğu temsil eder. Aslında beyazın anlamı oldukça derindir. Bir önceki cümlede söylediklerime tezatla negatif duyguları, boşlukta olma hissini de açığa çıkarabilir ama temel özelliği denge sağlamaktır.
RENGİ OLAN İNSANLARLA KARŞILAŞMAK
Evet, sizler için seçtiğim birkaç rengin analizini yine sizlerle paylaştım. Gördüğünüz üzere renkleri inceleyip kısa bir araştırma sonucunda özellikleri hakkında bilgiye ulaşmak hiç de zor değil. Esas zor olan ne biliyor musunuz? İnsan yüzünün hangi ya da kaç renge sahip olduğunu anlamak, işte bu çok zor!
Rengi belli olan insanlarla karşılaşmanız dileğiyle hayata dair tüm güzellikler sizlerle olsun!
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat