Abdulkadir Inaltekin

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR?

Abdulkadir Inaltekin ( Yazar )gazetehamburg.com

15 Ekim 2020 22:27
A
a
Selçuk Bayraktar kimdir, tahsil durumu nedir, neden “dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu ve TB2’nin mimarı” olarak göklere çıkarılıyor? Bu soruları ön yargısız olarak kendi kaynaklarından açmaya çalışacağım.
İnternet taramasında Selçuk Bayraktar hakkında yüzlerle kaynak bulabilirsiniz ve %99’u birbirinin kopyası olarak tekrar edilen. Bütün kaynakların alıntı yeri ise Selçuk Bayraktar’ın “Baykar Savunma” aile şirketinin özel web sayfasındaki özgeçmişidir.
 
“Baykar Savunma” şirketi özel web sayfasındaki Selçuk Bayraktar’ın özgeçmişi:
“Türkiye’nin ilk milli S/İHA Sistemi Bayraktar TB2’nin mimarı olan Selçuk Bayraktar, Baykar Teknik Müdürlüğü (CTO) ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Selçuk Bayraktar, 1979 İstanbul-Sarıyer’de doğmuştur. İlk öğrenimini Sarıyer İlköğretim İlkokulu’nda tamamlayıp, 1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Elektrik Mühendisliği Bölümünde Upenn’de sürdürdü.  Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirmiştir.” şeklinde söz konusu özel sayfada uzunca bir özgeçmiş yer alıyor.
Kaynak: https://www.baykarsavunma.com/SELCUK-BAYRAKTAR.html
 
Yeni Akit: “Selçuk Bayraktar, 1980 yılında İstanbul‘un Sarıyer ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Trabzonludur. Haluk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar adlarında kardeşleri vardır. Selçuk Bayraktar 1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997-2002 tarihleri arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 yılları arasında Upenn’de devam ettirdi. Aynı zamanda ödüllü akademisyen Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini yürüttü.”
Kaynak: https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Sel%C3%A7uk_Bayraktar
 
Vikipedi: “Aslen Trabzonlu olan Selçuk Bayraktar 1979 yılında İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Özemir - Canan çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Türkiye’nin ilk yerli üretim S/İHA Sistemi Baykar Bayraktar TB2'nin mimarı, Baykar Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı.”
Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sel%C3%A7uk_Bayraktar#:~:text=Sel%C3%A7uk%20Bayraktar%20(d.,T3%20Vakf%C4%B1%20M%C3%BCtevelli%20Heyeti%20Ba%C5%9Fkan%C4%B1.
 
İnternet Haber: “Selçuk Bayraktar 7.10.1979 İstanbul Sarıyer doğumludur. Aslen ise Trabzonludur. Bayraktar ailesinin ortaca çocuğu olan Selçuk Bayraktar'ın babasının ismi Özdemir Bayraktar, annesinin adı Canan Bayraktar. Selçuk Bayraktar'ın Haluk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar isminde 2 kardeşi bulunuyor.”
Kaynak: https://www.internethaber.com/selcuk-bayraktar
 
İnternet taramasında tek bir yerde rastladığım Selçuk Bayraktar’ın doğum tarihi 7.10.1979 olarak belirtilmiş, tüm diğer taramalarda doğum tarihi sadece yıl olarak 1979 ve 1980 şeklinde verilmektedir. Doğum tarihini gizlemek bir yere kadar şahsi bilgi sayılsa da, İHA’nın (İnsansız Hava Aracı) mimarı olarak lanse edilen birinin doğum tarihini gizli tutması anlaşılabilir değildir. Daha da önemlisi kaynaklarda 1979 ve 1980 olarak iki farklı doğum yılı belirtilmesi de şaibeli bir durumdur. Bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmanın en doğru yolu Selçuk Bayraktar’ın, aile şirketinin web sayfasındaki özgeçmişinde doğru olan doğum tarihini belirtmesi olurdu. Burada önemli olan Selçuk Bayraktar’ın doğum tarihi değildir elbet. Ancak ilginç bir şekilde aile şirketinin web sayfasında yönetim kurlu üyeleri baba Özdemir Bayraktar, oğulları Haluk Bayraktar, Selçuk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar’ın özgeçmişlerinde de doğum tarihleri yer almazken Selçuk Bayraktar’ın doğum tarihi sadece yıl olarak 1979 şeklinde verilmiştir.
Kaynak:
https://www.baykarsavunma.com/yonetim.html
 
Selçuk Bayraktar’ın Eğitim Durumu
Yine aile şirketinin özel web sayfasındaki özgeçmişte; “1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Elektrik Mühendisliği Bölümünde Upenn’de sürdürdü.” deniliyor. Bu bilgilerden lisans eğitimini tamamlamadan yüksek lisans yaptığını anlıyoruz. Böyle bir durum tamamen imkânsız değildir. Bu durum her ülkenin kendi sınırları içindeki kanunlarla belirlenmiştir. Lisans eğitimini bitirmeden Amerika’da yüksek lisans yapmak nasıl mümkün olabilmiştir sorusu ister istemez karşımıza çıkıyor?
Olağanüstü gösterilmeye çalışılan özgeçmiş bilgilerinde vasat bir eğitimin ötesinde hiçbir şey yoktur. Özellikle “GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı” ve “Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle” cümlelerine vurgu yapılması, aldığı eğitimi yüksek nitelikli gösterme çabasından başka bir şey değildir. Selçuk Bayraktar’ın, hangi gücün sayesinde başarı elde ettiği özgeçmiş bilgilerden açıkça anlaşılmaktadır. Altı çizilen “GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı” cümlesindeki “staj” bir eğitim değil, talebenin alanı ile ilgili kısa süreli bir uygulamadır. Bu süre 3 ay ile bir yıl arasında mesleğe göre değişir. Yine altı çizilen özgeçmiş bilgilerinde “Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle” cümlesi herkesin ulaşamayacağı olağanüstü bir başarı kazanma gibi gösterilmiştir. Oysa dünyanın her yerinde bursa ihtiyacı olan her talebeye şartları uygun görüldüğü takdirde devlet kurumları, üniversiteler ve özle şirketler tarafından burs verilir. Hatta burs, bir anlamda muhtaç öğrencilere başarılı olmaları için yapılan teşvik yardımı anlamına gelir. Demek ki koskoca “Baykar Savunma Şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi” Selçuk Bayraktar Amerika’daki eğitimi için burs alma ihtiyacı duymuştur…
Peki, Selçuk Bayraktar alanında nasıl başarılı olmuştur, diğer bir ifadeyle gerçekten alanında olağanüstü başarıya sahip midir? Özgeçmişindeki mesleki bilgiler kesinlikle tatmin edici değildir, binaenaleyh olağanüstü başarı sahibi olmadığı açıktır. Kaldı ki, İHA’lar ne dünya da, ne de Türkiye’de Selçuk Bayraktar’ın icadı değildir. Selçuk Bayraktar çocukken Türkiye’deki yüzlere bilim insanı yüzde yüz yerli Türk savunma sanayini geliştirmek için İHA ve emsali teknoloji için gece gündüz çalışıyordu. Selçuk Bayraktar’ın yaptığı çalışmaların içinde yüzlerle mühendisin el emeği, göz nuru ve alın teri vardır. Daha da önemlisi başta maliye olmak üzere her türlü desteği sağlamada devlet sınır tanımamıştır. Devlet gücü ile elde edilen başarının temeli başarısızlıktır! Selçuk Bayraktar’ın elde ettiği başarıların sırrı aşağıda doğrudan kendi kaynaklarından verilmiştir.
Haftalarla Türkiye gündemine oturan “TEKNOFEST” aslında bir “HOBYFEST” olmaktan öte geçemezdi eğer, Selçuk Bayraktar’ın arkasında devlet gücü olmasaydı. Nitekim devletin mali ve fiziki tüm imkânlarının seferber edildiği “TEKNOFEST” için Bakanlıklar, Başkanlıklar, Kurumlar, hükümet yanlısı medya kuruluşları, sponsorlar adeta birbiriyle yarışmıştır. TRT tarafından yapılan canlı yayınlar, TÜRK YILDIZLARI hava gösterisi, “TEKNOFEST” için tahsis edilen alanlar, katılımcıların ulaşımı, yeme, içme, konaklama vb. giderler için devlet kesesinin ağzı bütün kurum ve kuruluşları ile sonuna kadar “cömertçe” açılmıştır. Yetmedi, Sayın Cumhurbaşkanı kadrosu ile “TEKNOFEST” için özel ziyaret gerçekleştirmiş, hatta bazı programlarını özellikle “TEKNOFEST” için ayarlamıştır. Selçuk Bayraktar’ın arkasındaki devler gücünü yine kendi özel web sayfasından okuyalım;
 
DÜZENLEYİCİ KURULUŞLAR:
Türkiye Teknoloji Takımı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı.
 
PAYDAŞ BAKANLIKLAR:
Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı.
 
PAYDAŞ BAŞKANLIKLAR:
Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi.
 
PAYDAŞ KURUMLAR:
AFAD, ASELSAN, BAYKAR, BİLİŞİM VADİSİ, BMC, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği, HAVELSAN, ROKETSAN, SANKO, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, STM, TARNET, TEİ, TÜRKCELL, THY, TÜBİTAK, MAM, TÜBİTAK SAGE, Türk Hava Kurumu, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türk Patent, TÜBA, TUA, TÜRKSAT.
 
AKADEMİK PAYDAŞLAR:
Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, SANKO Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi.
 
MEDYA PAYDAŞLARI:
Anadolu Ajansı, TRT, A Haber, Sabah, Albayrak Medya, Demirören Medya, Doğuş Yayın Grubu, Haber Türk, Kanal 7, TGRT, Türk Medya.
 
SPONSORLAR:
İGA, REDBULL, Vakıf Katılım, Martı, Volta, AKSA Jeneratör.
Kaynak:
https://www.teknofest.org/duzenleyici-kuruluslar.html
 
Garip gureba kılı kırka yararak geçim sıkıntısı çekedursun, devletin tüm imkânları hanedan ailesi için pervasızca savruluyor…
Selçuk Bayraktar, Erdoğan ailesinin damadı olmasaydı onu Türkiye’de kim tanırdı, arkasında bu kadar mali destek ve devlet gücü olabilir miydi? Elbette ki HAYIR!
İşte Selçuk Bayraktar’a başarının zirvesinde taht kurduran devlet gücü!
İşte Selçuk Bayraktar’a mal edilen başarının arkasındaki gerçek hikâye!
Hikâyenin gerçek kahramanları bir ömür maaşa talim ededursun, onların başarısı üzerinden birileri hem şöhret, hem de servet kazanıyor…
Hükümet bu kadar imkânları damadına değil de, liyakatli kimselere verse idi, Türkiye uzaya çıkardı…

1000
icon
Mehmet Ali 2 Nisan 2021 11:17

2002 haziran temmuz da mezun olan 2002 Eylül ekim de yüksek lisansa başlayabilir. Buradan tutarsız bir şekilde yorum çıkararak başarılı bir insana çamur atmak hoş değil.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat