SEKİZ SORU, SEKİZ YANIT

Ender SARAÇ/YAZAR

17 Mayıs 2022 22:27
A
a
Merhaba gazetehamburg!
Bu yazımızı soru cevap şeklinde düzenliyorum.
-Ender Saraç’ın bir günlük beslenmesi nasıl geçiyor?
Ender Saraç dediklerini uygulayan bir hekimdir. Dediklerimin yüzde doksanını uygularım, yüzde on da kaçamak yaparım. Kilo aldığımı veya dengemin bozulacağını hissettiğim zaman o kilo veya toksin üzerime yapışmadan hemen dengelerim. Düzenli egzersiz yaparım. Mevsime ve bedenimin ihtiyacına göre gerekli gördüğüm doğal destekleri kullanırım.
-Zerrin Özer başta birçok ünlü sizin önerilerinizle zayıfladı. Bu anlamda yaz gelmeden kilo vermek isteyip de diyet yapamayanlar için ne önerirsiniz? Sizce zayıflamak için diyet şart mı?
Türkiye’deki pek çok ünlü sanatçı, politikacı, iş adamı, sanatçı hatta yurt dışındaki devlet başkanı, başbakan ve önemli iş adamı kliniğimizde sağlıklı zayıflayan on binlerce kişiden bazısıdır. Sağlıklı zayıflamak için diyet çok önemlidir ama egzersiz ve ruhsal destek de çok önemlidir.
-Zayıflama konusuna değinmişken özellikle karın yağları herkes için büyük problem. Bunun için ne önerirsiniz?
Aslında zayıflarken önemli olan göbek ve bel civarındaki yağlar ağırlıklı kilo vermek, kas ve kemikten ise az kaybetmektir. Kahverengi yağlar, gerekli yağlar olurken beyaz yağlar ise çoğu tıbbi sorunun kaynağıdır. Göbek ve bel civarı erkekte 94 kadında 88 santimi geçmemelidir. Önerim, bu yazımı okuduktan sonra hemen bir mezurayla göbek civarını ölçmenizdir.
-Son yıllarda fitoterapiye ve aromaterapiye ilgi arttı. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Artık kadim bilgilere büyük bir dönüş var, tabii ki sağlık bakanlığından onaylı olarak bu eğitimleri almış olan doktorlar tarafından uygulanması koşuluyla. Doğadaki teknoloji aslında hiçbir ilaç firmasında yok. Biz bu pandemi döneminde gördük ki bilinçli olarak uygulandığında ayurveda, akupunktur, fitoterapi, ozon gibi uygulamalar, yan etkisi düşük ama etkililik oranı yüksek olarak çok büyük katkı sağlıyor.
-Geçmişle kıyasladığınızda sağlık konusunda insanların bilinçlendiğini düşünüyor musunuz? Geçmişten günümüze hastalık konusunda değişen şikâyetler neler? 
HASTALIKLARDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK VAR
Artık hastalıklarda ve şikâyetlerde büyük değişiklik var. GDO’lu gıdalar, ağır metaller, elektro manyetik kirlilik, fazla kimyasal ilaç kullanımı, stres ve obezite çok şeyi değiştirir. Özellikle stres ve obezite birçok hastalığın artık temelini oluşturuyor. İnsanlar iki gruba ayrıldı: Bir grup tamamen bilinçsizce kilo almaya, hareketsizliğe fastfooda yenik düşüp, erken yaşlanıp yıpranırken buna karşılık pek çok kişi de gittikçe bilinçlenip, hastalıklar oluşmadan kendi fizyolojisini dengeleyip ve hasta olma riskini azaltma kararı alıp bunu uyguluyor. Dolayısıyla artık bilinçlenen kişiler, hastalık riskini azaltıp ileri yaşlara daha bilge ve sağlıklı girme şansı elde ediyor. Nitekim biz de kliniğimizde bu tarz bir destek sağlıyoruz.
-Çevremde birçok anne ve babadan çocukların kilosuyla ilgili şikâyetler duyuyorum. Çocuklarda obezite yaygınlaşmaya başladı. Küçük yaştaki çocuklara diyet uygulamak zor. Bu anlamda, ilkokul çağında kilolu çocukları olan anne babalar için ne önerirsiniz?
Çocuklarda obezite aşırı yaygınlaştı hatta buna bağlı erken veya tıbbi sorunların da olduğu ergenlik döneminde çok görülmeye başlandı. Anne ve babalar uyanık olmalı. Ergenlikten önce çocuklarını doktora götürmeliler. Çocuklara tahlil yapılmalı, vücut bileşenleri ölçümü gerçekleştirilmeli. Sonrasında hormonal bozukluktan şeker hastalığına kadar pek çok ciddi sorun ortaya çıkabiliyor. Bana başvuran fazla kilolu çocuklarda şaşırtıcı derecede tıbbi sorunlara rastlıyoruz.
-Hacamat ve ozonterapiyi de öneriyorsunuz. Hatta paylaşımlarınızdan yaptırdığınızı da görüyoruz. Özellikle hacamat konusunda doğru bilinen yanlış çok fazla. Bu konuda uyarı anlamında neler söylemek istersiniz? Bir kişi hacamat yaptıracağı yeri nasıl seçmeli?
HACAMATIN YARARLARI
Evet, ben yılda üç kere hacamat yaptırırım. Yaklaşık 22 yıldır düzenli ozon yaptırırım. Bağışıklık sistemi, detoks, arınma anlamında hacamat ve ozondan çok yarar gördüm. Aynı şekilde hastalarım da çok yarar görüyor. Ayrıca glutatyon, alpha lipoic acid, b vitaminleri, c vitaminleri gibi damar yolu ile uygulanan terapilerden de çok iyi sonuçlar alıyorum ancak hacamat konusunda bir uyarı yapmak isterim. Hacamat hem hijyenik ve bilimsel hem de manevi yönü dikkate alınarak uygulanması gereken etkili bir detoks yöntemidir. Rastgele merdiven altı yerlerde uygulanmamalıdır. Hijyenik olan yerlerde hacamatın hiçbir tıbbi riski yoktur. Kliniğimizde binlerce hacamat yaptık hiçbirinde en ufak bir komplikasyona rastlamadık. Bana göre hacamat en etkili detoks yöntemlerinden biridir. Ağır metallere kadar ciddi bir temizlik sağlar ve vücudun kanalizasyon sistemi olan lenf damarlarının çalışmasına yardımcı olur.
-Diyabet ve şeker hastalığı da birçok kişide yaygın. Kan şekerini dengeleyen doğal besin olarak ne önerirsiniz?
Kan şekerini düşürmek için mahlep, acıbadem, Yahudi baklası, tarçın, şekersiz kuşburnu marmelatı, kekik suyu, çörek otu, sade Türk kahvesi yardımcı olabiliyor. Akşam okurları için şeker düşürmeye yardımcı doğal çay tarifi sunuyorum:
1 büyük bardak suda 1 çay kaşığı mahlep, iki parmak ucu kadar kabuk tarçın, dört beş adet zeytin yaprağı, yarım tatlı kaşığı bitki olarak zahter, üç dört adet kuşburnu bir dakika kadar kaynatılacak, dört dakika kadar demlenecek. Günde iki kez şekersiz olarak içilecek. Bu arada, bol su ve egzersiz de şekeri en çok düşüren unsurlardır.
 
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat