SAHİPSİZ HAYVANLARA NEFES OLALIM Kİ ONLAR DA CAN BULSUN BU HAYATTA

Avukat Gül Eyövge/YAZAR

2 Aralık 2022 02:40
A
a
Öncelikle yazıma başlamadan önce son günlerde karşılaştığımız barınaklarla ilgili tüyler ürperten hadiselerden dolayı oldukça üzgün olduğumu belirtmek istiyorum. Küçücük, çaresiz, sokakta yaşayan, dilsiz, açlığını, susuzluğunu ifade edemeyen, tek isteği bir kap yemek, bir kap su ve sevgi olan canları neden hiçbir yere sığdıramıyoruz? Neden bu zulme dur diyemiyoruz?” Unutmayın ki o canlar, yeryüzünün sessiz kullarıdır ve zamanı geldiğinde onlar da kendine yapılanı anlatacaktır lakin hukuk da bu yapılan zulümleri yaptırıma bağlamıştır.
Sahipsiz hayvanlar asla kimsesiz değildir, sahipsiz olmaları onların korunmayacağı anlamına da gelmez hatta hukuken onlara yapılan her türlü kötü muamele yaptırıma tabi tutulmaktadır ve cezasız kalmamaktadır. Bu yazımda, kısaca bu canlara yaşatılan kötü muamelelerin yaptırımlarından bahsetmek istiyorum.

HAYVANLARA İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE ADLİ VE İDARİ YAPTIRIMI GEREKTİRİR

Öncelikle Hayvanları Koruma Kanunu’na göre hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, aç ve susuz bırakmak, ölümüne sebep olmak, bakımlarını ihmal etmek, aşırı sıcak veya soğuğa maruz bırakmak, dövmek, işkence ve kötü muamelelerde bulanmak 14.madde kapsamında yasaktır. 2004 yılında kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu’na 2021 yılında eklenen yeni düzenlemelere göre sadece sahipli hayvana değil, bu eylemlerin sahipsiz hayvanlara karşı işlenmesi de yasaktır ve adli, idari yaptırımlara tabidir.

İŞKENCE, HAYVANLARA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLAN KİŞİLERCE GERÇEKLEŞTİRİLİRSE CEZA YARI ORANINDA ARTIRILIR

Üstelik bu davranışların veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni, hayvan koruma gönüllüsü, hayvan koruma derneği üyeleri, hayvan koruma vakfı üyeleri veya hayvanlara bakmak yahut onları korumakla görevlendirilen kişiler tarafından işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılır. Demem o ki elbette bu cezalar, giden canları geri getirmeyecek ya da o masumlara yaşatılanları unutturmayacak ancak yapılanların karşılıksız olmadığını da gösterecektir. Böylece bu masumlara kötü muamelede bulunan bakımla yükümlü olan kimseler altı yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecektir.
Aynı kanunun hükümleri gereğince hayvanlara kötü davranan kişilere (14.madde a bendi) “hayvan başına bin beş yüz Türk lirası” idari para cezası verilmektedir.
Ayrıca belirtmek isterim ki Hayvanları Koruma Kanunu’na uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi bakanlığa ait olup yerel yönetimlerin de bu canların kayıt altına alınmasında sorumluluğu mevcuttur.

DİSİPLİN SORUŞTURMALARI

İlgili yaptırımlar, hayvanlara kötü muamelede bulunan ve işkence yapan kimselerin memur olması durumunda İYUK ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği birtakım yaptırımları beraberinde getirerek disiplin soruşturmasına kadar gidecektir.

ULUSLARARASI DÜZENLEMELER

Ülkemizde var olan yasal düzenlemelerin haricinde taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle de hayvanlara karşı kötü muameleler engellenmek istenmiştir. Bu düzenlemelere “Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme”, “Hayvanların Uluslararası Nakliyat Sırasında Korunması Hakkında Avrupa Sözleşmesi”, “Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi”, “Bern Sözleşmesi”, “AB Veteriner Hekim Platformunun 20072 Numaralı Raporu” ve “UNESCO Evrensel Hayvan Hakları Bildirisi” örnek olarak sayılabilir.

SONUÇ

Unutmayın ki biz sahipsiz canlar üşümesin diye onlara battaniye koyan, yollara su ve yemek koyan, kuşlara simit veren, üşümesinler diye ev yapan bir toplumuz. Hayatında bir kedinin başını okşamayan, bir köpeğe bir kap yemek vermeyen birinden bizi anlamasını ve onlara merhamet etmesini bekleyemezsiniz. Onların karşılıksız sevgilerini tatmayan hiç kimse gerçek sevginin ne olduğunu bilemez. Hangi ara vicdan duygumuzu bu kadar yitirdik? Neden o canları hiçbir yere sığdıramıyoruz? Hiçbir şey yapmak istememenizi anlarım ama onlara zarar vermeden ve o canlar için uğraşanları engellemeden dengeli bir şekilde yaşamak varken neden bu öfke?
Unutmayalım ki insanoğlunun olduğu kadar tüm hayvanların yaşam hakkı vardır ve gelin hep beraber onlara nefes olalım, onlar da bu hayatta can bulsun. İnsana yakışan, insanı insan yapan en güzel şey vicdan ve merhamet duygusudur.
Mevlâna ne güzel söylemiş: “Sen yerde olanlara merhamet et ki gökte olanlar da sana merhamet etsin. Senden aşağı olana acı ki senden üstün olan da sana acısın.”
 
 

 
1000
icon
Nilgün B. 2 Aralık 2022 17:05

Hayatımda gördüğüm en naif, kibar ve en bilgili avukattır Gül Hanım. Yolunuz açık olsun, harika bir yazı olmuş ellerinize kaleminize güzel yüreğinize sağlık...

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat