SAÇLARIM, YENİ DOĞMUŞ KEDİ YAVRULARINA YUVA

Gülseren KAYA ( Yazar )gazetehamburg.com

8 Temmuz 2020 21:34
A
a
Sene 1972, Ankara.
 
Annemler Almanya’dan Türkiye’ye izine gelmişlerdi. Yaz aylarıydı ve hava çok sıcaktı. Ben o zamanlar, daha 6-7 yaşlarındaydım.
 
Akşama kadar bizim evde misafir eksik olmamıştı, herkes annem ve babama “hoş geldin” ziyaretine gelmişti. Bizimkiler ziyafet sofraları kurmuş, yemekler yenmiş geç vakitlere kadar balkonda oturulmuş uzun uzun sohbetler edilmişti. Almanya’dan getirilen kahveler içilmiş, yanında da Alman çikolataları “tatlı yiyelim tatlı konuşalım” sözlerinin eşliğinde sunulmuş ve hasret giderilmeye çalışılmıştı.
 
Annemlerle geçireceğim zamanın kısıtlı olduğunu bildiğim için hiçbir anı kaçırmak istemiyordum. Bu yüzden gece geç saatlere kadar ayaktaydım. Fakat ne kadar uyanık kalmak istesem de geceye fazla direnememiş ve sedirin yanında kuytu bir köşedeki minderin üzerine kıvrılıp uyuya kalmıştım. Üzerime küçük yorganımı getirip örtmüşler. Havanın sıcaklığından dolayı balkonda uyumamda bir sakınca görülmemiş. Yoksa hastalanır korkusuyla içeriye, küçük döşeğimin üzerine taşınırdım. Ebem de balkondaki sedirin üzerinde uyumuştu.
 
Sabah annemin çığlıklarıyla uyandım ama kafamı kaldıramıyordum. Aynı Güliver’in Cüceler Ülkesi’nde uyandığında olduğu gibi saçlarım sıkı sıkı bir yerlere bağlanmıştı. Hareket edemiyordum. Saçlarımı sanki yere çivilemişler ve üzerine de ağırlık koymuşlar.
 
Saçlarım çok uzundu, ebem kille yıkar özenle tarayıp belik belik örerdi saçlarımı. Ah, şimdi darmadağınıklar.
Akşam çok geç olmuştu tabii, örülmesini bekleyemeden uyuya kalmıştım. Haliyle saçlarım da uykuda iyice dağılmışlardı.
 
Öylece yerde kalakaldım, etrafa korku ile bakarak olanı biteni izliyordum. Tedirgin bir şekilde kurtarılmayı bekliyordum.
 
Korktum, neler oluyordu? Kurtarın beni!
Annem niye hâlâ heyecanla bir şeyler söylüyordu, ebemi çağırıyordu?
Nitekim ebem geldi, gülümseyerek sakin bir halde saçlarımın arasından bir şeyler ayıklıyordu. İyice kuşkulandım ama ebem gülüyordu. Acaba saçlarımın arasında neler vardı?
Böcek mi tünemişti saçlarıma?
Ne vardı saçlarımın arasında?
 
 
DİLSİZ MELEKLERİN DOĞUŞU
 
Ebemin elinde yeni doğmuş bir kedi yavrusunu gördüğümde, yüzüme kocaman bir gülücük gelip yerleşti. Korkunun ve kuşkunun yerini, mutluluk kahkahaları aldı. Ebemle birbirimize bakışıp birlikte gülüyorduk. Sadece annem gülmüyordu, bir şeylere kızıyordu, söyleniyordu.
Ebemin elinden bir yavruyu alıp sevdim, hepsi ne kadar güzeldi.
 
Meğerse bizim kedi hamileymiş ve o gece biz uyurken, yavrularını benim yanı başımda doğurmuş. Yeni doğan yavrularını da temizledikten sonra koruma amaçlı olarak, saçlarımın arasına yerleştirmiş. Saçlarım beş, altı kedi yavrusuna yorgan döşek olmuş, onları korumuş.
Sabırla kedilerin saçlarımın arasından çıkarılmasını bekledim ve dakikalar sonra ancak yerimden kalkabildim.
Tabii uyuduğum yerden kalkar kalkmaz annem beni hemen banyoya götürüp saçlarımı defalarca şampuanla yıkadı.
 
Bu olay benim için çok güzel bir anıdır ve her anlattığımda gülümseyerek, o güne gidiyorum. Anne kedi yavrularına en korunaklı yer olarak benim saçlarımı seçmişti. Masum bir kedi yeni doğan yavrularını masum bir sübyanın saçlarına saklamıştı. Orayı, yani saçlarımı, yavrularına yuva olarak seçmişti.
 
Kediler ve benim aramda işte ta o zamanlardan, bir sözleşme imzalanmıştı sanki. Kedilerin benim hayatımda hep özel bir yeri oldu ve hep olacaktır. Tıpkı bugün Şirin ve Kara’nın oldukları gibi.
İyi ki varlar, iyi ki benim yanımdalar ve iyi ki onlar benim cimcimelerim.
 
Yaşayan her canlının bu dünyada bir yeri ve bir misyonu vardır. Siz misyonunuzun ne olduğunu bilmeseniz de yanınızda, yamacınızda olan dilsiz meleklere sevgiyle ve itinayla yaklaşın.
 
Unutmayın, onlar dilsiz meleklerdir ve bize bu dünyada evrenin emanetleridir.
 
 

1000
icon
Ahmet Kapulu 8 Temmuz 2020 22:19

Harika... Bayıldım.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat