RUHSAL YORGUNLUKLARIMIZ NELERDİR? BUNLARDAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Gülten ABACI/YAZAR

18 Temmuz 2022 23:23
A
a

Yaşadığımız günlük hayatta hepimizin yaşam şartlarından dolayı bedenen, zihnen veya ruhen birtakım yorgunluklarımız vardır. Beden
yorgunluğundan çok daha önemli yorgunluk ise ruhsal yorgunluğumuzdur. 
Öncelikle ruhsal yorgunluğun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.
Ruhsal yorgunluğun bir diğer adı da stres ve güvensizliği içeren psikolojik yorgunluktur.
Maalesef yaşadığımız modern çağda, hepimiz bir şeyleri başarmak için uğraşıyoruz.
Yeri geliyor, başarısızlığı kabullenemiyoruz hatta “Başarısızlığın hayatımızda olmaması gerekiyor.” düşüncesiyle kendimizi çok fazla mutsuz edebiliyoruz. Bilmeliyiz ki başarısızlık da başarı kadar hayatımızın bir parçasıdır.

KENDİMİZE İYİ DAVRANMALIYIZ

Örneğin eskiden küçük bir köyde yaşayan insanlar, hiçbir teknolojik cihaz kullanmadan doğuyor ve mutlu olmaya çalışıp, yaşayıp gidiyordu.
Oysa modern çağda küçücük şeylerden bile yorulabiliyoruz çünkü o küçük şeyler, içimizde birikiyor, bizi çok büyük stres ve ruhsal bunalım yaşatmaya sebep olabiliyor.
Bunun en başta gelen nedeni ise kendimize iyi davranmayıp merhamet, vicdan ve empati duygularını kullanarak her zaman başkalarının mutluluğunu düşünmek, kendimizi mutsuz edip ruhsal bunalıma girmemiz.
Ruhsal bozukluğu olan insanlar, genellikle yaptığı işlerden hiçbir zaman zevk almaz.
Bazen yemek yemek gibi günlük ihtiyaçlarında bile güçlük çekebilir, kendisini sürekli üzgün hissedebilir, uyku bozuklukları yaşayabilir, değersizlik yargılarına sahip olabilir, konsantrasyon bozukluğuyla karşı karşıya kalabilir bazen de intihar edebilir.
Bu gibi durumlarda, bu kişilerin, profesyonel psikolojik destek alması gerekiyor.
Bunları tedavi etmek için ilk önce kişilerin, uyku sistemini düzene sokması, en az yedi sekiz saat uyuması gerekiyor. Ayrıca bu kişilerin kötü gıdalardan uzak durmaya çalışması, temiz beslenmesi, güzel aktivitelerle kendisini meşgul etmesi, müzik, resim, spor ve kitap okuma alışkanlığı edinmesi, gönüllü topluluklarla yapılan iyilik çalışmalarına katılarak kendisini mutlu etmesi önemli.
Sevgili Dostlarım, şunu unutmayalım ki hayatta her türlü güçlüğün üstesinden gelebilecek tek şey, içimizdeki gücümüzdür.
Yeter ki o gücü nerede ve nasıl kullanmasını bilelim. Böylece başaramayacağımız hiçbir sorun kalmayacaktır.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat