Rehber Yıldızlar

Regiman Deniz ( Yazar ) gazetehamburg.com

16 Kasım 2020 20:49
A
a
Yıldızlara bakmasını bilirsek rehber olurlar, ilaç olurlar bize.
Van Gogh, kendi eliyle kendi kulağını kesmesinin ardından kalmaya başladığı Fransa’daki Saint Remy de Provence Köyü’ndeki akıl hastanesinde, parmaklıkların gerisinden gecenin en koyu anını resmetti: “Yıldızlı Gece”ydi bu tablo. “En iyi ilacım resim yapmak, resim yaparak tekrar iyileşeceğim.” diyen Van Gogh, bu en meşhur resimlerinden birini çizdiğinde titreşimli sarı ışıklı yıldızlarla hem dünyaya hem kendisine umut serpiştiriyordu… Yıldızlara bakmak, resim yapmak kadar iyi geliyordu ona ve ikisini birleştirmişti. “Yıldızları ve göklerdeki sonsuzluğu fark edin. O zaman, hayat neredeyse büyülü gözüküyor.” demişti. 
Theo, Van Gogh’un abisiydi. Onun için bir yıldız gibiydi. Maddi ve manevi destekçisiydi. Van Gogh, resimlerini, ruh hâlini mektuplarında ona anlatırdı. “Theo’ya Mektuplar”, bugün bizim Van Gogh’u tanımamızı sağlayan önemli eserlerden biri. 

YILDIZLAR İLHAM OLUR

Gecenin en koyu anında bile yalnız kalmayalım, yolumuzu bulalım, diye yıldızlar göğü donatmışlar, gönlümüzü donatmışlar. Yıldızlar gözümüze de gönlümüze de ışık verip, bize ilham olur. Yıldızlar aynı zamanda eşimiz, dostumuz, ailemizdir.
Anadolu mitolojisinde yıldızlar ve insanlar birbirine yazgı ile bağlıdır. Her insanın yıldızı vardır, yıldızları barışan insanlar iyi geçinir. Yıldızı parlarsa o kişi yükselir, bazı insanların yıldızı düşüktür ve kötücül olaylardan çok çabuk etkilenir. Bir yıldız kayar, bir insan ölür.
Van Gogh’un yıldızı 37 yaşında düştü.
İntihar ettiği şeklindeki yayınlar, geçtiğimiz yıllarda bir dizi araştırmacı tarafından reddedildi.
Aralarında adli tıp uzmanının da bulunduğu araştırmacılar, yeni bilgilerle birlikte Van Gogh’un kurşunun geliş açısına bağlı olarak buğday tarlasında intihar etmediğini, silahı bozuk kişiler tarafından kaza kurşunuyla vurulduğu savunuyor.
Sonuçta Van Gogh’un yıldızı düştü ama dünyada parlamaya devam ediyor. Yıldızının binlerce parçası, tablo ve eskizleri, her zaman ışıltısını koruyacak ve bizlere ilham olmaya devam edecek.

AKŞAM YILDIZI

Amerikalı Şair ve Yazar Edgar Allan Poe da yıldızlardan ilham alıyor. Bu ilhamın en meşhur şiirlerinden biri de Akşam Yıldızı…

Akşam Yıldızı

Yaz ortasındaydı
Ve geceyarısı,
Ve yıldızlar yörüngelerinde
Ölgün ölgün pırıldarken,
Daha parlak ışığında
Kendisi göklerde
Köle gezegenlerin arasında,
Işığı dalgalarda olan soğuk ayın.
Soğuk tebessümüne dikmiştim gözlerimi
Fazlasıyla-fazlasıyla soğuktu benim için
Derken kaçak bir bulut,
Geçti örtü niyetine.
Ve ben sana döndüm,
Yükseklerdeki ihtişamına,
Mağrur akşam yıldızı.
Senin ışığın daha değerlidir benim için.
Çünkü yüreğime mutluluk verir
Göklerdeki gururun geceleri,
Ve daha çok beğenirim
O alçaktaki daha soğuk ışıktan
Senin uzaklardaki ateşini.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat