RAMAZAN VE SAĞLIKLI BESLENME

Ender Saraç /Yazar

16 Nisan 2022 17:50
A
a
Merhaba gazetehamburg!
 
Öncelikle beni bu aileye davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Kendilerini hiç tanımamış olsam da dostluğumuz çok uzun yıllara dayanan, mesleğinde hep dürüst olan, özel hayatında ve yaptığı haberlerle karıncayı dahi incitmeyen sevgili Uğur Türkmen kardeşim, gazetehamburg Sahibi Kıymetli Zafer Özpolat Beyefendi’yi öyle bir anlattı ki Uğur kardeşim ve Zafer Bey’in “Gazetemizde yazar mısınız?” teklifini asla geri çevirmek istemedim.
 
Sevgili gazetehamburg Ailesi, Kıymetli Okuyucular,
 
Ben de artık imkânlar el verdikçe sizler için mümkün oldukça sık sık yazmaya gayret edeceğim.
 
İyi okumalar.
  
Ülkemizde çok sayıda kişi oruç tutmakta ve bu bedensel ve ruhsal arınma dönemini maalesef yeterince değerlendirememektedir. Aslında Ramazan Dönemi; sabah, gün doğmadan önce ve akşam, güneş batmak üzereyken ki saatler arasında aç ve susuz kalmak, sonrasında da ne bulursanız iyice ve bilinçsizce, hızlı hızlı yemek değildir. Bu dönem, bedensel ve ruhsal detoks için büyük bir fırsattır ve çok iyi değerlendirilmelidir.
 
Bu dönemde beslenmede özellikle dikkat etmeniz kuralları toparlayalım:
 
  1. ) İftarda kesinlikle birden, hızlı ve ağır beslenmeyin! Daima yavaş yavaş ve küçük lokmalar hâlinde uzun uzun çiğneyerek yiyin!
 
  1. ) İftarı önce bir zeytin veya hurma ile açın ve sonrasında bir bardak ılık, ballı limonlu su için! Ardından bir kâse tercihen sebze çorbası veya hafif bir çorba için!
 
  1. ) Sonrasında birkaç dakika arkanıza yaslanın veya ibadetinizi yapın veya sakince oturun! Ardından aşağıda vereceğim örnek menüye benzer bir beslenme programı uygulayın!
 
  1. ) Asla tok karnına tatlı veya aşırı şekerli meyve veya şekerli çay içmeyin!
 
  1. ) Yemekle beraber veya sonrasında sindirime yardımcı bitki çayları için (rezene, anason, yeşil çay gibi)!
 
  1. ) Toksin atmaya ve sindirime yardımcı bazı baharatları aşırıya kaçmadan tüketin (zencefil, zerdeçal, dereotu, kişniş, tarçın, kimyon gibi)!
 
RAMAZAN’DA YAKAMAYACAĞINIZ FAZLA YAĞLARA DİKKAT!
 
Ramazan’da sindirimi en çok zorlayan ve kilo almaya yol açan bir faktör de fazla yağ tüketimidir. Maalesef toplumumuz özellikle Ramazan’da kızartmaları çok seviyor. Tabii ki kızartmalar hele açken çok cazip olabiliyor ama aç bir mideye ağır ve yağlı kızartma yemeklerini yüklemek büyük bir hata olur. Bu yanlış, sadece kilo aldırmaz, ayrıca sindirim sistemini zorlar, safra kesesi hastalıklarına davet çıkarır, yanmış yağlar kanser, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarabilir.
 
Yurt dışında sağlığa zararlı trans yağ içeren preperatlara artık trans yağ içerdiğiyle ilgili uyarı ekleniyor çünkü bu yağlar, özellikle yukarıda bahsettiğim sakıncaları içeriyor. Kızartmaya yakın bir tat almak ama bedene zararlı yağları sokmamak için gelişmiş ülkelerde yaygın kullanımı olan pişirme spreylerini bu amaçla kullanmak, Ramazan’da sağlık açısından oldukça akıllı bir seçim gibi görünüyor. Bu şekilde hem yemekler yapışmıyor hem de kilo alınmaması ve sindirim sistemi sağlığı açısından olumlu bir yeni adım atılmış oluyor. Ramazan sırasında tutulan oruç ile bedenin faaliyetleri minimuma iniyor ve böylece bedeni çevreleyen ruhsal yapıya bedenin uyguladığı çekim gücü zayıflıyor ve ruh daha akışkan bir duruma geçiyor. Kozmik yayınları daha rahat alabiliyor yani bu dönemde, ruhsal yapımıza daha çok ve yoğun pozitif enerji yüklememiz mümkün. Tabii ki bunun için de pozitif enerji içeren davranışlarda ve eylemlerde daha yoğun şekilde bulunmamız gerekir. Bu eylemler arasında; Ramazan’da daha yardımsever olmak, hayvanlara ve bitkilere iyi davranmak, bizim kadar şanslı olmayan kişilere maddeten ve manen yardımcı olmak, ibadetleri şekilde değil, özde, ruhen hissederek yapmak, bedenimize iyi davranmak ilk akla gelenlerdir.
 
Ramazan için sağlıklı ve tıbbi bir hastalığı bulunmayan kişilere yönelik kilo kontrolüne yardımcı olabilecek örnek bir beslenme programı veriyorum. Hem bedeninize hem de ruhunuza pek çok olumluluğun nasip olacağı sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan dileğimle!
 
RAMAZAN PROGRAMI
 
İFTAR
 
1 zeytin veya 1 hurma ile oruç bozulacak, peşine 
1 bardak ılık, yarım tatlı kaşığı ballı ve az limonlu su içilecek.
Sonra 1 kâse az sıvı yağlı sebze çorbası (domates, posalı mercimek, tarhana) yenilecek, üç dört dakika ara verilecek, sonra bolca beyaz protein alınacak (tavuk, balık, hindi, light yoğurt, taze az yağlı peynir, 3 yumurta beyazı +1 sarı, maydanozlu, lorlu omlet gibi).
 
10 günde bir yağsız kırmızı et yenilebilir + bolca yeşil salata (Domates, patates, havuç yok.) veya sebze kavurma (şekersiz sebzeler) tüketilebilir.  
 
ARA: 
 
2-3 saat bekledikten sonra iki üç parmak taze dil peyniri + 1 yeşil elma (kabuklu) + 1 kivi + üç dört adet ceviz içi veya 10-11 adet fındık tüketilebilir.
 
SAHUR 
 
5-6 kaşık soyalı müsli + 1 bardak ılık light süt + 2 tatlı kaşığı keten tohumu sonra 1 adet yeşil elma (kabuklu) yenilebilir.
 
Haftada 1 iftar serbest. Haftada 1 ara öğünde cevizli güllaç yenilebilir.
Haftada 1 sahurda, birinde ıspanaklı veya pırasalı börek, birinde de hafif kahvaltı veya taze kaşarlı kepekli ekmeğe veya çavdar ekmeğine tost + yeşil elma yenilebilir.
 
Arada bol sıcak su ve detoks çayı içmeyi unutmayınız!
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat