RABB’İM, YARATTIĞINA MUKAYYET OL!

Korcan YİĞİT/YAZAR

12 Ekim 2021 23:22
A
a
Rabb’im, bizi yarattın. Şu insan görünümlü şeytanları neden yarattın? Mademki yarattın, yarattığına mukayyet ol. Başımızı sarmasın. Sonra biz uğraşıyoruz onlarla. Bizim başımıza musallat oluyor. Çalanı, hak yiyeni, cana kastedeni, tecavüzcüyü, caniyi al yanına. "Allah sevdiği kulu erken yanına alır.” derler ama bırak, iyiler yaşasın, sen kötüleri al yanına, bizi kurtar bunlardan, ayıkla! Onların nimetini fakir fukaraya ver’! Onların zenginliğini tüm insanlara eşit paylaştır! Bir huzura kavuşsun şu mazlumlar, gör bak, o zaman inanmayan da inanacak. Haksızlıktan bunalıp sana sırtını dönen, önünde secde edecek.
“Bir insan doğarken yazılırmış kaderi.” derler. Yaradan bilmez mi yarattığının ne edeceğini? İnsan korumaz mı evladını, kötülüklerden sakınmaz mı? Ana gibi beslemez, baba gibi önünde göğsünü siper etmez mi?
Peki, kötü olduğunu bile bile neden yarattın onu? İyiye eziyet olsun diye mi? Yaradan bilmez mi yarattığı tertemiz kulunun canını alacağını? "Bir dur!" demez mi? “Sen ne yapıyorsun? Ne halt işliyorsun? Benim yarattığım canı nasıl alıyorsun?" demez mi? Bir tutmaz mı kolundan, engel olmaz mı? O tetiği çekmeden parmağını kırmaz mı? Bıçağı tutan elini yere çalmaz mı? Dolandıranı, hırsızı dilsiz, ayaksız bırakmaz mı? Tecavüze yeltendiğinde erkekliğini almaz mı? Baktı ki uslanmıyor, oracıkta verdiği ruhu almaz mı? Haklıyı ve haksızı ayırmaz mı?
Hakk'tır ki senin adın, haklı olanı bilirsin.
MÂNİ OL ALLAH’IM! 
İyiler hep kaybediyor, kötüler, bu dünyanın hükümdarı olmuş. Ayaklar baş, başlar ayak olmuş. Tertemiz insanlar yokluk içinde, üç kuruş para kazanacağım diye çalana, çırpana, her türlü sapkınlığı yapana hizmet içinde.
Tamam, belki hepimizin içinde bir kötülük var. “Belki kötüleri temizleyeyim.” dese insan kalmayacak dünyada. Haklı. Belki de Yaradan'ın umurunda değiliz. "Saldım çayıra, Mevla’m kayıra." misali "Ne hâlleri varsa görsünler." diye atmış bizi dünyaya.
Yok be, bu kadar da olamaz bence. Tamam, herkesin içinde bir kötülük olabilir ama bu kötülüğün derecesi önemli. Cana, mala, özgürlüğe kastetmedikten sonra ufak tefek arızalar zaten toplum içinde göze batmaz, can acıtmaz. Yaradan, yarattığını sevmez mi, onun başına bir şey gelsin ister mi? Yine de oluyor işte. Sapıklar, caniler, gözü dönmüş katiller, Allah, kitap tanımaz sapkınlar aramızda kol geziyor. Onlar koskoca Yaradan'ın kanunlarına karşı geliyor, biz zavallı insanlar, yeniden kanun yazıp bunları içeri tıkmaya, cezasını kesmeye çalışıyoruz.
Diyorlar ki: "Öbür dünyada hesabı sorulacak.” "Neden? Neden bu dünyada sıcağı sıcağına hesabı sorulmuyor? Neden o kötülüğü yapmasına mâni olunmuyor. İyinin ne günahı var? Onun bu dünyada çektiği eziyetin hesabı neden öbür dünyada sorulsun? Ölen ölmüş, giden gitmiş, sen ondan sonra cezasını kessen ne fayda? Giden gelir mi? Yıllarca hapiste yatsın, hak yerini bulur mu? Geride bir ailesi kaldıysa kadın perişan, ana baba perişan, çoluk çocuk perişan. O da seni severdi, o da sana inanırdı hatta ibadet ederdi. Ne bitmek bilmez acı! Ne büyük isyan Allah'ım!
"Kötüsüne denk getirme.", "Kötüye fırsat verme." diyerek dualar ederiz ya ellerimizi göğe kaldırıp sana yalvarırcasına hâlbuki bu kadar iyi kulun zarar göreceğine sen zarar vermek isteyen kötü kullarına mâni ol, ne olur.
Rabb'im yarattığına mukayyet ol! Cennet gibi bir dünyada, cennetin huzurunu ver kullarına. Tüm insanlığın en büyük duasıdır bu sana.
Yalancı mıyım?

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat