12 Ocak 2020 22:07
-A +A
NUR TÜRK

PAYLAŞIMIN BÜYÜSÜ

NUR TÜRK ( Yazar )gazetehamburg.com

Merhaba değerli okuyucularım, üç haftalık ayrılıktan sonra yine sizlerle birlikteyiz.  Son bir aydır beni bir yatırıp, bir kaldıran domuz gribi, en son iki haftamı tam hastalandırdı. Ne olur grip deyip geçmeyin. Ben çok zor atlattım, üç gün zaman kavramını kaybettim. Bütün duyu organlarım işlevini yitirdi. Öksürük, kas ve kemik ağrıları, ateş, üşüme, mide bulantısı derken, iki haftayı geçirdim. Şimdi, çabuk yorulmanın ve halsiz olmanın dışında daha iyi sayılırım. Geçen bu süreçte bir kez daha anladım ki, sağlık her şeyin başında geliyor. Onun için gecikmiş yeni yıl kutlaması için ilk söyleyeceğim dilek; Sağlıklı yıllar dilemek olacak. Kişi fiziksel ve ruhsal sağlıklı olduğu süreçte, onu başarıda, parada, huzurda bulacaktır.
İki gün önce,2020 yılının ilk güzel haberini aldım. Üç yıl yazma süreci olan ‘SiyahKara’romanımın yayınlanacağını duymak beni çok heyecanlandırdı. Sizlerle bu sevincimi ve romanımın başlangıç ve yazım sürecini paylaşmak istedim.
1983 Yılında Zonguldağın ilçesi olan Çaycuma’nın bir köyünde öğretmenliğe başladım. Köy halkıyla iletişimim oldukça iyiydi. Onlarla sohbet eder, onları dinlerdim. İşte; romanımın kahramanını o yıllarda, o köydeki kişilerin anlatımı ile tanıdım. Bilirsiniz küçük yerlerdeki anlatılar dilden dile gezdiği sürece masal olur, destan olur. Benim kalemimden de roman oldu. Ben kahramanımın adını Aliye koydum. Daha sonraki yıllarda dinlediğim anlatıdaki kadının adını da ‘Hayriye ana ’koydum. Ve bu iki karakteri bir araya getirerek kurguladım. Anlatılanların ne kadarı gerçek bilmiyorum ama ben inanarak yazdım. Şimdi bu romanım şubat ayının son haftası ya da mart ayının ilk haftası yayınlanacak. Neden romanımın isminin ‘siyahkara’ olduğunu soruyorsunuz. Sizlere romanın içinden bir alıntıyla yanıt vereyim.
Aradan yıllar geçti. Salih’le sohbet ederken, konu kömüre nasıl gelmişti bilmiyorum. Eline ceviz büyüklüğünde kömür alarak konuşmuştu.
“Aliye en kaliteli kömür budur.”
“Neresinden belli oluyor?”
“Dikkatli bak! Karanın içinde parlayan yıldızlar görürsün.”
“Salih, Allah iyiliğini versin, kara bir taş parçası işte...”
“Öyle söyleme! Bu kömürde iki renk görürsün. Siyah ve kara.”
“Ayyy! Salih ikisi birbirinden çok farklı sanki.”
“Evet, çok farklı; kömürün siyah tarafı, enerjidir, sanayileşmedir, trenleri, vapurları yürütür. Ekonomidir ülkemizin önemli bir gelir kaynağıdır. Kara tarafı emektir, hastalıktır, sakatlık, ölümdür. Dulluk, yetimliktir.”
“Hayat da öyle değil mi?”
“Evet, siyah ve kara aynı değildir. Ama birbirlerini tamamlar.”
“Bence aynı renk değillerdir. Çünkü siyah uç bir renktir ve marjinaldir. Gücü, özgüveni, disiplini ve kudreti simgeler. Verimlilik, saygınlık ve otoriteyle özdeşleştirilirken, zarafetin, modernliğin temsilcisidir. Oysa kara öyle mi? Özellikle ölümün ve matemin rengidir, tarih boyunca ölüm korkusunu simgelemiştir. Ayrıca kaderdir, namustur.”
Değerli okuyucularım ‘siyahkara’ isminin anlamındaki bütün kavramlar bu romanda can bulacak, okuduğunuzda ya içinizi ısıtacak, ya da yüreğinizi acıtacak… Şimdiden iyi okumalar diliyorum.
Romanımın yazım sürecini bitireli iki yıl oldu. Bu zamanda birçok yayınevleri ile görüştüm. Malum kağıt fabrikalarımız kapatılınca, yurt dışından gelen kağıt paraları dövize endeksli olduğu için basım fiyatları birden bire iki misline fırladı. Şimdiye kadar bekleme nedenlerimin başında maddi neden oluştururken, diğer nedenler yazar ve yayın evi arasındaki anlaşmazlıklardı. Çok yorulmuş ve yıpranmıştım. Artık basım işlerini akışa bırakmıştım. Oysa bir yazar yazdıklarını paylaşmak ister. Benim bu nedenlerden dolayı heyecanım, isteğim kalmamıştı. Ta ki üç ay önce Değerli dostum, yazar arkadaşım Arzu Dinçer telefonla arayarak romanlarımızın basımına Gazete Hamburg un sahibi Zafer Özpolat’ın sponsor olacağını söylediğinde sevincim, inancım yeniden yeşerdi. Zafer beyin sanat sever yapısı, sanatçının yol almasını sağlaması gerçekten taktire şayan bir davranıştır. Bu zamanda paylaşım değerlerimiz azalıp, yok olurken sanatın bile sistem çarklarında öğütülmeye çalışıldığı dönemde, Zafer beyin yaptığı davranış, sanatçı arkadaşlarıma ve bana umut olmuştur. Birçok kişinin ve kuruluşların Zafer beyi örnek almasını diler, bu tarz sponsorlukların çoğalmasını arzu ederim. Çok, çok teşekkürler Zafer Bey iyi ki varsınız.
Değerli okuyucularım sağlıkla, sevgiyle kalın.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı