ÖZNE İLE SIFAT

Songül ŞAHİN/YAZAR

27 Ekim 2021 21:13
A
a
Doğduğumuz andan itibaren karakterimiz gelişir. Karakterimize varsa önce anne ve babamız kendi örf adetlerine ve görgü kurallarına göre yön verir. Olaylara bakış açımızı henüz biz daha çocukken onlar öğretir. Böylelikle şekil alırız. Şekil alma işlemi aralıksız sürer. Bizi yetiştirenlerin sahip olduğu kültür ve seçtiği çevreye göre bir öznemiz oluşur. Bu özneye, bir zaman sonra üzerine bir şeyler ekleyerek devam ederiz hayatımıza. Bu, çok sağlam tutmamız gereken kendi karakterimizdir. Bedenimize çeşitli kıyafetler geçirip güzel görünmeye çalışırız. Sahip olduğumuz para miktarı da görünüşümüz ile daha fazla oynamamıza yol açar. Her gün farklı görünmek, vücudumuzun monotonluktan çıkmasına ve ilgi çekmesine sebep olur. Bu da kişiye kendini iyi hissettirir. Demek istediğim para ile dış görünüşümüzü istediğimiz forma sokmak mümkün. Bunu karakterimiz için de yapabilir miyiz ya da karakterimize bunu yapmamız doğru olur mu?
MESLEKLER VE ÖZNE
Kimimiz kalabalık bir ailede dünyaya geliriz, kimimiz ailenin tek çocuğu olarak büyürüz. Kimimizin ailesi tarlada çalışan biri olarak bizi yetiştirir, kimimizin ailesi üst düzey bir çalışan. Sonuç ne olursa olsun bu kişiler büyümemizde bir şekilde katkı da bulunmuştur ve bir karakterimiz oluşmuştur. Biz o karaktere hangi meslek ismini eklersek ekleyelim, o, değişmeyecektir. Örneğin bazı insanlar çalışmaya çok ihtiyacı olduğu hâlde hatta iyi getiriye sahip olmasına rağmen bazı işlerde çalışmayı reddeder çünkü bu işler onlara göre düşük seviyeli işlerdir. Hâlbuki bilinmesi gereken bir şey var: O kadar zorlukla büyütülüp şekil alan karakterimiz, beden örneğin içsi formasına girdi diye temizlikçi olmaz. Temizlikçi sıfatı günde belki de sadece sekiz saat yaptığımız görevden dolayıdır. Biz eve geldiğimiz zaman yine o iyi veya kötü karaktere sahip olan babayız, anneyiz, evladız. Aynı şekilde bir meslek grubuna ait sıfatı aldık diye karakterimizden çıkmayız. Bir başka karaktere de girmeyiz. Kişinin öznesi ne ise odur. Elbette hayatımızda kendimiz için yararlı, topluma bir katkımızın olacağı mesleği seçmek ve bunda dikkatli davranmak hatta çaba göstermek önemlidir fakat seçtiğimiz meslek ne olursa olsun bizi yeni şekle sokmaz ya da çıkarmaz. Sıfatımızı güzelleştiren şey karakterimizdir, sıfat karakterimizi güzelleştirmez. Birisi film yıldızıymış, demek o kişinin yıldız olduğunu belirtmez. O sıfata ışık verecek şey onun karakteridir. Karakter yoksa bunun hiçbir anlamı kalmaz. Evet, bazen bir kişi, bir sıfata çok güzel uyar. Örneğin öğretmeyi çok seven biri öğretmen olur ve hakikatten de işini çok iyi yapar fakat bu kişinin öğretmenliği çok iyi yapmasının sebebi yine karakteridir çünkü o, zaten öğretmeyi seven bir yapıya sahiptir.
MESLEKLER KİŞİLİĞİMİZİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ
Özellikle son dönemlerde, ekonomik kriz olduğundan artık işin ismine bakmadan çalışmamız gerek. Garsonluk, tezgâhtarlık ve buna benzer işlerin hepsi alın teri gerektiren çok kutsal işlerdir. Çok ihtiyacı olmasına rağmen bunları küçümsemek çok yanlıştır. Önemli olan, işin adı değildir, kimsenin hakkına girmeden kazanabilmemizdir. Çok havalı ismi olan bir mesleği yapıp haksız kazanç elde edeceğimize ismi kötü ama parası helal bir işle meşgul olmak bizi daha mutlu etmez mi?
Ne bizim bir işi yaparken utanmamız doğru ne birini hor görmemiz. Meslek sıfatları asla kişiliğimizin önüne geçmemeli. Birbirimizle muhatap olurken sahip olduğumuz mesleklere göre değil, kişiliklerimize önem verelim. İnsanları genel anlamda sahip olduğu sıfatlar ile yargılamamalıyız ya da onları gözümüzde büyütmemeliyiz fakat son dönemde, her şeyin fiyatının rüzgâr hızı ilerlemesine rağmen iş beğenmeyenleri çok gördüm ve duydum. Daha çok bu gruptaki kişilere atıfta bulunmak istedim. Bana göre ne bulsak şükredecek bir döneme girdik artık. Bilerek, isteyerek bir başkasından bir şeyler beklemek, ona gereksiz yük olmaktır. Elimizden geleni utanmadan yargılamadan ve üşenmeden yapmamız gerek. Unutmamalı, dış görünüşümüzü güzelleştiren paranın karakterimiz üzerinde hiçbir etkisi yoktur. İster kaymakam olalım ister şoför kazandığımız yine aynı paradır ve karakterimiz hep aynı kalır. Onu yapılan işin sıfatı ne olursa olsun para ile asla güzelleştiremeyiz.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat